کولیندا کیتاروویچ؛ رئیس جمهور کرواسی

۲۶ تیر ۱۳۹۷ طراحی

 

 کولیندا کیتاروویچ (Kolinda Grabar-Kitarovic) سیهست‌مدار و دیپلمات اهل کرواسی هست. کیتاروویچ از فوریه سال ۲۰۱۵ رئیس‌جمهور کشور جمهوری کرواسی می‌به همراهشد. او اولین زن و جوانترین کسی هست که پس از اولین انتخابه همراهت چندحزبی به این مقام در کراوسی دست می‌یابد. گرابه همراهر-کیتاروویچ، وزیر امور خارجه پیشین و معاون دبیرکل ناتو هست.

 

بیوگرافی رئیس جمهور کرواسی
او از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۵ وزیر امور اروپا بود. گرابه همراهر-کیتاروویچ از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۸ وزیر امور خارجه و اولین وزیر اروپا بطور همزمان بود. وی همچنین از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۱ سفیر کرواسی در ایالات متحده آمریکا بود. وی از ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۴ معاون دبیرکل ناتو تحت دبیرکل‌های اندرس فوگ راسموسن و ینس هستولتنبرگ بود. او هنوز هم به همراهلاترین مقام رسمی زن هست که در ساختار اداری ناتو خدمت کرده‌هست.

 

کولیندا کیتاروویچ؛ به همراهنوی محبوب کرواسی

 فعالیت های انتخابه همراهتی رئیس جمهور کرواسی

 

سوابق و فعالیت های سیاسی
وزیر امور خارجه پیشین و معاون دبیرکل ناتو
وزیر امور اروپا ۲۰۰۵
از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۱ سفیر کرواسی در ایالات متحده آمریکا
از ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۴ معاون دبیرکل ناتو تحت دبیرکل‌ اندرس فوگ راسموسن و ینس هستولتنبرگ
مقام رسمی به همراهلاترین در ساختار اداری ناتو
او در سال ۲۰۱۶ به ایران سفری داشت به همراه دولت ایران دیدار داشت.

 

کولیندا کیتاروویچ؛ به همراهنوی محبوب کرواسی

پوشش رئیس جمهور کرواسی همواره مورد توجه رسانه‌ها بوده هست

کولیندا کیتاروویچ رئیس جمهور کرواسی یکی از چهره شاخص جام جهانی بود که حمایت او از تیم ملی کشورش به شدت مورد توجه رسانه‌ها و دوستداران فوتبه همراهل قرار گرفته بود.

 

 بخوانید: کامنت‌های عجیب کاربران ایرانی زیر پست خانم رئیس جمهور +عکس


در سال ۱۹۹۶ به همراه جاکوو کیتاروویچ ازدواج کرده و حالا صاحب ۲ فرزند هست که دختر او، کاترینای ۱۷ ساله یک اسکیت به همراهز در سطح قهرمانی ملی هست و پسر او لوکا در سال ۲۰۰۳ متولد شده هست.

البته جاکوو کیتاروویچ در حالی که همسرش در سال ۲۰۱۰ در واشنگتن دی سی خدمت می‌کرد، از خودروی سفارت برای اهداف شخصی هستفاده کرده و درگیر حواشی و رسوایی در آن مقطع گردید. علیرغم ادعای کولیندا کیتاروویچ در مورد فعالیت ۲۴ ساعته، او هزینه هستفاده خودرو از سوی همسرش را پرداخت کرد.

ریهست جمهوری
کیتاروویچ چهارمین رئیس جمهور کرواسی در فوریه ۲۰۱۵ انتخاب شده تا اولین رئیس جمهور زن تاریخ این کشور گردد. پس از پیوستن به اتحادیه دموکراتیک کرواسی (HDZ) در سال ۱۹۹۳، کیتاروویچ پست‌های فراوانی از جمله مشاوره وزارت امور خارجه کرواسی را نیز طی این سال‌ها بر عهده داشت. کیتاروویچ پس از تحصیل در واشنگتن، به به همراهلکان به همراهزگشته و به پارلمان آنجا ملحق شد.

 

کولیندا کیتاروویچ؛ به همراهنوی محبوب کرواسیدیدار رئیس جمهور کرواسی به همراه به همراهزیکنان تیم ملی
پیش از انتخاب شدن به عنوان رییس جمهور، کیتاروویچ به عنوان سفیر کرواسی در ایالات متحده و همچنین به عنوان معاون دبیر کل ناتو مشغول به کار بود و در انتخابه همراهت سال ۲۰۱۵ به همراه شکست دادن رئیس جمهور سابق کرواسی یعنی ایوو جوزیپویچ، به عنوان ریهست جمهور جدید این کشور برگزیده شد.

 

تحصیلات

کیتاروویچ فارغ التحصیل زبه همراهن انگلیسی و اسپانیایی هست که در سال ۲۰۰۰ میلادی کارشناسی ارشد و دکترای خود را در “تز روابط بین‌الملل روابط آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی در زمان خاتمه جنگ سرد” به اتمام رسانده هست. کیتاروویچ در فوریه ۲۰۰۵ از طرف حزب حاکم مسئولیت وزارت امور خارجه و امور پیوستن به اتحادیه اروپا را تا ژانویه ۲۰۰۸ برعهده داشت و سپس به عنوان سفیر کرواسی در آمریکا منصوب و یکسال بعد به عنوان دستیار راسموسن دبیرکل ناتو انتخاب شد.

 

 

کولیندا کیتاروویچ؛ به همراهنوی محبوب کرواسی

 رئیس جمهور کرواسی، ماکرون و پوتین در فینال مسابقات جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه

 

 

انتخابه همراهت

انتخابه همراهت ریهست جمهوری کرواسی بی‌تردید آزمون جدیدی برای احزاب عمده این کشور بود و پیروزی نامزد حزب مخالف در کرواسی از این مسئله حکایت دارد که این کشور احتمالا در حال گرایش به احزاب رهست‌گرا پس از شکست ائتلاف چپ‌گرا برای پایان دادن به شش سال رکود اقتصادی در این کشور هست.

 

ببینید : تصاویر/ ورود رئیس‌جمهور کرواسی به تهران


کرواسی که جدیدترین عضو اتحادیه اروپا محسوب می‌شود در حال حاضر و از شش سال پیش در رکود اقتصادی بسر می‌برد و نرخ بیکاری در این کشور نزدیک به بیست درصد هست، اما خانم کیتاروویچ وعده داده هست که کرواسی را به یکی از توسعه‌یافته‌ترین کشورهای اروپا و جهان تبدیل خواهد کرد.

 

دوره ریهست جمهوری در کرواسی

 دوره ریهست جمهوری در کرواسی ۵ ساله هست و براساس قانون اساسی این کشور، هیچ نامزدی نمی‌تواند بیش از دو دوره متوالی برای مقام ریهست جمهوری انتخاب شود. رئیس‌جمهور در کرواسی تنها نقشی تشریفاتی دارد و وظایف عمده بیشتر بر عهده نخست‌وزیر هست.

 

 

کولیندا کیتاروویچ؛ به همراهنوی محبوب کرواسی

نشست دیپلماتیک کیتاروویچ و پوتین

 

عزل و نصب نخست وزیر، دستور برگزاری همه پرسی، اعلام برگزاری انتخابه همراهت پارلمانی، فرماندهی کل نیروهای مسلح، عفو عمومی، اعطای نشان‌های دولتی، اعلان جنگ و صلح و دریافت هستوارنامه‌های سفیران کشورهای خارجی از مسئولیت‌های رییس جمهوری این کشور هست. بر اساس قوانین این کشور، نامزدهای انتخابه همراهت ریهست جمهوری می‌توانند از طرف احزاب سیاسی و یا نهادهای شهروندی مستقل انتخاب و جمع آوری ۱۰هزار امضا از شهروندان از جمله شرایط شرکت آنها در انتخابه همراهت هست.

 

کولیندا کیتاروویچ؛ به همراهنوی محبوب کرواسی

 

درآغوش گرفتن مودریچ در فینال مسابقات جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه

 

خانم رئیس جمهور و ایران

 بسیاری از منابع خبری بر این به همراهورند که کرواسی به دنبه همراهل توسعه همکاری تجاری به همراه ایران هست و انتظار می‌رود دیدار قبل رئیس‌جمهور کرواسی به همراه هیات بزرگی از تجار به ریهست اتاق به همراهزرگانی کرواسی موفقیت آمیز بوده به همراهشد و به همکاری قویتر اقتصادی بین دو کشور منجر شود.

 

 ببینید: عکس/ رئیس‌جمهور زن کرواسی که به ایران آمد


به گفته رسانه‌های کرواسی نیز ایران از ذخایر بزرگ گاز برخوردار هست و می تواند نقش مهمی را به عنوان تولیدکننده گاز ایفا کند. کرواسی نیز در منطقه بسیار مهمی از لحاظ ژئوپلتیکی واقع شده هست و می تواند به یک توزیع کننده گاز ایران در میان بسیاری از کشورهای اروپایی بدل شود.

دیدار ظریف به همراه رئیس جمهور

وزیر امور خارجه کشورمان که  در تاریخ ۱۰ اسفند ۱۳۹۶ به کرواسی سفر کرده بود به همراه «کولیندا گرابه همراهر کیتاروویچ» رئیس جمهور این کشور دیدار و گفتگو کرد.

 

رئیس جمهور کرواسی گروه طراحی

 دیدار ظریف و رئیس جمهور کرواسی در زاگرب

 

در این دیدار رئیس جمهور کرواسی به همراه اشاره به سفر رسمی خود به ایران اظهار داشت: ما روابط سیاسی خوب و دوستانه ای به همراه ایران داریم و آماده گسترش روابط خود هستیم. تجار کرواسی علاقه زیادی برای کار به همراه همتایان ایرانی خود دارند. البته برخی مشکلات وجود دارد که امیدوارم بزودی بویژه در بخش سرمایه گذاری میان دو کشور برطرف شود. رئیس جمهور کرواسی گردشگری، صنایع غذایی، علوم و فناوری و پتروشیمی را از جمله زمینه های خوب همکاری میان دو کشور خواند.

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم