وبلاگ

آموزش گوگل موبایل فرندلی تست

 

آموزش استفاده از گوگل موبایل فرندلی تست

امروزه فناوری های زیادی به بخش طراحی وب اضافه شده است، که ما به وسیله این فناوری ها می توانیم سایت خود را واکنشگرا کنیم، با توجه به پیشرفت روز به روز علم و فناوری تعداد بسیار زیادی از مردم بیشتر جست و جو های خود را به وسیله موبایل های خود انجام می دهند. این اتفاق نشان دهنده آن است که ورودی های گوگل از سمت نسخه ویندوز به سمت موبایل کشیده شده است، با توجه به آخرین تحقیقات گوگل تا سال ۲۰۲۰ میلادی چیزی حدود ۸۰ درصد از ورودی ها از سمت گوگل توسط موبایل ها انجام می شود.

حال شاید برای شما سوال پیش آید که ما چگونه می توانیم سایت خود را با سیستم گوگل موبایل فرندلی مطابقت دهیم؟ اگر قصد دارید به جواب سوال خود دست پیدا کنید می توانید در ادامه این مقاله تخصصی از سایت دیبا پی سی همراه ما باشید، همچنین در این مقاله ما شما را تا حدودی با این صنعت مدرن آشنا خواهیم کرد و راه کار هایی را برای شما معرفی می کنیم.

آموزش گوگل موبایل فرندلی تست

آیا سایت شما از قوانین گوگل موبایل فرندلی پیروی میکند؟

ما در آموزش های قبلی سایت شما را با دو ابزار اصلی سئو و بهینه سازی سایت آشنا کردیم، که یکی از وظایف اصلی آن تست سرعت سایت شما بوده است. اما گوگل برای نظم دادن به سرویس های کاری خود در ابزار page speed insights ویژگی را قرار داده است که علاوه بر تست سرعت سایت باید قوانین موبایل فرندلی را نیز تست کند. پس اگر شما قصد دارید دو کار را بصورت یکجا انجام دهید می توانید به وسیله این ابزار حرفه کار خود را انجام دهید. برای درک مفهوم بیشتر از ابزار page speed insights می توانید اینجا کلیک کنید. شما در این ابزار می توانید اطلاعات کاملی از سایت خود را دریافت کنید.

گوگل فرندلی مخصوص چه افرادی است؟

در واقع این ابزار حرفه می تواند یک وسیله خوب برای تمامی وب مستر ها باشد، شما به وسیله این ابزار می توانید متوجه شوید که کاربران شما می توانند با موبایل های خود به راحتی وارد سایت شما شده و از مطالب مفید سایت شما بازدید کرده باشند. اما علاوه بر وب مستر ها گوگل فرندلی می تواند برای مشاغلی مثل کارشناسی سئو، طراحان وب سایت، بازاریابان دیجیتالی و … مفید باشد. نکته ای وجود دارد که آیا ابزار page speed insights می تواند جایگزین مناسب و کاملی برای گوگل فرندلی سایت ما باشد؟

گوگل به عنوان یک لیدر همیشه کار های خود را بصورت کامل و جامع ارائه می دهد، از این نظر این کمپانی بزرگ قصد دارد الگوریتمی را به عنوان Mobilegeddon ارائه دهد. در این الگوریتم شما می توانید قوانین محکم و دقیقی از موبایل فرندلی را مشاهده کنید. یکی از علت های ساخت و ارائه این الگوریتم ضعف در جست و جوی آن به وسیله page speed insights می باشد.

ارتقا سایت به mobile friendly گوگل

نکته جالبی که می توانیم به آن اشاره داشته باشیم، بخش نمایشی در این الگوریتم می باشد، منظور از بخش نمایشی دو قسمت جدا برای نسخه های ویندوز و موبایل است. اگر شما سایتی در زمینه موبایل دارید و قصد دارید آنرا برای افرادی که با موبایل کلمه ای را سرچ می کنند نمایش داده شود باید کد دستوری را در قسمت Head سایت خود قرار دهید که در قسمت زیر ما مثالی از این کد را برای شما خوهیم زد.

<head>

      <meta name=”viewport” content=”width=device-width,initial-scale=1,minimum-scale=1,maximum-scale=1.0″>

</head>

با قرار دادن کد دستوری بالا در بخش متا تگ های سایت خود شما این امکان را برای سایت خود به وجود می آورده اید که گوگل شما را در جست و جوی های موبایل به نمایش بگذارد. توجه داشته باشید که اگر این کد دستوری را در سایت خود قرار ندهید گوگل شما را به عنوان یک سایت موبایل در نظر نگرفته است و مطالب شما تنها در نسخه ویندوز به نمایش گذاشته می شوند. پس برای بهبود عملکرد سایت خود بهتر است حتما کد متا تگ را در سایت خود قرار دهیم و بدین شکل کاربران بسیار زیادی وارد سایت شما می شوند.

تست گوگل فرندلی

حالا که با مفاهیم کلیدی از گوگل فرندلی آشنایی لازم را پیدا کرده اید در این بخش قصد داریم به شما آموزش دهیم که چگونه می توانیم گوگل فرندلی سایت خود را تست کنیم، به وسیله این ابزار حرفه ای می توانیم اطلاعات کاملی از واکنشگرایی سایت خود بدست آوریم. سرویس های گوگل همیشه دارای پیش نیاز هایی هستند که یکی از مهم ترین های آنها اکانت جی میل می باشد، در صورت داشتن اکانت شما به صفحه اصلی این ابزار متصل می شوید، اما اگر شما فاقد اکانت کاربری گوگل باشید حتما قبل از ورود به این صفحه باید از آن بسازید. بعد از گذشت این مراحل شما باید بر روی این لینک کلیک نمایید تا وارد سایت تست شویم.

گوگل موبایل فرندلی

گوگل موبایل فرندلی

پس از ورود به این صفحه شما می توانید کادر جست و جویی را مشاهده کنید که با رنگ قرمز مشخص شده است، قبل از آنکه کاری انجام بداهیم بهتر است دانیم که این ابزار حرفه ای امکانی را فراهم ساخته است تا ما بتوانیم سایت مورد نظر را بصورت آفلاین و یا آنلاین تست نماییم. ما با کلیک کردن بر روی گزینه Code و یا کادر زرد رنگ بخش جدیدی را مشاهده می کنیم که می توانیم کد های سایت و یا پوسته مورد نظر خود را در این قسمت وارد نماییم. در عکس زیر شما می توانید بیشتر با این مفاهیم آشنا شوید.

بررسی آفلاین موبایل فرندلی

همانطور که در عکس بالا مشاهده می کنید ما در قسمت سفید رنگ پوسته و قالب خود را جایگذاری کرده ایم که با کادر قرمز رنگ به نمایش گذاشته شده است. در داخل این کادر قرمز شما می توانید دوکادر سبز و قهوه ای را مشاهده کنید. کادر سبز رنگ این امکان را به شما می دهد تا در تمامی کد های نوشته شده در کادر قرمز رنگ جست و جویی انجام دهید و کد مورد نظر خود را انتخاب کنید. در کادر قهوه ای امکان کپی کردن وجود دارد، یعنی ما می توانیم با سلکت(انتخاب کردن چندین شی یا خطوط)  کردن چندین خط و کلیک بر روی این گزینه این خطوط را کپی کنیم و در محیط های مختلف از آن استفاده داشته باشیم.

سرانجام کار می می توانیم با کلیک کردن بر روی دکمه Test Code که با رنگی زرد به نمایش گذاشته شده است کد خود را محک بزنیم. توجه داشته باشید که این بخش بصورت آفلاین می باشد، یعنی ما می توانیم کد های خود را بدون آنکه درون سرور و یا هاستی نگه داری کرده باشیم تست کنیم و این یک مزیت مهم از گوگل فرندلی به حساب می آید. در صورت صحیح بودن کد ها پنجره که در قسمت بعدی برای شما توضیح خواهیم داد به نمایش گذاشته می شود.

بررسی آنلاین گوگل موبایل فرندلی تست

این قسمت تا حدودی ساده می باشد و تنها کافیست در کادر قرمز رنگ آدرس سایت مورد نظر خود را وارد نمایید و سرانجام بر روی دکمه Test URL کلیک نمایید تا سایت شما آنالیز شود. برای وارد کردن نام سایت شما می توانید آنرا با www و یا پیشوند های http , https وارد نمایید.

خطا های موبایل فرندلی

یکی از خطاهایی که شاید بیشتر اوقات اتفاق می افتد برقرار نکردن ارتباط میان سایت شما با سایت اصلی می باشد، در این حالت سایت شما به عنوان Page is not mobile friendly نمایش داده می شود در صورتی که شما از تمامی قوانین این الگوریتم پیروی کرده اید. در ادامه ما جواب این سوال شما را خواهیم داد. در عکس زیر می توانید نمونه از این خطا را مشاهده کنید که با رنگ اخطار و یا قرمز به ما نمایش داده می شود.

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید از سایت دیبا پی سی خطا گرفته شده است و  این خطا می تواند از دو دلیل باشد، اولین موردی که می توانیم همیشه آنرا تست کنیم پیروی نکردن از قوانین موبایل فرندلی می باشد که سایت دیبا کاملا مطیع این دستورات می باشد، پس بدون شک مشکل ما از ای پی می باشد، ما برای بر طرف کردن مشکل خود می توانیم با استفاده از یک فیلتر شکن آنالیزی دوباره داشته باشیم تا یک جواب قطعی به ما داده شود. راهکاری دیگر وجود دارد که ما می توانیم با تکرار چندین باره این عمل این محدودیت را آزاد کنیم.

حل خطا موبایل فرندلی

همانطور که گفته شد ما برای حل خطای موبایل فرندلی از فیلتر شکن ها استفاده می کنیم تا این محدودیت برای ما آزاد شود، پس از دریافت یک جواب قطعی ما می توانیم پیام سبز رنگ موبایل فرندلی را با عنوان Page is mobile friendly تماشا کنیم. در تصویر زیر شما می توانید نمونه از این تعریف ها را مشاهده کنید.

سایت دیبا پی سی در این مرحله توانسته است نمره سبز رنگی را از موبایل فرندلی دریافت کند. شما در قسمت Rendered page یا قسمت سمت راست این صفحه می توانید سایت خود را به دو صورت اسکرین شات و کد تماشا کنید. و اما در منوی سمت چپ شما می توانید اطلاعاتی نسبت به سایت خود بدست آورید.

نتیجه گیری

در این مقاله ما می توانیم نتیجه بگیریم که با رعایت کردن نکات موبایل فرندلی، تعداد بسیار زیادی از کاربران موبایل را که پیش بینی شده بود تا ۸۰ درصد خواهند رسید جذب سایت خود کنیم. همچنین آموزش کاملی از تست گوگل فرندلی بر روی سایت به شما داده شد است. اگر قصد دارید با دیگر ابزار های سئو که باعث افزایش رتبه سایت شما می شوند آشنایی داشته باشید از دیگر مقالات تخصصی دیبا پی سی مطالعه ای داشته باشید.

آموزش طراحی سایت با e-cds

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن