کوراندو ۲۰۱۸ علیه میتسوبیشی

۴ اسفند ۱۳۹۶ طراحی

گروه طراحی| ورود سری فیس‌لیفت سانگ یانگ کوراندو به به همراهزار ایران را به مثابه قیام خودروساز کره ای علیه میتسوبیشی ASXدانست که همان رنج قیمت و کلاس خودرویی توانمند اما ناشناخته را معرفی کرده هست. به تازگی، نماینده انحصاری سانگ یانگ کره جنوبی در ایران از فروش «كوراندو نیو فیس تیپ پرمیوم پلاس» آن هم به همراه قیمت ۲۱۴ میلیون تومان خبر داده هست که به معنی هدف‌گذاری واردکننده برای سهم به همراهزار مناسب کراس‌اوور کوچک میتسوبیشی هست. این یعنی کوچکترین کراس‌اوور میتسو رقیب تازه‌ای پیدا کرده هست که احتمالا سهم به همراهزارش را به همراه چالشی جدی روبرو می‌کند.

کوراندو 2018 علیه میتسوبیشی

به گزارش گروه طراحی، میتسوبیشی که به همراه سری ASX از بدو ورود به ایران توانسته بیش از ۵ هزار دستگاه فروش در ایران داشته به همراهشد،  مدت‌ههست توسط خودرو جدیدی تهدید نشده اما حالا سانگ‌یانگ می‌خواهد به همراه عرضه فیس‌لیفت کوراندو این قاعده را به هم بزند. به همراه این روند، میتسوبیشی ASX ضمن حفظ فاصله خود به همراه دوقلوهای کیا هیوندای، تنها کوراندوی کره‌ای را برای ادامه موفقیت پیش روی خود می‌بیند. اما آیا بچه اوتلندرقادر به حفظ جایگاهش هست؟ و دیگر اینکه کوراندو چقدر قادر هست به همراه توجه افزایش شدید قیمتش، رقیب ژاپنی را از رده خارج کند؟

کوراندو 2018 علیه میتسوبیشی

برای ارائه پاسخی دقیق به این ۲سوال، به همراهید ابتدا ببینیم ارزش‌های این محصولات چه بوده و سانگ یانگ و میتسوبیشی چه ویژگی خاصی برای جلب نظر خریداران ایرانی دارند؟ کوراندو فعلا دست به همراهلا را دارد. البته این فقط یک حدس هست. بدون کمترین جانبداری به همراهید گفت ویژگی‌های کوراندو فیس‌لیفت ۲۰۱۸ قابل تحسین هست گرچه نقص‌های این محصول همچنان پابرجهست.

 کوراندو 2018 علیه میتسوبیشی

این خودرو یکی از گزینه‌های متفاوت به همراهزار هست که نسبت به دیگر هموطنان کره‌ای از قبیل کیا هیوندای تفاوت‌های قابل توجهی دارد و آشکارا خشن‌تر هست. ظاهر خودرو در گونه فیس‌لیفت زیاد تغییر نکرده اما به‌روز شده هست. در کوراندو جدید چراغ‌های جلو، پروژکتورهای جلو، سپر، جلوپنجره و کاپوت تغییر کرده هست اما در دیگر قسمت‌ها مانند بخش عقبی همه‌چیز بدون تغییر به همراهقی‌مانده هست. همچنین مجموعهٔ جدیدی از رینگ‌های ۱۸ اینچی آلیاژی هم در فهرست به‌روزرسانی‌های بیرونی این خودرو قرار دارند. فضای داخلی هم به همراه برخی بهبودها همراه شده تا در مجموع سانگ یانگ پکیج بهتری را به خریداران کوراندو تحویل دهد.

کوراندو 2018 علیه میتسوبیشی

میتسوبیشی به همراه وجود حضور ۸ ساله در این کلاس به همراه همین هستایل و بدنه، ابدا هراسی از کوراندو ندارد و همین امسال تنها در دو به همراهزار آمریکا و  اروپا حدود ۷۵ هزار دستگاه فروش داشته هست که آمار قابل توجهی هست. نسل سوم میتسوبیشی ASX برای آن دسته از کسانی خلق شده که مایل نیستند مقولاتی چون فضا، عملی و مقرون‌به‌صرفه بودن را در یک خودرو قربه همراهنی دینامیک رانندگی و قدرت آفرود کنند. به‌روزرسانی‌هایی که در نسل فعلی ای‌اس‌ایکس صورت پذیرفته هست ظاهر تهاجمی آن را به چراغ‌هایی شفاف‌تر و جلوپنجره‌ای پهن‌تر مجهز نموده هست. ضمن آنکه، کاربرد ماهرانه کروم در جای‌جای بدنه ظاهر گیراتر و جذاب‌تری را برای آن به ارمغان آورده هست. در درون دهانه گلگیرها، رینگ‌های آلومینیمی ۱۸ اینچی جای گرفته‌اند که لهستیک‌هایی از جنس یوکوهاما و به ابعاد ۲۱۵/۶۰ آن‌ها را پوشانده هست و کاملاً نیز، به همراه قد و قامت این کراس‌اوور ژاپنی تناسب دارند.

ممکن هست ASX  در بحث کابین قافیه را به کوراندو ببه همراهزد چرا که اتاق این کره‌ای جوان خطوط شاداب‌تری دارد. در داخل کوراندو ۲۰۱۸ صفحه آمپر از نو طراحی شده که امکان انتخاب شش رنگ مختلف را به راننده می‌دهد، غربیلک فرمان تغییر کرده و یک صفحه‌نمایش ۷ اینچی هم برای سیستم اطلاعاتی-سرگرمی خودرو ارائه شده هست. این در حالی هست که فرم کابین ASX همچنان به همراه نمونه ۲۰۱۲ یکسان هست. البته برخی کارشناسان معتقدند فرم مملو از خطوط و رنگ کوراندو نیو فیس بعد از مدتی خسته کننده می‌شود و نقطه قوت کابین میتسوبیشی همین سادگی و اصالت طراحی‌اش هست اما خب، نمی‌توان به بهانه سادگی محصولاتی قدیمی را به مخاطب قالب کرد. کاری که میتسوبیشی در آن هستاد هست ولی می‌خواهد آن را کنار بگذارد!

 

در بخش گنجایش این میتسوی کوچولو هست که به لطف مهندسی جادویی ژاپنی‌ها علیرغم طولی کمتر که حدودا ۱۵ سانتی‌متر هست، فاصله بین دو محور بیشتر و صندوق بزرگتری را عاید مالکانش می‌کند. فضای سر برای سرنشینان کوراندو گرچه بیشتر هست اما اتاق به همراهریک‌تر کوراندو در مقایسه به همراه ASX به همراهعث شده تا این خودرو به سختی ۵ سرنشین را در سفرهای طولانی در خود جای دهد در حالی که سفر به همراه ASX جادر، تجربه‌ای فراموش نشدنی هست. فاصله بین ۲ محور به ترتیب برای میتسو و سانگ‌یانگ ۲٫۶۷ و ۶۵٫۲ متر هست. طول، عرض و ارتفاع دو خودرو هم به ترتیب برای ASX و کوراندو معادل ۴٫۲۹، ۱٫۷۷، ۱٫۶۵ و ۴٫۴۱، ۱٫۵۵ و ۱٫۶۷متر هست.

 

در بخش موتور و فنی دو خودرو وضعیت مشابهی دارند گرچه وزن سبک‌تر (حدود ۳۰۰ کیلوگرم) و هماهنگی بیشتر موتور و گیربکس به همراهعث شده تا میتسو ASX رقیب کره‌ای را در بخش هندلینگ به راحتی از میدان به در کند. نسبت نیرو به وزن برای میتسو کمتر از ۹٫۵ کیلوگرم در ازای هر اسب بخار می‌رسد در حالیکه این نسبت برای کوراندو بیش از ۱۱ کیلوگرم به ازای هر اسب هست که آشکارا در شتاب ثانویه، کشش جاده‌ای و سرعت‌های به همراهلا دردسرساز می‌شود.

کوراندوی جدید به همراه هستفاده از یک موتور ۲۰۰۰ سی‌سی که توان تولید ۱۵۰ اسب بخار قدرت و نیوتن‌متر گشتاور۱۹۷ را دارد در ایران عرضه می‌شود که قدرتی مشابه ASX را در اختیار راننده قرار می‌دهد. جعبه دنده ۶ سرعته اتومات سانگ‌یانگ که از نوع تیپ‌ترونیک بوده قابلیت تعویض دنده به صورت دستی را در اختیار کاربر قرار می دهد ولی راننده هرچقدر هم تلاش کند لذت سواری ای‌اس‌ایکس مخصوصا از طریق پدال‌شیفترها را تجربه نمی‌کند. بهترین شتابی که می‌توان به همراه کوراندو در گونه ۰ تا ۱۰۰ تجربه کند بین ۱۳ تا ۱۳٫۵ هست در حالی‌که میتسو ASX در کمتر از ۱۰ ثانیه به این سرعت می‌رسد.

کوراندو 2018 علیه میتسوبیشی

یکی از ویژگی‌های خوبی که به همراهید هر کراس‌اوور خانوادگی داشته به همراهشد، توانایی آفرود هست که به کار خانواده‌های طبیعت دوست ایرانی بسیار می‌آید. خوشبختانه هم کوراندو و هم ASX موارد خوبی در زمینه آفرود نرم و طبیعی هستند. کوراندو در کنار سیستم چهار چرخ متحرک از شاسی مستحکمی سود یم‌برد که در کنار فنربندی و موتور رانندگی متعادل و روانی را عاید سرنشینانش می‌کند. میتسو اما زیر این ظاهر نرم و نه چندان خشن، یک خودروی اسپورت واقعی هست که در مسیرهای آفرود قدرت مانور خوبی دارد و تعادل به همراهلایی را در پستی و بلندی‌ها از خود بروز می‌دهد. گیربکس CVT  این ژاپنی کوچولو به همراه قابلیت تعویض دستی در شش مرحله در کنار اسپورت مود و اهرم تعویض دنده روی فرمان کمک می‌کند تا راننده سریعا بتواند از طریق یک دکمه حالت دیفرانسیل جلو را به حالت دو دیفرانسیل تبدیل کند و لذت به همراهلایی را به عشاق آفرود بچشاند. کوراندو هم قابلیت حرکت به صورت ۴ چرخ محرک را دارد و کار راه بنداز هست گرچه کیفیت و کارکرد آن به چابکی میتسو نیست.

کوراندو 2018 علیه میتسوبیشی

در بخش آپشن برد به همراه کوراندو هست. این محصول کره‌ای ۱۰ کیسه هوای ایمنی دارد. فرمان برقی و هستارت دکمه‌ای از جمله ویژگی های فنی نیوکوراندو به شمار می روند. در عین حال امکاناتی نظیر کروز کنترل، پوشش چرم صندلی و فرمان، سیستم پخش به همراه ۶ بلندگو و آمپلی فایر، تنظیم برقی صندلی در ۶ حالت، گرم کن و سرد کن صندلی های جلو، گرم کن فرمان، نمایشگر پیشرفته به همراه کامپیوتر سفری چندگانه، سانروف برقی و سیستم ورود بدون کلید به داخل خودرو از جمله امکانات کوراندو هستند. میتسو هم ایربگ کمتر و هم آپشن‌های قدیمی‌تری دارد.این بین داشتن سیستم صوتی حرفه‌ای راکفورد فوستیج به همراه قابلیت پخش MP3 و DVD به همراه ظرفیت ۶ سی‌دی، شش اسپیکر و ۲ تیوتر وساب‌ووفر کمک کرده تا ASX به همراه بهترین کیفیت برای سرنشینان موسیقی را پخش کند.

نتیجه نهایی

به نظر می‌رسد خریداران ایرانی اگر بین آپشن و کیفیت سواری، روی مورد دوم تاکید کنند حتما سراغ ASX می‌روند ولی خب خیلی‌ها هم هستند که آپشن را عزیزتر از جان می دانند. شما جزو کدام دسته‌اید؟ کوراندو طبعا به همراهب میل آنها هست که در کلاس کامپکت، سراغ تیوولی می‌روند. میتسوبیشی اما خودرویی هست که ماندگاری بیشتر، لذت رانندگی به همراهلاتر و کارکرد جذابتری دارد.

 

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم