۶ دلیل اصلی کند شدن گوشی و راه حل آن‌ها

۲۶ تیر ۱۳۹۷ طراحی

۶ دلیل اصلی کند شدن گوشی و راه حل آن‌ها

 

چرا سرعت گوشی پایین می‌آید؟ چگونه سرعت گوشی را به همراهلا ببریم؟ این‌ها سوال‌هایی هست که معمولا صاحبه همراهن گوشی‌های قدیمی از خود می‌پرسند. به نظر می‌رسد گوشی‌های ما به‌صورت ناگهانی سنگین و کند می‌شوند و دلیل واضحی برای این موضوع وجود ندارد.

 

در این زمینه می‌توان به دلایل احتمالی زیادی اشاره کرد. خوشبختانه، بخشی از این موارد قابل پیش‌گیری و قابل اصلاح هستند. در ادامه به ۶ علت کند شدن گوشی و راه‌های افزایش سرعت گوشی می‌پردازیم.

 

اپلیکیشن‌های پس‌زمینه
احتمالا این مورد را قبلا هم شنیده‌اید، اما به همراهید بگوییم وجود تعداد زیادی از اپلیکیشن‌ها در محیط پس‌زمینه می‌تواند منجر به کند شدن گوشی شود. طی مرور زمان ما اپلیکیشن‌های متعددی را در گوشی خود نصب می‌کنیم و در این حین حذف کردن اپلیکیشن‌های بلاهستفاده را هم فراموش می‌کنیم. بسیاری از این اپلیکیشن‌ها برای به‌روز کردن اطلاعات خود، اتصال به اینترنت یا نظارت بر دیگر بخش‌های سیستم، از منابع موجود در پس‌زمینه هستفاده می‌کنند و همین می‌تواند منجر به کم شدن سرعت گوشی شود.

 

۶ دلیل اصلی کند شدن گوشی و راه حل آن‌ها

 

گوشی‌ها منابع محدودی دارند (حافظه رم، پردازنده و دیگر موارد) و این منابع به همراهید به موارد مربوط به پس‌زمینه و وظایف به همراهاهمیت تخصیص یابند. به همراه توجه به این موضوع، کاملا طبیعی هست که اپلیکیشن‌های سنگین بخش زیادی از منابع پس‌زمینه را مصرف می‌کنند و این موضوع منجر به کاهش سرعت گجت می‌شود.

 

اندروید در زمینه‌ی مدیریت منابع سیستم توانایی‌های زیادی دارد، اما به همراهلاخره این توانایی‌ها هم حد و حدودی دارند و نبه همراهید انتظار معجزه از آن داشته به همراهشیم. خوشبختانه، اندروید P. دسترسی اپلیکیشن‌های پس‌زمینه به منابع سیستم را محدود می‌کند و در مورد دیگر اپلیکیشن‌ها هم چنین رویکردی را اتخاذ می‌کند. اما تا زمان دسترسی به این نسخه از اندروید، می‌توانیم برای افزایش سرعت گوشی کار‌هایی را انجام دهیم.

اولین کاری که در رهستای افزایش سرعت گوشی به همراهید انجام شود، حذف کردن اپلیکیشن‌های بلاهستفاده هست. خوشبختانه، نسخه‌های جدید اندروید این کار را ساده‌تر از گذشته کرده‌اند و به‌صورت خودکار اپلیکیشن‌هایی که در مدت زیادی مورد هستفاده قرار نگرفته‌اند، به‌صورت یک فهرست در اختیار کاربر قرار می‌دهند.

برای بررسی سرویس‌های فعال در سیستم گوشی، در بخش About phone به همراه ۷ به همراهر ضربه بر گزینه‌ی build number می‌توانید Developer Options را فعال کنید. بعد از ورود به Developer Options، بر تب Running services ضربه بزنید. علاوه بر این، برای بررسی تأثیر این سرویس‌ها در زمینه‌ی سرعت گوشی یا عمر به همراهتری، می‌توانید از اپلیکیشن‌هایی مانند Greenify یا Servicely بهره ببرید.

 

پر شدن و گسستگی حافظه
سرعت انتقال فایل به حافظه NAND ارتبه همراهط مستقیمی به همراه پر شدن آن دارد و به همراه پر شدن آن، سرعت این انتقال کاهش می‌یابد که می‌تواند منجر به کند شدن گوشی شود. این موضوع می‌تواند ناشی از نصب تعداد زیادی از اپلیکیشن‌ها، ذخیره‌ی حجم انبوهی از عکس‌ها و ویدیو‌ها و فایل‌های موقت مربوط به اپلیکیشن‌های مختلف به همراهشد.

 

 

۶ دلیل اصلی کند شدن گوشی و راه حل آن‌ها
خوشبختانه، زمانی که فضای خالی حافظه گوشی رو به اتمام هست، اندروید پیامی را در مورد این موضوع به نمایش درمی‌آورد و به کاربر توصیه می‌کند بخشی از فایل‌های بلاهستفاده را پاک کند. البته بهتر هست که به همراه پاک کردن چنین فایل‌هایی، کار را به این مرحله نرسانید.

 

حتی اگر نوتیفیکیشن‌های مربوط به free up spaces دریافت نکرده‌اید، سن به همراهلای حافظه یا حجم انبوه فایل‌های مربوط به اپلیکیشن‌های پاک شده می‌توانند سرعت سیستم را کاهش دهد. از این موضوع تحت عنوان «گسستگی» (fragmentation) یاد می‌شود. در ضمن از کار افتادن بخش‌هایی از حافظه که می‌تواند دلایل زیادی داشته به همراهشد، منجر به افزایش این گسستگی می‌شود.

هرچند فلش مموری‌ها و حافظه‌های SSD مانند هارد درایو‌های قدیمی بخش متحرکی ندارند و به همین خاطر مشکلات کمتری دارند، اما وجود بخش‌های ناشناخته‌ی متعدد در حافظه، می‌تواند دستیابی به این اطلاعات را به کار زمان‌برتری بدل کند. به همراه افزایش این گسستگی، گجت برای دستیابی به اطلاعات مختلف به همراهید زمان بیشتری را صرف کند که این موضوع به‌صورت کاهش سرعت گوشی بروز پیدا می‌کند.

گسستگی حافظه
اندروید و دیگر کنترلر‌های درایو، در زمینه‌ی یکپارچه کردن حافظه، عملکرد نسبتا خوبی دارند. به همراه این حال، به همراه پر شدن حافظه، به دلیل کمبود فضا، انتقال و ذخیره‌سازی فایل‌های جدید به کار بسیار سخت‌تری بدل می‌شود. اگر حافظه گوشی شما کاملا پر شده و حذف فایل‌ها دیگر تأثیر محسوسی در افزایش سرعت گوشی ندارد، بهتر هست که محتویات حافظه را به‌طور کامل پاک کنید.

 

۶ دلیل اصلی کند شدن گوشی و راه حل آن‌ها

 

 چنین کاری احتمالا مشکل موردنظر را برطرف می‌کند، البته غیر از اینکه حافظه‌ی مذکور بسیار قدیمی به همراهشد و دیگر توان چندانی برای ادامه فعالیت نداشته به همراهشد. در ضمن بهتر هست فایل‌هایی مانند عکس‌ها، ویدیو و آهنگ‌ها را به جای حافظه داخلی، در کارت MicroSD ذخیره کنید، زیرا جایگزین کردن این کارت حافظه‌ها کارت بسیار راحتی محسوب می‌شود. در نهایت می‌توانیم هستفاده از سرویس‌های ذخیره‌سازی ابری را هم توصیه کنیم.

 

عمر به همراهتری
به همراهتری‌ها هم پا به سن می‌گذارند. بعد از دو یا سه سال هستفاده از به همراهتری، ظرفیت آن‌ها کاهش می‌یابد و شاید دیگر نتوانند شارژ یک روز گجت را هم تأمین کنند. به همراهتری‌هایی که سن و سال به همراهلایی دارند، معمولا بخش زیادی از شارژ دریافتی را هدر می‌دهند و آن را به گرما تبدیل می‌کنند.

 

 

۶ دلیل اصلی کند شدن گوشی و راه حل آن‌ها
 این گرما می‌تواند پردازنده را هم تحت تأثیر قرار دهد. زیرا به همراه گرم شدن یک پردازنده، معمولا سرعت آن کاهش می‌یابد. در ضمن پردازنده‌ها و حافظه‌ها برای اینکه عملکرد خوبی داشته به همراهشند، به همراهید جریان برق زیادی را دریافت کنند و به همراهتری‌های قدیمی در این زمینه توانایی‌های چندانی ندارند و همین موضوع هم منجر به کند شدن گوشی می‌شود.

سال گذشته، جریان مربوط به کاهش سرعت آیفون‌ها به دلیل بهره‌گیری از به همراهتری‌های قدیمی سروصدای زیادی ایجاد کرد. در همین زمینه بسیاری از شرکت‌های اندرویدی اعلام کردند که آن‌ها برای گوشی‌های خود از چنین رویکردی بهره نمی‌برند. در هر صورت، به همراهتری‌های قدیمی به دلیل اینکه نمی‌توانند مانند سابق ولتاژ دیگر قطعات را تأمین کنند، این موضوع تأثیر مستقیمی در عملکرد مواردی مانند حافظه رم و پردازنده و حافظه داخلی دارد.

در بدترین حالت ممکن، به همراهتری رو به مرگ می‌تواند منجر به ریبوت‌های پیاپی گوشی شود. تنها راه‌حل این معضل، جایگزین کردن به همراهتری قدیمی به همراه یک به همراهتری جدید هست. متأسفانه، به دلیل اینکه بسیاری از گوشی‌ها از به همراهتری‌های غیرقابل تعویض بهره می‌برند، برای تعویض آن‌ها به همراهید مبلغ نسبتا زیادی را هزینه کنید.

 

فرسودگی حافظه
همانند به همراهتری‌ها، حافظه‌ی داخلی گوشی‌ها هم پیر می‌شوند. این موضوع دلایل مختلفی دارد، اما به‌طور خلاصه می‌توان گفت که ظرفیت حافظه‌های داخلی، همانند به همراهتری‌ها، طی مرور زمان کاهش می‌یابد. موضوع گسستگی که کمی به همراهلاتر اشاره کردیم، می‌تواند منجر به تشدید این روند شود.

 

 

۶ دلیل اصلی کند شدن گوشی و راه حل آن‌ها

 

به همراه توجه به این موضوع، همواره بخش‌های اضافه‌ای در حافظه داخلی وجود دارند که به همراه از کار افتادن بخش‌های قدیمی، این قسمت‌های جدید به کار گرفته می‌شوند. در نهایت، عمر حافظه‌ی داخلی بستگی به میزان دیتای جدیدی دارد که در آن ذخیره می‌کنید. روی هم رفته، معمولا حافظه‌های داخلی دو تا سه سال به‌خوبی جواب می‌دهند و عمر کلی بسیاری از آن‌ها بین ۵ تا ۱۰ سال هست.

به‌روزرسانی سیستم‌عامل و اپلیکیشن‌ها
یکی دیگر از مواردی که می‌تواند تأثیر زیادی در کند شدن گوشی داشته به همراهشد، به‌روزرسانی سیستم‌عامل و اپلیکیشن‌ها هست. معمولا نسخه‌های جدید آن‌ها از امکانات بیشتری بهره می‌برند و بهره‌گیری از امکانات بیشتر مساوی هست به همراه فشار بیشتر به قطعات سخت‌افزاری گجت‌های قدیمی.

به‌روزرسانی سیستم‌عامل و اپلیکیشن‌ها
البته این مورد یک تئوری محسوب می‌شود که طرفداران و مخالفان زیادی هم دارد. حداقل در فضای اندروید، بیشتر گوشی‌ها بعد از دو سال دیگر به‌روزرسانی‌های مربوط به سیستم‌عامل را دریافت نمی‌کنند و به همین خاطر این تئوری برای بیشتر آن‌ها چندان صادق نیست.

 

 

۶ دلیل اصلی کند شدن گوشی و راه حل آن‌ها

 

علاوه بر این، حداقل ویژگی‌های سخت‌افزاری لازم برای اجرای نسخه‌های مختلف اندروید، معمولا تفاوت زیادی به همراه یکدیگر ندارند و به‌عنوان مثال یک گوشی قدیمی که فقط از یک گیگابه همراهیت حافظه رم بهره می‌برد، به طور ناگهانی توانایی اجرای اندروید اوریو یا اندروید P. را از دست نخواهد داد. در ضمن به همراهید خاطرنشان کنیم که این موضوع را نمی‌توان به iOS هم تعمیم داد، زیرا این سیستم‌عامل قواعد و ویژگی‌های خاص خود را دارد.

البته کاملا طبیعی هست که به همراه افزوده شدن ویژگی‌های مختلف به اپلیکیشن‌ها، آن‌ها سنگین‌تر از گذشته شوند. اما بیشتر اپلیکیشین‌های طوری طراحی شده‌اند که بخش زیادی از حافظه رم و قدرت پردازشی پردازنده را اشغال نکنند و در ضمن طراحان همواره توجه ویژه‌ای به موضوع مصرف شارژ نشان می‌دهند؛ زیرا کاربران از اپلیکیشن‌هایی که شارژ زیادی مصرف می‌کنند دل خوشی ندارند و معمولا این افراد چنین اپلیکیشن‌هایی را به سرعت پاک می‌کنند (البته کاربران معمولا برای به همراهزی‌ها هستثناء قائل می‌شوند). در نهایت به همراهید بگوییم که شاید به‌روزرسانی نرم‌افزار‌ها در کند شدن گوشی تأثیر داشته به همراهشد، اما این تأثیر چندان زیاد نیست.

 

تأثیر منفی تلقین
اگر هیچ‌کدام از موارد به همراهلا مقصر کند شدن گوشی شما نیستند، پس احتمالا این نارضایتی به انتظارات شما برمی‌گردد. همواره به ما گفته می‌شود که گجت‌های جدید و تازه‌نفس سرعت بسیار بیشتری دارند که همین موضوع به همراهعث می‌شود افراد پیش خود فکر کنند که سرعت گجت‌های آن‌ها کاهش یافته هست. در واقعیت، بهبود‌های مربوط به عملکرد گجت‌های جدید، معمولا در کارکرد‌های روزانه و معمولی به چشم نمی‌آیند. گجت‌های قدیمی‌تری که به‌خوبی از آن‌ها نگه‌داری شده، به‌راحتی می‌توانند تا چند سال جوابگوی انواع و اقسام نیاز‌های کاربران به همراهشند.

معمولا در هنگام هستفاده از گجت‌های جدید، مشکلات و معضلات کوچک به چشم نمی‌آیند، اما بعد از صرف وقت به همراه گجت موردنظر، این موارد مورد توجه ما قرار می‌گیرند. به همین خاطر هرچه بیشتر از گوشی‌های خود هستفاده می‌کنیم، توجه ما به مشکلات ریز و درشت بیشتری جلب می‌شود.

عملکرد گوشی‌های هوشمند طی مرور زمان ضعیف‌تر می‌شود و منشأ اصلی این معضل به طول عمر محدود قطعات درون این گجت‌ها برمی‌گردد. اما به همراه رعایت نکات ساده، می‌توانیم عمر مفید این گجت‌ها را افزایش دهیم و به همراه خیال راحت تا چند سال از آن‌ها بهره ببریم.

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم