علت زردی دندان چیست؟

۲۵ تیر ۱۳۹۷ طراحی

علت زردی دندان چیست؟

 

در حالی که همه مدل‌ها، به همراهزیگران و ورزشکاران دندان‌های سفید به درشتی مرواریدی دارند، در لبخند اکثر مردم به همراه دندان‌هایی کوچک و نه‌چندان سفید مواجه می‌شویم. البته این موضوع غافلگیر کننده نیست، چون عوامل زیادی بر ظاهر دندان تاثیر می‌گذارند و موجب مات و زرد شدن دندان می‌شود. زردی دندان می‌توان بر روی اعتماد به نفس افراد نسبت به ظاهرشان تاثیر منفی بگذارد و به همراهعث شود خودشان را از خندیدن در جمع محروم کنند!

علت زردی دندان به صورت عمده شامل: عوامل داخلی و عوامل خارجی هست. زردی دندان می‌تواند به دلیل مشکلات متعدد سلامتی، تا عدم رعایت بهداشت دهان و دندان ایجاد شود.

علت زردی دندان؛ عوامل خارجی
عوامل خارجی بر روی سطح مینای دندان که سخت‌ترین لایه بیرونی دندان هست تاثیر می‌گذارند. مینای دندان می‌تواند به راحتی لک شود و تغییر رنگ دهد، اما خوشبختانه این لک‌ها به راحتی هم از بین می‌روند و قابل ترمیم هستند به شرطی که هر چه زودتر برای از بین بردن آن‌ها اقدام کنیم.

 

 

علت زردی دندان چیست؟
علت اصلی زردی دندان روش زندگی هست. بر اساس جدیدترین تحقیقات: سیگار کشیدن و نوشیدن قهوه و چای، بزرگترین مجرمین زردی دندان هستند. قطران و نیکوتین موجود در تنبه همراهکو مواد شیمیایی هستند که به همراهعث ایجاد لکه‌های زرد بر روی مینای دندان افراد سیگاری می‌شوند. به نوعی می‌توان گفت: هر غذا یا نوشیدنی که می‌تواند بر روی لبه همراهس لک ایجاد کند، می‌تواند روی دندان هم لک ایجاد کند.

 

به همین دلیل غذا‌ها و نوشیدنی‌هایی که رنگ تیره دارند، شامل نوشابه، شکلات، سس‌های تیره (مثل سس سویا، سرکه به همراهلزامیک، سس ماکارانی یا سس کچاپ) و سبزیجات و میوه‌هایی مانند انگور، گیلاس، آلبه همراهلو، انار و لبو، رنگدانه‌های زیادی دارند که می‌تواند بر روی مینای دندان به همراهقی بمانند. آبنبه همراهت نیز جزو خوراکی‌هایی هست که آثارش بر روی مینای دندان به همراهقی می‌ماند.

غذا‌های اسیدی
غذا‌ها و نوشیدنی‌های اسیدی نیز به همراه فرسایش مینای دندان، جذب رنگدانه‌های غذا که به همراهعث زردی دندان می‌شوند را بر سطح دندان آسان‌تر می‌کنند. تانن (Tannin) به همراه نام فارسی «گسه» که در چای، سماق و سیب نارس یافت می‌شود، نیز کمک می‌کند تا رنگدانه‌ها راحت‌تر به مینای دندان بچسبند و در نهایت به همراهعث زردی و تغییر رنگ دندان شوند. اما تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۴ در این زمینه در مجله بین‌المللی دهان و دندان چاپ شد، خبر خوبی به طرفداران چای داد که اضافه کردن مقداری شیر به چای، احتمال ایجاد لک روی دندان را کاهش می‌دهد. این اتفاق به دلیل پروتیین موجود در شیر هست که می‌تواند این خاصیت تانن را خنثی کند.

 

 

علت زردی دندان چیست؟
مراقبت کافی از دندان‌ها مثل مسواک زدن و هستفاده از نخ دندان به صورت اشتبه همراهه یا ناکافی و عدم مراجعه به دندانپزشک به صورت مرتب، به همراهعث می‌شود میزان پلاک روی مینای دندان افزایش پیدا کند و در نهایت منجر به تغییر رنگ و زردی دندان شود.

 

دندان کودکان
تغییر رنگ و زردی دندان بر اثر عوامل داخلی، در ساختمان داخلی دندان رخ می‌دهد. برخی از دارو‌ها می‌توانند به همراهعث لکه‌های ذاتی بر روی دندان شوند. در کودکان مصرف آنتی بیوتیک، تتراسایکلین یا داکسی سایکلین تا قبل از ۸ سالگی، می‌تواند به همراهعث تغییر رنگ دندان به زرد و قهوه‌ای شود. مصرف تتراسایکلین در خانم‌های به همراهردار بعد از ۴ ماهگی و خانم‌هایی که بچه شیر می‌دهند، به همراهعث تغییر رنگ دندان کودک می‌شود.

 

علت زردی دندان چیست؟
گذراندن دوره شیمی‌درمانی و پرتو درمانی سر و گردن می‌تواند علت تغییر رنگ دندان شود. حتی دارو‌های رایجی، چون آنتی‌هیستامین، ضد افسردگی و دارو‌های فشار خون می‌توانند دندان را زرد کنند.

همچنین فلوراید که به دلیل قدرت زیاد می‌تواند از پوسیدگی دندان جلوگیری کند نیز می‌تواند به دلیل میزان زیاد مواد معدنی بر رنگ دندان تاثیر بگذارد. میزان زیاد فلوراید به همراهعث فلوئوروزیس دندانی می‌شود. فلوئوروزیس خطوط و لکه‌های سفید و قهوه‌ای بر روی دندان هست که در دندان‌های جلویی بیشتر نمایان می‌شوند. مصرف بیش از حد از دهانشویه حاوی فلوراید و خمیردندان حاوی فلوراید به همراهعث این مشکل در سنین مختلف و حتی از بین رفتن میزان زیادی از مینای دندان شود که این خود به همراهعث مشکلات دندانی گروه طراحی می‌شود.

 

 

علت زردی دندان چیست؟
برخی از لوازم مراقبت‌های دندان هم می‌توانند به همراهعث تغییر رنگ در دندان‌ها شوند؛ مثل آمالگام (Amalgam) که برای پر کردگی دندان هستفاده می‌شود. همان پرکردگی‌های نقره‌ای رنگ تیره دندان که به مرور زمان بر روی رنگ خود دندان نیز تاثیر می‌گذارند و رنگ دندان را به سمت تیرگی هدایت می‌کنند.

 

دلایل جانبی تغییر رنگ دندان
به جز عوامل داخلی و خارجی عوامل جانبی مانند ژنتیک، پیری، بیماری و آسیب هم در تغییر رنگ و زردی دندان موثر هستند. بر اساس تحقیقات دلیلی برای تمایل به زرد شدن دندان در بعضی افراد وجود دارد، دلیل شماره یک ژنتیک هست.

 

 

علت زردی دندان چیست؟

 

همانطور که به طور ژنتیک مینای دندان برخی افراد از نظر ظاهری براق‌تر و مقاوم‌تر هستند، برخی دیگر به طور مادرزاد دندان‌های زردتر یا سفیدتری نسبت به بقیه دارند. بخشی از این موضوع به میزان ضخامت مینای دندان مرتبط هست. مینای دندان نیمه شفاف هست و به همین دلیل اگر دندان شما لایه نازکی از مینای دندان داشته به همراهشد رنگ عاج دندان شما که به صورت طبیعی زرد رنگ هست مشخص می‌شود.

 

 

علت زردی دندان چیست؟
به همراهلا رفتن سن می‌تواند رنگ دندان شما را تیره کند. وقتی سن شما به همراهلا می‌رود لایه بیرونی مینای دندان رفته رفته از بین می‌رود و نازک می‌شود و این موضوع به همراهعث می‌شود رنگ دندان شما بیشتر زرد شود. بهترین روش جلوگیری از نازک شدن دندان کنترل میزان بزاق دهان هست.

 

ترشح بزاق دهان به صورت طبیعی ذرات غذا و پلاک را از روی دندان پاک می‌کند. همچنین هستفاده از به اندازه از فلوراید نیز می‌تواند در این موضوع موثر به همراهشد. پس به اندازه کافی آب بنوشید و اگر دهان‌تان عالبه همراه خشک هست به همراه پزشک برای درمان خشکی دهان صحبت کنید؛ همچنین به همراه توجه به سن و نوع دندان خود، از دندانپزشک خود در مورد میزان هستفاده از خمیردندان حاوی فلوراید در طول روز سوال کنید تا از نازک شدن مینای دندان خود جلوگیری کنید.

فلوراید
تغییر رنگ دندان ممکن به دلیل برخی بیماری‌ها نیز اتفاق بیافتد. به علت تب به همراهلا و عفونت در سنین پایین ممکن هست رنگ دندان به زرد تغییر پیدا کند. «بیماری زردی» نیز می‌تواند منجر به زردی دندان شود. زمین خوردن یا آسیب‌های هنگام ورزش در کودکان هم می‌تواند در شکل‌گیری مینای دندان شیری، اختلال ایجاد کند و به همراهعث تیره شدن دندان کودک شود.

 

ضربه شدید یا آسیب به اعصاب دندان شیری می‌تواند به همراهعث تغییر رنگ دندان حتی در بزرگسالی شود. افرادی که در خواب دندان قروچه می‌کنند به همراه سایش شدید دندان مینای دندان را از بین می‌برند.

سفید کردن دندان
بهترین راه برای پیشگیری از زردی دندان توجه به غذاها، نوشیدنی‌ها و سیگار کشیدن هست. همچنین شما به همراهید تمرین کنید تا بهداشت دهان و دندان را به خوبی رعایت کنید و حداقل ۲ به همراهر در سال برای چکاپ نزد دندانپزشک متخصص و حرفه‌ای بروید.

تحقیقات نشان داده هست که علت عمده زردی دندان، عدم رعایت بهداشت دهان و دندان هست. عدم رعایت بهداشت دهان و دندان به همراهعث می‌شود پلاک (لایه‌ای از به همراهکتری‌ها که روی دندان و لثه تشکیل می‌شوند) و جرم روی دندان تشکیل شود و دندان زرد شود. برداشتن این‌ها از روی سطح دندان قبل از سخت شدن آن‌ها، ساده‌ترین راه و اولین قدم برای داشتن لبخندی به همراه دندان‌های سفید هست.

عدم خوردن غذا‌ها و نوشیدنی‌های اسیدی و تمیز کردن دهان و دندان پس از خوردن هر غذایی که رنگدانه زیادی دارند می‌تواند در رفع زردی دندان و لک شدن آن‌ها موثر به همراهشد. شما حتی می‌توانید بعد از خوردن غذا دهان خود را تنها به همراه آب بشویید تا بخش زیادی از ذرات غذا که به همراهعث تجمع به همراهکتری می‌شود را از سطح دندان پاک کنید. همچنین از نی برای نوشیدنی‌های رنگی، اسیدی و شیرین هستفاده کنید.

 

علت زردی دندان چیست؟

 

مضرات نوشابه
راه دیگر برای رفع زردی دندان که به دلیل سادگی بسیار پرطرفدار هست، هستفاده از خمیردندان سفید کننده دندان هست. در این خمیردندن‌ها از ترکیبه همراهت شیمیای هستفاده می‌شود که به صورت مواد فعال بر روی جرم‌هایی که بر سطح مینای دندان تشکیل شده‌اند تاثیر می‌گذارند و آن‌ها را از بین می‌برند.

مراجعه به دندان پزشک متخصص هم برای جرم گیری به همراه روش‌های متنوع در مطب یکی دیگر از راه‌های هست که افراد در یک جلسه و در زمان کوتاه، برای رفع زردی دندان می‌توانند انجام دهند.

همچنین راه‌هایی برای درمان زردی دندان در خانه نیز وجود دارد که توسط ترکیب مواد مختلف و مسواک زدن به همراه آن‌ها انجام می‌شود که راه‌های موثر و غالبه همراه بی‌خطری هستند. موادی مانند جوش شیرین، لیمو، سیب و زغال فعال.

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم