نکاتی درباره طراحی موثر و جذاب اپ موبایل

۸ مرداد ۱۳۹۶ طراحی

نکاتی درباره طراحی موثر و جذاب اپ موبایل

بدون شک، امروزه در دنیای اینترنت سازگاری با موبایل یک ضرورت بدون چون و چرا به شمار می رود. اگر چیزی روی موبایل کار نکند، اصلا کار نمی کند!

با این وجود، آگاهی از اینکه طراحی جذاب بخش مهمی از فرآیند توسعه اپ است یک چیز است؛ و پیدا کردن روشی برای عملی کردن آن چیز دیگری است. با این حال، برخی از موارد برای همه اپ ها و در همه حوزه ها مصداق دارند؛ اینها مولفه هایی هستند که برای ایجاد یک تجربه موثر، جذاب و تعامل برانگیز باید مورد توجه همه طراحان قرار بگیرند.

 

سازگاری با دستگاه های مختلف

طراحی شما باید روی همه دستگاه ها، همه سیستم عامل ها و هر اندازه صفحه نمایشی به خوبی کار کند. هیچ جایی برای اشتباه کردن وجود ندارد، زیرا هنگامی که یک سایت روی یک دستگاه خاص کار نمی کند، فورا سهم قابل توجهی از بازار را از دست می دهد.

نکاتی درباره طراحی موثر و جذاب اَپ موبایل

بخش مهمی از ارزیابی سازگاری با دستگاه های مختلف از طریق تست طرح ها انجام می گیرد. در همین راستا، تمامی عناصر طراحی باید بوسیله نرم افزارهای سنجشگر سازگاری مورد بررسی قرار بگیرند. برای ارائه یک تجربه بهتر به کاربر، طراح باید تجربه کاربری را در عمل نیز از طریق دستگاه های مختلف بررسی کند. وقت گذاشتن برای تست و بررسی ظاهر و حس تجربه کاربری اطلاعات بهتری را در رابطه با مواردی که تغییر آنها باعث بهبود طراحی می شوند در اختیار طراح قرار می دهد. به این منظور، باید تا جایی که امکان دارد تست های خود را از طریق کاربران واقعی انجام بدهید.

 

اهمیت امنیت و قابلیت دسترسی

برای اینکه بتوانید به طور یکپارچه و منسجمی امنیت را با تجربه کاربری در هم بیامیزید، باید کار بر روی امنیت را در همان مراحل اولیه توسعه اپ آغاز کنید. در اغلب موارد، رسیدگی به مسائل امنیتی به پس از اتمام مراحل طراحی و فرآیند توسعه واگذار می شود. چنین رویکردی نه تنها می تواند باعث تاخیر در انتشار شود، بلکه می تواند روی تجربه کاربری نیز تاثیر منفی بگذارد.

به خاطر داشته باشید که هیچ کس تمایل ندارد که با ورود به یک اپ موبایل با یک یا چند ایراد روبرو شود. مردم اغلب به دنبال اعتماد هستند؛ اعتمادی که از همان بی عیبی و راحتی کاری که عادت کرده ایم تا از تکنولوژی انتظار داشته باشیم در ذهن کاربر رشد می کند. با بذل توجه به این نکته مهم که همه کاربران، فارغ از نوع معلولیتی که ممکن است داشته باشند، باید بتوانند از تکنولوژی استفاده کنند، باید اطمینان پیدا کنید که طراحی شما جذاب و تعامل برانگیز است و همه کاربران می توانند از آن استفاده کنند.

 

طراحی مینیمال

طراحی ساده خسته کننده نیست، بلکه واضح و سرراست است و حرکت در آن آسانتر است. ایجاد طراحی جذابی که مینیمالیست (ساده و کمینه) و بکر باشد، احتمالا برای خلاقیت طراحان یک چالش محسوب می شود، اما طراحانی که اپ ها را به اوج می رسانند طراحانی هستند که بدون آنکه با طراحی های پیچیده کاربران را گیج کنند، مرزهای خلاقیت را گسترش می دهند.

اگر نگاهی به اپ هایی بیندازید که در روش تعامل کاربران با تکنولوژی تحول ایجاد کرده اند، متوجه خواهید شد که همگی آنها ساده و نوآورانه هستند. چیزهایی که کاربر باید یاد بگیرد تا بتواند با یک اپ تعامل داشته باشد و از آن استفاده کند باید کم و قابل مدیریت باشند. اگر یک طراحی آنقدر پیچیده باشد که کاربر را مستاصل کند، در اینصورت بازی تمام است.

 

پیام یکپارچه و منسجم

انتقال منسجم پیام در طراحی اپ مهم است. به جای تمرکز روی قطعات و بخش ها به صورت مجزا، به کل تجربه و تعبیر آن در تعاملات انسانی فکر کنید. این یعنی باید ایده پیام خود را در پلتفورم های رسانه های اجتماعی، پشتیبانی اینترنتی، پشتیبانی از طریق ایمیل و همه تعاملاتی که بوسیله اپ روی می دهند حفظ کنید.

این جایی است که جزئیات اهمیت پیدا می کنند، اما گم نشدن در میان این جزئیات نیز به همان اندازه مهم است. یک پیام یکپارچه و منسجم از ایده اولیه واضحی نشأت می گیرد که تصویری از مزیت نهایی تجربه کاربری را ارائه می کند. تهیه کنندگان اپ باید بسیار پیش تر از شروع کدنویسی یا تصویرسازی بنشینند و هدف و رسالت محصول نهایی را ترسیم کنند. به خاطر داشته باشید که مهم ترین عواملی که روی تجربه کاربری تاثیر می گذارند، موارد غیرملموسی مانند عواطف و احساسات هستند. موارد جزئی دقیق و ظریف فقط هنگامی اهمیت پیدا می کنند که روی تجربه کلی کاربر تاثیر داشته باشند.

 

اهمیت رنگ

یک نکته اساسی برای ایجاد مزیت در تجربه کاربری، استفاده از مجموعه ای از رنگ ها است که با پیام و هدف اپ سازگار باشند. رنگ های روشن، کنتراست زیاد اما خوشایند، یا افکت های مات، همگی باعث انتقال بهتر پیام به کاربر خواهند شد. تغییرات کوچک در رنگ ها می تواند تفاوت های بزرگی را به وجود بیاورد، و این جایی است که آزمون و خطا ارزش خود را اثبات خواهد کرد. خود را به یک مجموعه خاص از رنگ ها محدود نکنید؛ رنگ های متنوع را بررسی و امتحان کنید تا ببینید که تاثیر آنها روی فضا و حس اپ و تسهیل کار با آن چقدر است.

نکاتی درباره طراحی موثر و جذاب اَپ موبایل

از استفاده از رنگ های متهورانه و نامتعارف نترسید، اما همیشه در طول فرآیند طراحی خود،رنگ ها و انیمیشن های مختلف را کاملا تست کنید. بی دلیل نیست که استفاده از گروه های کانونی (focus group) در توسعه تکنولوژی اینقدر رایج است؛ استفاده از کمک آنها واقعا موثر است. به منظور بهره برداری حداکثری از رنگ و طراحی اپ، هر جرح و تعدیلی که لازم است را اعمال کنید.

 

تجربه لمسی (Tactile experience)

اپ فقط یک رسانه دیداری نیست؛ اپ ها یک تجربه لمسی را ارائه می دهند که به همان اندازه در روش استفاده از آنها اهمیت دارد. صفحات لمسی روش تعامل مردم با تکنولوژی و روش لذت بردن یا رنجیدن از آن را تغییر داده اند. از روش تعامل فیزیکی کاربر با اپ غفلت نکنید و توجه داشته باشید که حسی که اپ از طریق حرکت انگشت ها به کاربر انتقال می دهد، به همان اندازه جذابیت آن برای چشم و گوش اهمیت دارد.

حفظ سادگی و طبیعی و کاربردی بودن تجربه لمسی یک روش موثر برای حفظ تعامل کاربر با اپ است. به علاوه، این هم بخش دیگری است که توجه به سازگاری با دستگاه های مختلف در آن اهمیت بسزایی دارد، چرا که دستگاه های مختلف اندازه های مختلفی دارند که تاثیر قابل توجهی روی تجربه های مرتبط با لامسه می گذارد.

 

ورود آسان

هیچ کس دوست ندارد که انبوهی از رمزهای عبور را به خاطر بسپارد. در آن لحظه ای که کاربر در تلاش برای به یادآوردن اطلاعات ورود خود دچار تردید می شود، حرکت او به سمت رقیب شما دور از انتظار نخواهد بود. پیاده سازی قابلیت ورود از طریق رسانه های اجتماعی در اپ، یک روش ساده و مناسب برای ارائه یک تجربه کاربری منسجم و آسان است. از این طریق، هیچ نگرانی یا دغدغه ای بابت فراموش کردن رمز عبور یا خارج شدن از سایت وجود نخواهد داشت، و وابستگی فرآیند ورود به رسانه های اجتماعی مایه آسودگی است.

 

نتیجه گیری

طراحی موثر و تعامل برانگیز اپ موبایل اساسا از همان ابتدا از بروز مشکلات جلوگیری می کند و همان تجربه واضح و آسانی که کاربران مشتاقش هستند را به آنها ارائه می دهد. تکنولوژی موبایل در اغلب موارد هیجان انگیز و گاهی هم مسبب ناکامی و ناامیدی است. هر قدمی که طراح بتواند برای ساده و موثرتر کردن اپ بردارد، یک گام در جهت درست به حساب می آید.

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم