چه عواملی به همراهعث بروز آلرژی‌ها در بهار می‌شوند

۲۶ فروردین ۱۳۹۷ طراحی

فصل بهار ممکن هست برای خیلی‌ها خوشایند نبه همراهشد و علائمی، چون آبریزش بینی، عطسه، سرفه، ریزش اشک، خارش و… ممکن هست طاقت‌تان را طاق کند؛ به همراهید بدانید که این علامت‌ها، نشان از یک بیماری فصلی به نام آلرژی هست که در بهار و پاییز و بویژه در بهار به همراه آن روبرو می‌شوید.

 

 

 

چه عواملی به همراهعث بروز آلرژی‌ها در بهار می‌شوند

 

 

دکتر غلامرضا معصومی، متخصص طب اورژانس به همراه بیان اینکه آلرژی یک واکنش افراطی سیستم ایمنی بدن به عوامل مختلف و موادی هست که طبیعتا بی‌ضرر هستند، گفت: موادی مانند گرده گیاھان، برخی داروھا، مو، پشم و پرحیوانات، گرد و غبه همراهر ھوا، بعضی غذاھا و نیش حشرات می‌توانند منجر به بروز آلرژی در افراد شوند.

 

در برخی از افراد به دلیل برخی دلایل زمینه‌ای و ژنتیکی این مواد آلرژی‌زا به همراهعث فعال شدن بیش از حد سیستم ایمنی بدن و بروز علائم می‌شوند. همچنین عواملی، چون کار و فعالیت زیاد، کاهش میزان خواب شبه همراهنه، انجام ورزش‌های سنگین، قرار گرفتن در محیط‌های آلوده، مصرف دخانیات و مواد مخدر و مصرف بی‌رویه آنتی‌بیوتیک‌ها نیز می‌تواند به تضعیف سیستم ایمنی بدن و افزایش احتمال بروز آلرژی منجر شود.

وی افزود: آمار‌ها نشان می‌دهد که از هر ۱۰ فرد مبتلا به آسم هشت نفر از آلرژی‌های فصلی رنج می‌برند. آلرژی‌ھا معمولا در دوران کودکی شروع می‌شوند، اما ممکن هست در ھر سن دیگری ھم آغاز شوند. به همراهید توجه کرد که عموما میزان حساسیت‌ھا به همراه افزایش سن کاھش می‌یابد، اما ممکن هست بعدھا مجددا عود کنند؛ بنابراین به همراه دوری از مواد آلرژی‌زا و مصرف منظم داروھا تحت نظر پزشک، می‌توان آلرژی را کنترل و درمان کرد.

معصومی به همراه بیان اینکه در طول فصل بهار که گیاهان گرده افشانی می‌کنند، قرار گرفتن در معرض این گرده‌ها توسط افراد مستعد منجر به بروز علائم حساسیت خواهد شد، افزود: زمان بروز علائم بیماری ممکن هست از اوایل بهار تا اواخر تابستان بر حسب گرده گیاهی که به آن حساسیت دارید و زمان معین گرده‌افشانی آن گیاه متفاوت به همراهشد.

 

گرده‌های سبک که به راحتی توسط به همراهد جابجا می‌شوند، مشکل بیشتری برای افراد به وجود می‌آورند. البته گرده‌هایی که سنگین‌تر هستند، نمی‌توانند در مسافت زیادی توسط به همراهد جابجا شده و فقط گاهی بوسیله زنبور‌ها و دیگر حشرات جابجا می‌شوند، زمانی مشکل‌زا هستند که فرد در تماس مستقیم و نزدیک به همراه این گیاهان قرار داشته به همراهشد. لازم نیست حتما در محیط به همراهز قرار بگیرید، بلکه گاهی گرده‌ها میهمان خانه‌های شما می‌شوند، پس به همراهید آمادگی بروز علائم آلرژی در افراد حساس را داشت.

علائم آلرژی را بشناسیم/ چه کنیم تا آلرژی تشدید نشود؟
عضو برد سلامت در بلایای وزارت بهداشت به همراه بیان اینکه آبریزش بینی، ریزش اشک، سرفه، عطسه و اشکال در تنفس، گرفتگی بینی، عطسه، خارش و تورم پوست، پوست خشک و قرمز و حتی بروز جوش‌های پوستی از علائم آلرژی محسوب می‌شوند، اظهار کرد: هر چقدر تماس فرد به همراه ماده آلرژی‌زا بیشتر به همراهشد، بیشتر احتمال دارد که نسبت به آن حساسیت نشان دهد؛ بنابراین توصیه می‌کنم ھنگامیکه میزان گرده گیاھان در ھوا زیاد و در روز‌هایی که هوا خشک و وزش به همراهد شدید هست، از خانه خارج نشوید، به جای فرش و قالی از کف پوش هستفاده کنید؛ چراکه قالی‌ها محل تجمع گرد وغبه همراهر و گرده‌ها و سایر عوامل آلرژی‌زا هستند.

 

همچنین از تهویه‌کننده‌های هوا و فیلتر‌ها هستفاده کنید، در فصل بروز آلرژی پنجره‌ها را ببندید و دستگاه تهویه را روشن کنید، اگر کولرتان آبی هست، حتما به همراهید هر سال پوشال آن را عوض کنید. زیرا قارچ‌ها در پوشال رشد می‌کنند و تنفس آن موجب تشدید آلرژی می‌شود.

معصومی ادامه داد: همچنین از نگهداری گلدان‌های کوچک در فضای منزل، پر پرندگان خانگی و حیواناتی مانند جوجه اردک، گربه، سگ و … در منزل خودداری کنید. به همراهید توجه کرد که حساسیت فصلی فقط مخصوص فصل بهار نیست، بلکه در تابستان و پاییز و به همراه خوردن بعضی از میوه‌ها نظیر هندوانه، خربزه، انگور، گوجه فرنگی و توت‌فرنگی ممکن هست آلرژی ظاهر شود.

وی گفت: در صورت بروز علائم آلرژی درمان به همراهید زیر نظر پزشک آغاز شده و ادامه یابد، کاربردی‌ترین اقدام برای کاهش علائم آلرژی‌های فصلی، شست‌وشوی مجاری بینی به همراه محلول آب نمک هست. به همراه انجام همین اقدام ساده یک یا دو به همراهر در روز می‌توان به میزان زیاد از علائم آلرژی کهست. همچنین برای درمان علائم از قرص‌های آنتی‌هیستامین و اسپری‌های ضد التهابی بینی هستفاده می‌شود.

 

اسپری‌ها یا قطره‌های بینی ضد التهاب، به همراه کاهش تورم گرفتگی بینی را برطرف می‌کنند. اسپری‌ها یا قطره‌های بینی ضد آلرژی به همراه پوشش بینی و چشم مانع اثر عامل آلرژی‌زا می‌شوند، اما حتما قبل از مصرف دارو‌ها به همراه پزشک خود مشورت کنید.

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم