پایتخت رکورددار تولید زبه همراهله

۲۵ فروردین ۱۳۹۷ طراحی

براثر افزایش بی رویه جمعیت، در کنار عوامل دیگر مثل پدیده مهاجرت روستاییان به شهر‌ها در جستجوی درآمد و رفاه بیشتر، شهر‌ها به سرعت توسعه یافته و زمین‌های کشاورزی به سکونتگاه و جاده و کارخانه تبدیل شده اند.

 

 

 

 

 

پایتخت رکورددار تولید زبه همراهله

رشد شهرنشینی موجب افزایش سرعت و شدت آلودگی هوا و آب و افزایش میزان تولید پسآب و پسماند شده هست. امروزه تولید انبوه زبه همراهله از مشکلات دنیای مدرن هست. در بسیاری از جوامع، مشکل اساسی تولید، توزیع و مصرف کالا نیست، بلکه مشکل اصلی از بین بردن بقایا و فضولات کالا‌های مصرفی هست.

بنا بر اعلام دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست؛ سالانه بیش از ۱۶ میلیون تن زبه همراهله و پسماند عادی و همین طور هم سالی ۶۰ میلیون تن نخاله ساختمانی ناشی از فعالیت‌های عمرانی، خاکبرداری‌ها و زائدات به همراهقیمانده از ساخت و ساز‌ها در کشور تولید می‌شود.

میانگین سالانه تولید زبه همراهله خانگی ۴۵ هزار تن محاسبه شده هست که بیش از نیمی از آن دفن می‌شود در حالی که ۹۰ درصد از مواد موجود در زبه همراهله‌ها قابل به همراهزیافت هست. این در حالی هست که هر تن زبه همراهله، حدود ۴۰۰ متر مکعب گاز گلخانه‌ای دی اکسید کربن متصاعد می‌کند و از هر تن زبه همراهله ۴۰۰ تا ۶۰۰ لیتر شیرابه خارج می‌شود که می‌تواند آثار زیست محیطی نامطلوبی بر آب و خاک داشته به همراهشد. ایرانی‌ها سالیانه، ۵۰ هزار تن گاز گلخانه ای، ۱۰ میلیون متر مربع شیرابه از تولیدات زبه همراهله‌های خود به وجود می‌آورند.

امروزه جمع آوری، حمل و یافتن مکان مناسبی برای دفن زبه همراهله‌های شهری به یکی از چالش‌ها و مشکلات اساسی پیش روی مدیران شهری و شهرداری‌های کشور تبدیل شده هست. صرف هزینه‌های هنگفت برای جمع آوری و دفع زبه همراهله در کشور ما به گونه‌ای هست که عموما در حدود یک سوم بودجه شهرداری‌ها به آن اختصاص می‌یابد.

در شهری، چون تهران روزانه حدود ۷۵۰۰ تن زبه همراهله خانگی و حدود ۸۰ تن پسماند‌های بیمارستانی تولید می‌شود یعنی به طور متوسط هر فرد روزانه حدود یک کیلو گرم زبه همراهله تولید می‌کند. شهرداری تهران روزانه یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون تومان برای جمع‌آوری و دفن زبه همراهله و پسماند این شهر هزینه می‌کند.

تولید زبه همراهله مخاطره آمیزترین مشکل زمین

مدیرکل حفاظت محیط زیست شهر تهران تولید زبه همراهله را مخاطره آمیزترین مشکل زمین عنوان کرد و گفت: در شهر تهران روزانه ۸ هزار تن زبه همراهله شهری تولید می‌شود که از این میزان حدود ۵ تا ۱۰ درصد در مبدأ تفکیک می‌شود. محمدحسین به همراهزگیر به همراه بیان اینکه زمین به همراهید عاری از آلاینده‌ها به ویژه زبه همراهله‌های صنعتی و خانگی شود، گفت: در شرایط فعلی و به همراه توجه به حجم به همراهلای آلاینده‌ها و تولید زبه همراهله، حفظ محیط زیست از اهمیت به همراهلایی برخوردار هست که عزم ملی را برای این موضوع می‌خواهیم.

روزانه حدود ۷۵۰۰ تن زبه همراهله خانگی و حدود ۸۰ تن پسماند‌های بیمارستانی در تهران تولید می‌شود؛ یعنی به طور متوسط هر فرد روزانه حدود یک کیلو گرم زبه همراهله تولید می‌کند
به همراهزگیر به همراه اشاره به اهمیت مدیریت پسماند اظهار داشت: در شهر تهران روزانه ۸ هزار تن زبه همراهله شهری تولید می‌شود که از این میزان حدود ۵ تا ۱۰ درصد از آن و عمدتا توسط زبه همراهله گرد‌ها در مبدأ تفکیک می‌شود و مابقی به سایت آرادکوه منتقل می‌شود. زبه همراهله سوزی که در آرادکوه مستقر هست پاسخگوی حجم زبه همراهله‌های تولیدی در تهران نیست چرا که این زبه همراهله سوز، ۲۰۰ تنی هست و در مقابل حجم به همراهلای زبه همراهله رقم اندکی هست.

وی در ادامه به همراه اشاره به سرانه تولید پسماند در تهران نیز گفت: در حال حاضر رقم سرانه تولید پسماند در تهران افزایش نداشته و همان روزانه ۷۰۰ گرم برای هر فرد هست که به همراه فرهنگسازی و آموزش می‌توان از میزان سرانه تولید زبه همراهله توسط هر شهروند کهست. از طرفی می‌به همراهیست روش‌های تولید کمتر زبه همراهله و همچنین تفکیک زبه همراهله در منزل را به شهروندان آموزش داد و در نهایت روش جمع آوری زبه همراهله‌ها به همراهید مناسب و اصولی به همراهشد.

مدیرکل محیط زیست شهر تهران به همراه بیان اینکه زبه همراهله برای زمین مخاطره آمیز هست، گفت: در واقع می‌توان گفت: زبه همراهله‌ها مختل کننده به همراهفت طبیعت هستند و وقتی وارد به همراهفت خاک می‌شوند موجب تغییر به همراهفت آن شده و منابع آبی را هم آلوده می‌کنند.

در کنار زبه همراهله‌های شهری معضل زبه همراهله‌های روستایی نیز یکی از بحران‌های جدی به حساب می‌آید.

در حال حاضر در بسیاری از نقاط روستایی کشور نیز معضل تولید و مدیریت زبه همراهله به یک بحران حل نشدنی شبیه هست، چرا که در بسیاری از این روستاها، دهیاری‌ها یا نسبت به انجام وظایف قانونی خود کوتاهی می‌کنند و یا به دلیل نداشتن امکانات لارم شرایط برای حل مشکل را ندارند.

کدام شهر بیشترین مشکل زبه همراهله را دارد؟

آمار‌ها نشان می‌دهد میزان تولید سرانه زبه همراهله هر نفر در روستا‌های ایران ۵۰۰ گرم در روز هست، در همین حال براساس نتایج سرشماری سال ۱۳۹۰ کشور، جمعیت مناطق روستایی ایران برابر به همراه ۲۱ میلیون و ۴۴۶ هزار و ۷۸۱ نفر بوده هست، این به معنای آن هست که روزانه در حدود ۱۱ هزار تن زبه همراهله در روستا‌های کشور تولید می‌شود که بخش عمده‌ای از این زبه همراهله‌ها بدون داشتن شرایط دفع بهداشتی در محیط زیست رها می‌شود.

مازندران، تهران و چند هستان دیگر از مناطقی هستند که به همراه بحران زبه همراهله شهری و روستایی مواجه اند. مشکل زبه همراهله در مازندران این روز‌ها از بلای جان طبیعت فراتر رفته و تبدیل به بلای جان ساکنان این هستان شده هست. همچنان میلیون‌ها تن زبه همراهله در گوشه و کنار مناطق ساحلی و جنگلی مازندران رها شده و به همراه گذشت زمان شیرابه این حجم زبه همراهله وارد رودخانه‌ها و از آنجا وارد زمین‌ها و محصولات کشاورزی و دریا می‌شود و ممکن هست زندگی و سلامت تمام ایرانیانی را که از این محصولات هستفاده می‌کنند، تحت تاثیر قرار بدهد. کارشناسان منابع طبیعی از جنگل‌های شمال بویژه هستان مازندران به عنوان ریه تنفسی کشور یاد می‌کنند و بر این نکته تاکید دارند که برای خروج از معضل دفع زبه همراهله‌ها در جنگل‌های شمال به همراهید برنامه ریزی اصولی صورت گیرد. بنا بر آمار آب و فاضلاب مازندران، بیش از ۹۰ درصد آب مازندران از سفره‌های زیرزمینی تامین می‌شود و این سفره‌ها از آب به همراهران و رودخانه تغذیه می‌شوند و اگر به نحوه دفع شیرابه‌های زبه همراهله‌ها توجه نشود، بحران بهداشتی ناشی از زبه همراهله‌ها دامنگیر تمامی جمعیت هستان و کشور خواهد شد.

در کنار زبه همراهله‌های شهری و روستانی نگرانی از انبه همراهشت و چگونگی امحای پسماند‌های بیمارستانی یکی از چالش‌های این روز‌های کارشناسان محیط زیست هست. در ایران به ازای هر تخت بیمارستانی نیز نزدیک به سه کیلوگرم زبه همراهله تولید می‌شود که این رقم در کشور‌های پیشرفته به یک کیلوگرم هم نمی‌رسد. گفتنی هست، ۲۰ تا ۳۰ درصد زبه همراهله‌های هر تخت بیمارستانی را پسماند‌های عفونی تشکیل می‌دهند. بر اساس برآوردی که انجام شده حدود ۴۵۰ تن پسماند پزشکی در کشور و ۸۰ تن زبه همراهله بیمارستانی در تهران تولید می‌شود که ۲۵ درصد آن زبه همراهله‌های عفونی هست که در زمینه ضدعفونی، جمع آوری و دفع آن‌ها مشکلات بسیاری وجود دارد. هنوز تعدادی از بیمارستان‌ها و اکثر درمانگاه‌ها در کشور فاقد سیستم ضدعفونی کردن و نیز امحاء زبه همراهله‌های عفونی هستند و شهرداری‌های نیز فاقد زیر ساخت‌ها و تجهیزات لازم برای جمع آوری و دفع زبه همراهله‌های بیمارستانی و عفونی هستند و به همراه توجه به نبود اعتبه همراهرات مورد نیاز وزارتخانه‌های بهداشت و کشور هر یک مسئولیت را دیگری محول می‌نمایند و سازمان حفاظت محیط زیست هم تنها وظیه نظارت را برای خود قائل می‌به همراهشد.

محمد به همراهزگیر در این به همراهره گفت: بحث مدیریت پسماند و زبه همراهله‌های بیمارستانی نیز یکی دیگر از موارد پایش هست که به طور کامل در مراکز درمانی و بیمارستان‌ها انجام می‌شود. در این مسیر برخی مراکز درمانی که فاقد هستاندارد در بخش دفع پسماند‌های عفونی هستند شناسایی می‌شود.

معضل همیشگی زبه همراهله بیمارستانی

وی به همراه تأکید براینکه پسماند‌های بیمارستانی به همراهید به درستی امحا شود، گفت: اگر این پسماند‌ها به درستی جداسازی و امحا نشوند، خطرآفرین خواهد بود و عواقب بدی به دنبه همراهل دارد. در میان پسماند‌های بیمارستانی بخشی از پسماند‌ها عفونی هستند و در بخش دیگری نیز پسماند‌های تیز و برنده وجود دارد که به همراهید از یکدیگر تفکیک شوند.

مدیرکل محیط زیست شهر تهران به همراه اشاره به وجود برخی مراکز درمانی متخلف در بخش تفکیک پسماند‌های بیمارستانی گفت: برخی واحد‌های درمانی در سطح تهران هنوز قانون تفکیک پسماند‌ها را انجام نمی‌دهند و در این زمینه کم کاری می‌کنند که سازمان محیط زیست بر اساس ضوابط موجود به این واحد‌های درمانی متخلف تذکر می‌دهد چرا که این پسماند‌ها خطرناک هست و به همراهر میکروبی و آلودگی به همراهلایی دارد که برای سلامت مردم خطرآفرین هست. در سال گذشته حدود ۱۰ مرکز درمانی فاقد هستاندارد در مدیریت پسماند بودند که به آن‌ها اخطار داده شد و به همراهزرسی از این واحد‌های درمانی آغاز شده هست.

رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت نیز به همراه اعلام اینکه ۱۰ درصد بیمارستان‌ها از هستاندارد مدیریت پسماند برخوردار نیستند، گفت: ۴۰ درصد پساب‌های بیمارستانی عفونی هستند. در حال حاضر اکثر بیمارستان‌ها کار تفکیک زبه همراهله را به خوبی انجام می‌دهند، اما ۱۰ درصد بیمارستان‌ها عملکرد خوبی در زمینه مدیریت پسماند ندارند که این موضوع یکی از چالش‌های بیمارستان‌ها در رابطه به همراه بحث عفونت‌های بیمارستانی هست.

تأثیر محیط بیمارستان در افزایش عفونت‌هایی که ناشی از این محیط هستند بر سلامت پرسنل و بیماران بسیار اهمیت دارد که به همراهید به آن توجه شود از این رو بیمارستان‌ها ملزم به مدیریت پسماند‌های خود هستند که در تفاهم نامه‌ای هم که به همراه سازمان حفاظت محیط زیست در رابطه به همراه پسماند‌های بیمارستانی داشتیم، قرار شد این موضوع در سریعترین زمان ممکن به وضعیت مطلوب خود دست یابد. دستگاه‌هایی که در حال حاضر در بیمارستان‌های مجهز وجود دارد به تأیید سازمان محیط زیست رسیده هست، اما پس از تفکیک زبه همراهله به همراهید شهرداری نیز به عملکرد خوب به درستی عمل کند، اما متأسفانه شهرداری در این رابطه به خوبی عمل نمی‌کند.

صادق نیت به همراه تأکید بر اینکه ۴۰ درصد پساب‌های بیمارستانی عفونی هستند، گفت: آلودگی این پساب‌ها به همراه هستفاده از دستگاه‌های تصفیه به همراهید کاهش پیدا کرده و بی خطر شود.

رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت دربه همراهره نظارت وزارت بهداشت بر عملکرد بیمارستان‌ها در حوزه پسماند نیز توضیح داد: نظارت کارشناسان بهداشت مستقر در بیمارستان‌ها از عملکرد بیمارستان‌ها در رابطه به همراه تفکیک زبه همراهله‌ها انجام می‌شود و در مرحله بعدی این بیمارستان‌ها اعتبه همراهرسنجی می‌شوند تا مشکل پسماند‌های بیمارستانی حل شود.

چرا طرح جامع پسماند اجرایی نمی‌شود

همایون هاشمی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس به همراه بیان این که طرح مدیریت پسماند در همه تمامی کشور‌های دنیا از جمله ایران دارای اهمیت ویژه‌ای هست گفت:: تمامی زبه همراهله‌های صنعتی و خانگی دارای مضراتی برای محیط زیست هستند. به همراه یک نگاه جامع نگر و یک رویکرد منطقی می‌توان طرح جامع مدیریت پسماند را اجرایی کرد، طرح جامع مدیریت پسماند هزینه برهست و به احتمال بسیار شهرداری به دلیل هزینه‌های آن تاکنون نتوهسته طرح را اجرا کند، بنابراین سرانه و بودجه لازم به همراهید براساس مناطق شهری و تعداد خانوار‌ها درجهت اجرای طرح را لحاظ کند؛ ضمن اینکه تنها جمع آوری پسماند‌ها مشکل را حل نمی‌کند.

تولید زبه همراهله در کشور بسیار زیاد هست و این میزان علاوه بر تولید گاز‌های گلخانه‌ای و شیرابه موجب از بین رفتن ۱۰۰۰ هکتار زمین برای دفن آن می‌شود.

وی ادامه داد: اگر به بحث آموزش، پژوهش و فرهنگ‌سازی توجه کافی شود، معضل پسماند به همراه مدیریت جامع به همراهید از مرحله تولید تا مرحله نهایی دفع مورد بررسی قرار گیرد و به همراه انتخاب روش‌های نوین در فرایند تفکیک زبه همراهله، انتقال و جابجایی آن و در نهایت چگونگی ساماندهی و دفع آن، معضل پسماند را حل کرد.

 

دفن پسماند‌ها در محیط زیست ابتدایی‌ترین و بدترین شکل ممکن حل مشکل پسماندهست و مدیریت درست پسماند به همراهید از مرحله تولید تا امحا صورت گیرد و در صورت مدیریت صحیح، بخش عمده‌ای از پسماند‌ها قابلیت به همراهزگشت به چرخه اقتصاد به عنوان کود یا مواد اولیه تولید را دارند.

 

اگر بتوانیم از سطوح پایین‌تر سنی کار آموزش حفظ محیط زیست را انجام دهیم، به نتایج قابل قبولی در بهبود شرایط محیط زیست در گروه طراحی خواهیم رسید، زیرا این افراد هم نسل گروه طراحی کشور را می‌سازند و هم تاثیرگذاری خوبی در خانواده‌ها دارند.

محمدعلی شاعری عضو کمیسیون کشاورزی مجلس هم در این رابطه گفت:: سالانه حدود ۱۶ میلیون تن پسماند در کشور تولید می‌شود، بخش عمده پسماند‌ها بدون مدیریت و فرآیند به همراهزیافت در طبیعت رهاسازی و موجبه همراهت آلایندگی شدید منابع آب، خاک و حتی هوای کشور را فراهم می‌کند.

 

تولید زبه همراهله در کشور بسیار زیاد هست و این میزان علاوه بر تولید گاز‌های گلخانه‌ای و شیرابه موجب از بین رفتن ۱۰۰۰ هکتار زمین برای دفن آن می‌شود. وقتی آلودگی به هوا می‌رود به همراه به همراهران دوبه همراهره به زمین به همراهز می‌گردد که این مساله می‌تواند به همراهر‌ها و به همراهر‌ها هم اتفاق بیفتد، زیرا ابر‌هایی که حاوی مواد آلاینده هستند به وسیله به همراهد جابه جا می‌شوند.

 

براساس محاسبه همراهت انجام شده تنها ۸ درصد زبه همراهله‌ها در کشور به همراهزیافت می‌شود و بقیه به آلاینده‌ها تبدیل می‌شود. این میزان پسماند در صورت به همراهزیافت شدن، قابلیت تبدیل به ۳ تا ۴ میلیون تن کود و قابلیت به همراهزگشت به مواد اولیه را دارد.

محمد نعیم امینی فرد، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس هم معتقد هست: سیستم مدیریت پسماند مجموعه‌ای از فعالیت‌هایی هست که برای سامان‌دادن پسماند‌های جامعه به روش‌های مهندسی و بهداشتی صورت می‌گیرد.

 

از مهم‌ترین معضلات و مشکلات سواحل، نبود مدیریت مناسب پسماند هست. شهر‌های ساحلی کشور به همراه مشکل جدی دفع پسماند‌ها مواجه‌اند.

او ادامه داد: مدیریت غیراصولی پسماند، نوار ساحلی هستان مازندران را به همراه معضل جدی دفع پسماند‌ها مواجه کرده و این مناطق را در معرض آسیب‌های زیست‌محیطی قرار داده هست. از این رو برای یافتن راه‌حل‌های مناسب، وضعیت موجود مدیریت پسماند بررسی شد.

 

به دلیل نبود ضوابط و دستورالعمل‌های مدیریت پسماند در مناطق ساحلی در ایران، در این پژوهش به همراه بررسی ضوابط و دستورالعمل‌های موجود در مناطق ساحلی کشور‌های توسعه‌یافته، ویژگی‌های کلی این دستورالعمل به دست آمد. سپس، مطالعات تطبیقی به‌عمل آمد و دستورالعمل مدیریت پسماند در نوار ساحلی مازندران تهیه شد.

 

متعاقبه همراهً پیشنهاد‌های کاربردی ارائه شده هست. به همراه توجه به نتایج، عوامل اصلی تخریب محیط‌زیست نوار ساحلی عبه همراهرت‌اند از: ازدیاد مکان‌های تلنبه همراهر پسماند و پراکندگی آن‌ها، کارایی ناکافی عناصر موظف مثل کاهش از مبدأ و پردازش، انتشار شیرابه به محیط و کمبود فضا برای یافتن مکان مناسب به منظور دفن بهداشتی پسماند. در نهایت به همراه در نظر گرفتن تمام جنبه‌های ارزیابی آثار زیست‌محیطی، راهکار‌های اصولی برای دفع مناسب پسماند معرفی و بر اساس آن احداث چهار واحد ورمی کمپوست برای شهر‌های کم‌جمعیت و چهار نیروگاه زبه همراهله‌سوز به همراه ظرفیت ۷۰۰ تن در روز برای سایر شهر‌ها توصیه شد.

بحران زبه همراهله در هستان مازندران به همراهید جدی گرفته شود
به گفته وی بحران زبه همراهله در هستان مازندران به همراهید جدی گرفته شود، متاسفانه بحران زبه همراهله هستان مازندران از سوی وزارت کشور جدی گرفته نمی‌شود؛ بنابراین به همراهید مسئولان نگاه و نگرش ملی به مشکلات هستان مازندران به ویژه مسائل زیست محیطی مانند معضل زبه همراهله و پسماند‌ها داشته به همراهشند.

 

زبه همراهله چالش بزرگ هستان مازندران هست، هر چند زبه همراهله طلای کثیف محسوب می‌شود و به همراه هستفاده از تکنولوژی می‌توان از آن کسب سرمایه کرد، اما به این کار توجهی نشده در حالی که هستان مازندران به دلیل شرایط منحصر به فرد و ظرفیت‌های توریستی و گردشگری متعلق به تمامی مردم کشور هست.

 

در رهستای حفظ محیط زیست، سلامت مردم، نگرانی و دغدغه‌هایی که در گروه طراحی وجود دارد به ویژه آلودگی منابع زیرزمینی، آب و خاک، دستگاه‌های متولی به همراهید به این موضوع ورود جدی و نهایت اهتمام خود را برای رفع این مشکل داشته به همراهشند.

 

وزارت نیرو به همراهید نسبت به مهار آب هستان مازندران توجه بیشتری داشته به همراهشد، این شیوه و روش فعلی آلودگی آب‌های زیرزمینی را به دنبه همراهل خواهد داشت؛ در واقع امید هست برای مدیریت زبه همراهله و پسماند در هستان مازندران از پیشرفته‌ترین امکانات روز دنیا هستفاده شود.

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم