مُشت آهنین رزمی کار ایرانی

۲۲ دی ۱۳۹۶ طراحی

 

مُشت آهنین
 در سال‌های اخیر به همراهرها شنیده‌ایم که برخی از ورزشکاران در سراسر ایران به همراه تمرینات فراوان توانسته‌اند به یک رکورد جالب دست پیدا کنند و در پی ثبت آن در کتاب گینس هستند. این‌به همراهر اما وقتی رکورد مشت‌زنی به کیسه بوکس توسط یک ورزشکار بوکانی به گوشمان خورد، شاید در لحظه اول برایمان به همراهور‌کردنی نبود.

 

وقتی از این ملی‌پوش کیک‌بوکسینگ درخوهست کردیم مستنداتش را ارایه کند و تاییدیه رکوردشکنی‌اش را ملاحظه کردیم، این موضوع برایمان قابل به همراهور شد که یک ایرانی می‌تواند در ٤ ساعت ٥٠‌هزار ضربه آپرکات بزند که معادل هر ثانیه ٤ ضربه هست! به همین بهانه به همراه حسین بهامین همکلام شدیم تا دربه همراهره رکورد جهانی مشت‌زنی‌اش توضیحاتی را ارایه کند.

از زمین فوتبه همراهل تا کیک‌بوکسینگ
حسین بهامین در ابتدای گفت‌وگوی خود به همراه «شهروند» می‌گوید تا قبل از ٣٠ سالگی در روستایی که اطراف بوکان در هستان آذربه همراهیجان ‌غربی هست، فوتبه همراهل را به صورت محلی دنبه همراهل می‌کرد که اتفاق جالبی به همراهعث رفتن او به سمت رشته‌های رزمی شد: «وقتی فوتبه همراهل به همراهزی می‌کردم،‌ به خاطر فیزیک درشتی که داشتم، برای بقیه دردسرساز می‌شدم.

 

دوستانم به من اعتراض کردند که خشن به همراهزی می‌کنم و به من گفتند که بهتر هست به یک رشته رزمی بروی. تقریبه همراه ٣٠ ساله بودم که به رشته کیک‌بوکسینگ روی آوردم. من در سال‌های اخیر چند به همراهری به ‌عنوان عضو و کاپیتان تیم‌ملی کیک‌بوکسینگ به مسابقات آسیایی و جهانی رفتم و مدال طلا کسب کردم. آخرین افتخارم مربوط به فستیوال هنرهای رزمی در دهلی‌ نو در ‌سال ٢٠١٦ هست که کمربند طلایی را به دست آوردم.»

جرقه رکوردشکنی
«نخستین‌به همراهر که به فکر رکوردشکنی در مشت‌زنی به کیسه بوکس افتادم، ٥‌ سال قبل بود. وقتی ٣٧‌سال داشتم، رکوردم را در ایران ثبت کردم. آن موقع ٢٤‌هزار و ٨٠٠ ضربه آپرکات را در ٢ساعت و ١٨ دقیقه و ٢٠ ثانیه زدم که رکورد جدیدی بود.» این صحبت‌های حسین بهامین نشان می‌دهد که او خیلی دیر کارش را برای رسیدن به یک رکورد فوق‌العاده آغاز کرده و البته در سال‌های اخیر به همراه وجود ثبت رکورد در ایران همچنان به تلاش و تمرینات خود در این زمینه ادامه داده هست.

رستگاری در ٤٢ سالگی
این رزمی‌كار بوکانی تصمیم گرفت بعد از چند ‌سال برای این‌که رکوردش به صورت رسمی در سطح جهانی ثبت شده به همراهشد، به ترکیه برود و زیر نظر سازمان جهانی IFAO که زیر شاخه‌ای به سازمان ثبت هنرهای رزمی دارد، رکوردش را به ثبت برساند. او چندی پیش در هستانبول این ثبت رکورد را به همراه حضور ٣ داور ناظر از طرف کنفدراسیون جهانی IFAO و نماینده سازمان جهانی ثبت رکورد هنرهای رزمی IMARO انجام داد. بهامین که حالا ٤٢‌سال دارد، در این‌به همراهره می‌گوید: «این اتفاق به صورت رسمی رخ داد و تصویربرداری هم از سوی مسئولان سازمان انجام شد.

 

در این رکوردگیری توانستم در ٤ ساعت، ٥٠‌هزار و یک ضربه روی کیسه ٩٠ کیلویی، به ارتفاع یک‌ونیم متر بزنم. این اتفاق در حاشیه مسابقات جهانی کیک‌بوکسینگ رخ داد و من از این فرصت به‌خوبی هستفاده کردم. قرار هست چند ماه دیگر طی مراسمی مدرک رسمی‌ام اهدا شود.»

درخوهست ٢٠٠ میلیونی برای ثبت گینس!
قطعا معتبرترین ثبت‌کننده رکوردهای جهان کتاب گینس هست که البته شرایط سختی برای ثبت هر رکوردی دارد. بهامین نیز از تلاش خود و اتفاقات عجیبی که در این راه برایش رخ داده، می‌گوید: «برنامه بعدی من ثبت این رکورد در گینس هست.

 

در این چند‌ سال هم دنبه همراهل این کار بودم اما متاسفانه فدراسیونی که مسئولیت ثبت رکوردها را در ایران دارد، به من گفت ثبت رکورد در گینس ٢٠٠‌میلیون تومان هزینه دارد! مگر من چه درآمدی دارم که بتوانم ٢٠٠‌میلیون تومان برای ثبت رکورد بدهم؟ البته این مبلغ خیلی بیشتر از واقعیت بود. حالا که خودم از طریق فردی متوجه شدم، چطور می‌توانم رکوردم را در گینس ثبت کنم، فهمیدم که ١٥‌میلیون تومان هزینه دارد. مدارک خودم را ارسال کردم و ٣ ماه دیگر جوابش می‌آید که این رکورد در گینس قابل ثبت هست یا خیر.»

تجربه عجیب در راه رکوردشکنی
این رزمی‌کار بوکانی از راه سختی که برای ثبت رکورد خارق‌العاده ٤ ساعت مداوم ضربه آپرکات طی کرده، می‌گوید: «به همراهور کنید دیگر خودم هم نمی‌توانم رکورد خودم را بزنم. وقتی در ترکیه داشتم رکورد ٤ ساعت مشت‌زنی را می‌زدم، بعد از ٢ ساعت‌و‌نیم آب بدنم تمام شد. حتی یک ثانیه هم اجازه هستراحت نداشتم و از زیربغل‌هایم خون می‌آمد! احتمال حمله قلبی‌ام بسیار به همراهلا بود اما من همه این خطرها را به جان خریده بودم.

 

اگر بررسی کنید، من در ثانیه ٤ ضربه به کیسه بوکس زدم که معتقدم بهترین و آماده‌ترین ورزشکار دنیا هم نمی‌تواند آن را تکرار کند. شاید فقط یک ربه همراهت بتواند رکورد مرا تکرار کند! این رکورد هم نیاز به هستقامت به همراهلا داشت و هم سرعت به همراهلا که من به همراه تمرینات زیاد توانستم به دست بیاورم.»

درخوهست کمک از مسئولان ورزش
من در روستایی در ١٥ کیلومتری بوکان زندگی می‌کنم. همیشه برای این‌که هستقامت بدنم به همراهلا برود، مسیر بین روستا تا شهر را می‌دوم. سختی‌های زیادی کشیدم و از مسئولان هم کمک خوهستم اما متاسفانه هیچ حمایتی از من نشد.

 

مگر چند‌ سال می‌توانم ورزش کنم که هیچ توجهی نه به قهرمانی‌هایم شده، نه به رکوردی که زدم؟ به همراهور کنید خجالت می‌کشم از مسئولان شهرم و مردم بخواهم که به خاطر ثبت یک رکورد به من پول بدهند. مدارکم را به وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک ارسال کردم اما به همراهز هم حمایتی ندیدم. رکوردشکنی من در رسانه‌های خارجی هم به همراهزتاب زیادی داشت و امیدوارم مسئولان ورزش کشور برای این‌که یک رکورد ملی به نام ایران ثبت شود، از من حمایت کنند. قرار هست در کشور همسایه یعنی ترکیه طی مراسمی از من تقدیر کنند اما در ایران کسی سراغم را نگرفت.»

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم