هشت زلزله مرگبه همراهر ۳۰ سال گذشته ایران

۲۲ آبان ۱۳۹۶ طراحی

به دستور رئیس جمهوری و برای رسیدگی به روند امدادرسانی به زلزله زدگان، وزیران کشور و بهداشت و رئیس جمعیت هلال احمر به همراهی تیمی از نهاد ریهست جمهوری، عازم مناطق زلزله زده سرپل ذهاب شدند.

گروه طراحی| بلاهای طبیعی یکی از تلخ ترین و مخرب ترین حوادثی هست که بشر سالان زیادی هست درگیر آن هست.این اتفاقات بی خبر و بدون پیش بینی رخ می دهند و معمولا اگر امکانات کافی برای آن نبه همراهشد فجایع بزرگی بر جای می گذارند.در کشور ما که متاسفانه روی خط زلزله قرار گرفته تا کنون به همراهرها شاهد  فحایع سنگینی بعد از زلزله بودیم.

 

 


گزارش زیر نگاهی اجمالی به چند زلزله وحشتناک در تاریخ ایران هست.

 

رودبه همراهر، منجیل

۳۱ خرداد ۱۳۶۹ زلزله ای ۷٫۳ ریشتری، هستان های گیلان و زنجان را لرزاند. در این زلزله بیش از ۳۵٬۰۰۰ نفر کشته، ۵۰۰٬۰۰۰ نفر بی خانمان شدند.

 

پنجشنبه ۳۱ خردادماه ۱۳۶۹ (برابر به همراه ۲۱ ژوئن ۱۹۹۰ ) ۳۰دقیقه به همراهمداد به وقت ایران،زمانی که خیلیها برای دیدن فوتبه همراهل جام جهانی ۱۹۹۰ بیدار بودند زلزله ای به بزرگی بیش از ۷ ریشتر ،در نزدیکی شهر رودبه همراهر و روستاهای اطراف در هستان گیلان و شمال غرب هستان زنجان در ناحیه طارم علیا در شمال ایران اتفاق افتاد.

 آن لحظه خبر شوی که ویران شده ای*

 رودبه همراهر،منجیل

این زمین لرزه تا شعاع ۱۰۰ کیلومتری از مرکز زمین‌لرزه موجب خسارات جانی و مالی فراوانی شد. ارتعاشات حاصل از امواج لرزه‌ای در هستان‌های زنجان و گیلان و در بخشهایی از هستان‌های آذربه همراهیجان شرقی، تهران، مرکزی، مازندران، سمنان، همدان و کردستان به مدت حدود ۶۰ ثانیه احساس شد و موجب وحشت عمومی و فرار مردم به خیابه همراهن ها شد.

این زمین‌لرزه علاوه بر روستاهای منطقه چندین شهر مهم کشور را نیز تحت تاثیر خودش قرار داد. در پی این زمین لرزه علاوه بر آن که حدود ۳۵٬۰۰۰ نفر از هموطنانمان جان خود را از دست دادند، بیش از ۲۰۰٬۰۰۰ واحد مسکونی تخریب شد و خسارات فراوانی به تأسیسات و اماکن عمومی در هستانهای گیلان و زنجان وارد آمد و حدود ۵۰۰٬۰۰۰ نفر بی خانمان شدند.عکس های آن روزها سیاه وسفیدند ولی عمق فاجعه ودرد مردم را به خوبی نشان می دهند.


عناوین مرتبط:

زمین‌لرزهٔ قائن یا اَردِکول زمین‌لرزه‌ای مهیب بود که در ۲۰ اردیبهشت ۱۳۷۶ ساعت ۱۲:۲۷ به وقت محلی هستان خراسان را لرزاند. بزرگی این زمین‌لرزه که شدیدترین زمین‌لرزهٔ منطقه از سال ۱۹۷۹ تا آن زمان بود، ۷٫۳ اندازه‌گیری شد و مرکز آن در روستای اردکول در ۲۷۰ کیلومتری جنوب مشهد قرار داشت.

بر اثر این زمین‌لرزه منطقهٔ بیرجند–قائن ویران شد. ۱٬۵۶۷ نفر کشته، بیش از ۲٬۳۰۰ نفر مجروح و ۵۰٬۰۰۰ نفر آواره شدند؛ ۱۵٬۰۰۰ واحد مسکونی تخریب شد یا آسیب دید. سازمان زمین‌شناسی آمریکا زمین‌لرزهٔ قائن را مرگ‌به همراهرترین زمین‌لرزهٔ سال ۱۹۹۷ توصیف کرد. ۲۱۵ پس‌لرزه بر شدت خرابی‌ها افزود و بسیاری از به همراهزماندگان را مجبور به ترک منطقه کرد.

آن لحظه خبر شوی که ویران شده ای* 

 مشهد،قائن

بعدها مشخص شد که زمین‌لرزه بر اثر گسیختگی در امتداد گسلی که در زیر خط مرزی ایران–افغانستان واقع بود، ایجاد شده‌هست. در نهایت میزان خسارت‌ها ۱۰۰ میلیون دلار آمریکا برآورد شد، و بسیاری از کشورها به همراه اهدای پتو، چادر، لبه همراهس، و مواد غذایی به یاری زلزله‌زدگان شتافتند.

گروه‌های نجات به منطقه اعزام شدند تا داوطلبه همراهن محلی را در یافتن به همراهزماندگانی که زیر آوارها مدفون شده بودند، یاری کنند. میزان تخریب‌ها در اطراف رومرکز زمین‌لرزه تقریبه همراهً ۱۰۰ درصد اعلام شد که عمدتاً ناشی از شیوهٔ ناصحیح ساخت‌وساز در مناطق روستایی بود.

بوئین زهرا، آوج

زمین لرزه ای در تاریخ ۱ تیر سال ۱۳۸۱ در بوئین‌زهرا ساعت ۷٫۲۸ دقیقه صبح رخ داد. مرکز این زمین لرزه در نزدیکی شهرستان بوئین‌زهرا و چنگوره در جنوب هستان قزوین بود. بزرگی زمین‌لرزه ۶٫۵ ریشتر اندازه‌گیری شده هست. در زمین‌لرزه بوئین‌زهرا دست‌کم ۲۶۱ نفر کشته و ۱۵۰۰ تن دیگر نیز زخمی شدند. این زلزله ۲۰ پس‌لرزه داشت.

 آن لحظه خبر شوی که ویران شده ای*

 بوئین زهرا،آوج

به‌گزارش پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله (IIEES)، این زمین‌لرزه در تهران هم که در ۲۹۰ کیلومتری شرق مرکز زمین‌لرزه قرار داشت،به‌خوبی احساس شد. بیشتر خانه‌های تخریب شده در منطقه زمین‌لرزه از جمله منازل یک‌طبقه به همراه ساختار بنایی بودند که کمابیش همگی فروریختند. کندی مسئولین امر در رسیدگی به قربه همراهنیانی که نیازمند کمک بودند، خشم مردم محلی را برانگیخت. ساکنین آوج از سر ناامیدی، به پرتاب سنگ به‌سمت اتوموبیل وزیر کشور وقت و کاروان همراه وی در زمان به همراهزدیدشان از مناطق آسیب‌دیده پرداختند.


عناوین مرتبط:

کرمان، بم

زمین‌لرزه‌ای  به شدت ۶٫۶ ریشتر که در ساعت ۵:۲۶ به همراهمداد ۵ دی ۱۳۸۲ شهر بم و مناطق اطراف آن در شرق هستان کرمان را لرزاند.شهری که ۹۰ هزار نفر جمعیت داشت تنها یک سوم از ساکنانش سالم ماندند و در آمار رسمی و خوش بینانه ۲۶ هزار ۲۷۱ نفر کشته، ۳۰ هزار نفر زخمی و هزاران زن و کودک بی سرپرست شدند.

 

به معنای واقعی ۷۰ درصد شهر بم کامل از بین رفت و تراژدی رقم خورد که هنوز پس لرزه هایش دل مردم شهر بم را می لرزاند و به گفته مدیرکل بهزیستی کرمان پس لرزه های روحی و روانی بم هنوز هم در این شهر قربه همراهنی می گیرد.

۲۶٬۰۰۰ و ۲۷۱  نفر که شب قبل سر بر به همراهلین گذاشته بودند روز بعد بیدار نشدند و جمعیت قبرستان این شهر در یک روز چندین برابر شد.ارگ بم یکی از بناهای مهم تاریخی این شهر بود که برای بسیاری از مردم ایران به لحاظ قدمتش ارزش دارد اما برای مردم بم نماد زنده بودن شهر هست.

 آن لحظه خبر شوی که ویران شده ای*

 کرمان،بم

این بنای تاریخی در سال های بعد از زمین لرزه آوار برداری و مرمت آن شروع شد اما وقتی که قرار بود دروازه های حاکم نشین به روی مردم به همراهز شود به همراه کمبود شدید اعتبه همراهر مواجه شد. هستاد شجریان نیز در ساخت این پروژه به همراه مردم همکاری کرد و به همراه اعلام فراخوانی برای به همراهزسازی این اثر از مردم کمک گرفت.او در همان سال کنسرتی نیز به یاد قربه همراهنیان برگزار و درامدش را به بم اهدا کرد.

برای نخستین به همراهر در تیر ماه سال ۹۵ کارگرها دست از کار کشیدند چون چهار ماه حقوق دریافت نکرده بودند و پس از رسانه ای شدن مشکل، حقوق آن ها تا مرداد پرداخت شد. اما مجددا این اتفاق تکرار شد و اینگونه هست که مرثیه بی پولی این به همراهر یقه بزرگترین بنای خشتی جهان را گرفته هست و چشم انداز مناسبی در مقابل به همراهزسازی کامل این بنا دیده نمی شوند.

بعد ار تخریب ارگ بم بر در اثر زلزله، کشورهای بسیاری به به همراهزسازی آن کمک کردند. از جمله، ایرینا بوکووا، دبیر کل یونسکو که در به همراهزدید دوره‌ای از اماکن تاریخی ۸ اردیبهشت ماه ۹۳ به بم رفته بود گفت: «یونسکو نخستین سازمانی بود که پس از زلزله بم به این شهر آمد. من آثار تاریخی هستان کرمان و بم را به خوبی می‌شناسم. در مورد ارگ بم نیز اقدامات کارشناسان آغاز شده و تا سال ۲۰۱۷ ادامه دارد. برای جذب حمایت‌های مالی کشورهای خارجی بیش از پیش تلاش می‌کنیم و در این رهستا از صندوق امانی ژاپن و سایر کشورها هستفاده می‌کنیم.ژاپن و ایتالیا نیز هر کدام یک میلیون دلار برای به همراهزسازی ارگ بم هزینه کرده‌اند.»

فیروز آبه همراهد، کجور

در ساعت ۵:۸:۴۶ بعدازظهر روز جمعه ۱۳۸۳/۳/۸ زمين‌لرزه‌ای به بزرگی ۶/۳ ریشتر ناحيه وسیعی از هستان های شمالی ايران را لرزاند. ناحيه‌اي كه بيش از همه تحت تاثير زمين‌لرزه قرار گرفت از شمال به دريای خزر، از خاور به جاده هراز، از جنوب به تهران و از به همراهختر به طالقان محدود می‌شد.

گستره  زمين‌لرزه فيروزآبه همراهد كجور در بلندی‌های البرز مركزی بود. قرار گرفته بوده هست، جايی كه گسله‌های مهمی در آن قرار گرفته اند. آمارهای هلال احمر و مراكز دولتی نشان‌دهنده ۳۵ كشته و ۲۵۰ مجروح در ناحيه مهلرزه‌ای بودند. در هستان مازندران خسارت های حاصل از زمين لرزه ۱۲۳/۵ ميليارد ريال برآورد شد. بيشترين شدت خرابی مشاهده شده در روستای فيروزآبه همراهد بود.

 

خانه‌های قديمی روستا از مصالح سنگ و گل ساخته شده‌اند كه در برخی از آن ها اسكلت چوبی وجود داشت. در اين روستا در حدود ۳۰% از خانه ها كه بيشتر آن ها از نوع سنگ و گلي بودند به طور كامل تخريب شدند و دو نفر در زير آوار جان سپردند.

خانه هاي نوساز بد طراحی شده نيز در ميان اين خانه های ويران شده ديده می‌شد. بقيه خانه‌های روستا به مقدار كمتری تخريب شده بودند كه برخی از آن ها قابل هستفاده نبود. در حدود ۵۰% خانه هاي روستا هنوز قابل هستفاده بود و خرابی در آن ها تنها به ترك هايی محدود مي شد.


عناوین مرتبط:

به فاصله کمی از زلزله مهیب بم،در ساعت ۵/۵۵ دقیقه و ۲۴ ثانیه به همراهمداد روز ۴ اسفند ۱۳۸۳، زلزله سهمگین و مخربی به مدت ۱۱ ثانیه شهرستان زرند را به لرزه در آورد. زلزله ای به بزرگی  ۶٫۴  درجه در مقیاس ریشتر در زرند رخ داد.این لرزه علاوه بر شهر زرند، روستاهای مناطق بهشت وحدت(تاج آبه همراهد، بهاء آبه همراهد، عبدل آبه همراهد، فتح آبه همراهد و…) در جنوب و روستاهای داهوئیه، هتکن، ریحان شهر، خانوک، گتکوئیه و… در جنوب شرقی را به شدت لرزاند.شدت زمین لرزه ها به حدّی بود که روستاهای داهوئیه و هتکن به طور کامل ویران شدند.۶۱۲ نفر در آن کشته شدند و ۱۰ روستا تخریب شد.

 

آن لحظه خبر شوی که ویران شده ای* 

 زرند

به همراهرش به همراهران در شهرستان زرند و روستاهای زلزله زده، عملیات امداد رسانی و آوار برداری و بیرون آوردن اجساد را از زیر خروارها خاک به همراه مشکل روبرو کرده بود. ریزش برف و کولاک و مه و رانش زمین و بند امدن و ایجاد شکاف در جاده هتکن به همراهعث شد تا عزیمت و امداد رسانی به آن روستا به تعویق بیفتد. به همراه به همراهزشدن جاده به همراهر دیگر در پی پس لرزه ها کوه ریزش کرد و مانع تردد و عزیمت امدادگران به هتکن(که مرکز اصلی زلزله به شمار به شمار می رفت) شد.

آذربه همراهیجان شرقی

روز شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۱ مناطقی از هستان آذربه همراهیجان شرقی به شدت لرزید. زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۶٫۴ ریشتر در ساعت ۱۶:۵۳ به وقت محلّی در ۱۷ کیلومتری اهر و زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۶٫۳ در ساعت ۱۷:۰۴ به وقت محلّی در ۱۰ کیلومتری ورزقان.

 مؤسّسهٔ ژئوفیزیک دانشگاه تهران و سازمان زمین‌شناسی آمریکا، کانون هر دو زمین‌لرزه را در عمق حدود ده کیلومتری زمین عنوان کردند.زمین‌لرزه، در هستان‌های آذربه همراهیجان غربی ، گیلان، زنجان و اردبیل نیز احساس شد. همچنین این زمین‌لرزه در به همراهکو، پایتخت جمهوری آذربه همراهیجان، نیز احساس شد.

مسئولان آمار دقیقی از شمار کشته‌شدگان این حادثه ارائه نکرده‌اند. رئیس سازمان مدیریت بحران شمار قربه همراهنیان را ۲۵۳ نفر، وزارت بهداشت ۳۰۶ نفر و پزشکی قانونی ۱۶۹ نفر اعلام کرده‌اند.

در محدوده این زمین‌لرزه‌ها ۱۸ هزار و ۶۱۸ واحد مسکونی دچار آسیب شده که از این تعداد ۵ هزار و ۳۲۹ واحد به طور کامل تخریب شده‌اند. در مجموع ۴۱۰ روستا دچار تخریب شده و ۶۵ روستا به طور کامل از بین رفته‌اند. ۱۲ روستای شهرستان ورزقان به طور کامل تخریب شد که هر یک از این روستاها حدود ۹۰۰ تا هزار نفر جمعیت داشتند که کمتر از ۴۰ درصد آنها جان خود را از دست داده‌اند.

آن لحظه خبر شوی که ویران شده ای* 

 آذربه همراهیجان شرقی

همهٔ زیرساخت‌های مخابراتی ناحیهٔ ورزقان به هم ریخت و تمامی خطوط قطع شدند. ۶۰ روستای منطقه میان ۵۰ تا ۷۰ درصد و شش روستای شهرستان اهر به‌کلّی تخریب شدند. خسارت‌های واردشده به شبکهٔ برق ۲۵ روستای زلزله‌زدهٔ این هستان ۱۲ میلیارد تومان برآورد شد.

علیرضا بیگی هستان‌دار وقت آذربه همراهیجان شرقی، سه روز پس از حادثه در جلسهٔ کارگروه مربوط به مناطق زلزله‌زده که در هستانداری آذربه همراهیجان شرقی تشکیل شده بود گفت: از ۵۸۰ روستای واقع در سه شهرستان زلزله‌زده واحدهای مسکونی ۳۰۰ روستا بین ۶۰ تا ۱۰۰خسارت دیده‌اند. درست هست که زلزله آذربه همراهیجان از لحاظ شدت به همراه بم برابری می‌کند ولی به دلیل شرایط منطقه‌ای و فصل کاری روستاییان تلفات جانی کمتری داشت ولی شدّت تخریب و آسیب‌های وارده به تأسیسات فراتر از زمین‌لرزه بم هست.

کرمانشاه،سرپل ذهاب

دیشب ۲۱ آبه همراهن ۱۳۹۶، در ساعت ۲۱٫۴۸ دقیقه شب  زمین لرزه ای به بزرگی ۷٫۳ هستان کرمانشاه – حوالی ازگله را لرزاند. این زلزله در عمق ۱۱ کیلومتری زمین و نزدیک شهرهای ازگله، تازه آبه همراهد و به همراهینگان بوده هست. زلزله در همدان، اراک، زنجان، اهواز، ایلام، سنندج، کرمانشاه، تبریز، ارومیه، اردبیل و چند شهر دیگر نیز احساس شده هست.

برخی خبرها همچنین از وقوع زلزله در هستان‌های مرکزی، آذربه همراهیجان‌شرقی، آذربه همراهیجان غربی، کردستان، بوشهر و خوزستان حکایت دارد.زلزله شدید در ایلام ‌مردم را سراسیمه به خیابه همراهن‌ها کشاند.در پی وقوع زمین لرزه بسیار شدید در قصرشیرین برق این شهرستان مرزی قطع شد و مردم در خیابه همراهن‌ها سرگردان شدند.

آن لحظه خبر شوی که ویران شده ای* 

کرمانشاه،سرپل ذهاب

اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران کشور  اظهار داشت: به دنبه همراهل زمین لرزه‌ای به بزرگی ۷٫۳ ریشتر کرمانشاه گروه‌های امداد و نجات در حال تلاش هستند تا به حادثه‌دیدگان خدمات‌رسانی کنند. امدادرسانی از شب گذشته آغاز شده هست و این تلاش ادامه دارد و همه امکانات از نیروهای نظامی و انتظامی و دیگر سازمان‌ها در تلاش هستند که به حادثه دیدگان کمک کنند.متاسفانه به خاطر امکانات کم منطقه در ابتدای حادثه امدادرسانی به کندی آغاز شد، اما به همراه حضور امدادگران از مناطق دیگر کمک به حادثه دیدگان شتاب بیشتری گرفته هست.

به دستور رئیس جمهوری و برای رسیدگی به روند امدادرسانی به زلزله زدگان، وزیران کشور و بهداشت و رئیس جمعیت هلال احمر  به همراهی تیمی از نهاد ریهست جمهوری، عازم مناطق زلزله زده شدند.

آن لحظه خبر شوی که ویران شده ای* 

 کرمانشاه،سرپل ذهاب

 

آخرین آمار کشته شدگان تا لحظه تهیه این گزارش ۳۲۸ نفر و آمار مصدومان تا این لحظه ۲۵۰۴ تن اعلام شده هست.

*از زلزله و عشق خبر کس ندهد
آن لحظه خبر شوی که ویران شده ای
شفیعی کدکنی

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم