طراحی واکنش گرا چگونه باعث بهبود سِئو میشود

۸ مرداد ۱۳۹۶ طراحی

طراحی واکنش گرا چگونه باعث بهبود سئو می شود

با توجه به اهمیتی که بروزرسانی موبایل گدون (Mobilegeddon) گوگل در رتبه بندی توسط این غول جستجو دارد، در حال حاضر پیکربندی سایتها برای موبایل بخش بزرگی از سئو هست و در آینده نیز خواهد بود.

نظم و سازماندهی ساده و مرتب صفحات که فقط در سایت های واکنش گرا یافت می شود، چیزی است که گوگل و سایر موتورهای جستجو برای آن اولویت قائل می شوند.از طرف دیگر، طراحی واکنش گرا در رایانه های رومیزی (دسکتاپ)، تبلت ها، گوشی های هوشمند و لپ تاپ ها صرفاً به یک نشانی (URL) و کد مبنا وابسته است، که در نهایت به خزش (crawl) سریع تر و احتمال کسب جایگاه های بهتر در نتایج جستجو منجر می شود.

به هر حال، چیزی که بیش از همه در سئو اهمیت دارد تجربه کاربری است و طراحی واکنش گرا یکی از ابعاد جدی و مهم تاثیرگذار بر تجربه کاربری است که نمی توان آن را نادیده گرفت. در شرایطی که گوگل اولویت دهی خود به وبسایت هایی که در ابزارهای همراه نیز به درستی به نمایش در می آیند را اعلام کرده است، باید هر چه زودتر کمپین های بازاریابی دیجیتال سئوی خود را به سمت و سوی استفاده از طراحی واکنش گرا هدایت کنیم. ما در این مقاله به شکل اجمالی به دلایل تاثیر مثبت طراحی واکنش گرا بر سئو اشاره می کنیم.طراحی واکنش گرا چگونه باعث بهبود سئو می شود

علاوه بر اینکه در طراحی واکنش گرا فارغ از نوع دستگاهی که برای مشاهده سایت انتخاب می شود، همه عناصر به درستی به نمایش در می آیند، این نوع از طراحی به عواملی مانند اندازه صفحه، تراکم پیکسلی، نشانه گذاری بهینه شده (optimized markup)، کلیک در مقابل لمس و عوامل متعدد دیگری نیز توجه می کند. طراحی واکنش گرا از راه های زیر به سئوی بهتر منجر می شود:
•علاقه گوگل به واکنش گرایی
•افزایش تعامل بازدیدکننده
•بهبود لینک سازی
•کاهش نرخ پرش کاربر (Bounce Rate)
•بهبود رتبه در جستجوی موبایل
•اجتناب از محتوای تکراری در اینترنت
•بارگذاری سریع تر صفحات

در ادامه به توضیح بیشتر هر یک از موارد بالا می پردازیم.

۱- گوگل واکنش گرایی را دوست دارد

امروزه گوگل استفاده از طراحی واکنش گرا را به دلیل مزیت های واکنش گرایی برای موبایل و همچنین انعطاف پذیری کلی آن برای مشاهده صحیح سایتها از طریق دستگاه های مختلف توصیه می کند. عدم توجه به این توصیه می تواند باعث ایندکس نشدن وبسایت و محرومیت آن از نمایش در نتایج جستجو یا کسب رتبه های ضعیف شود. دلیل این توصیه گوگل، محبوبیت فزاینده گوشی های موبایل و افزایش چشمگیر ترافیک ناشی از موبایل است.
هنگامی که یک غول اینترنتی مانند گوگل، که پادشاه بلامنازع موتورهای جستجو است، چنین چیزی می گوید، وبسایت ها خواه یا ناخواه باید از آن اطاعت کنند. این کار در بلندمدت به نفع وبسایت ها خواهد بود، چرا که از مزایای کسب رتبه های بالا در نتایج جستجو بهره مند می شوند.

۲- افزایش تعامل کاربر

هنگامی که یک وبسایت در همه ابزارها – رایانه، تبلت یا موبایل – ظاهر یکسانی دارد، کاربران می توانند تجربه کاربری منسجم و یکپارچه ای داشته باشند. شما با استفاده از طراحی واکنش گرا حرکت در سایت خود را برای بازدیدکنندگان آسانتر می کنید.

طراحی واکنش گرا خود را با کارمندی که در طول روز به سایت شما مراجعه می کند و مسافری که آن را از طریق تبلت یا گوشی هوشمند خود مشاهده می کند تطبیق می دهد. با استفاده از طراحی واکنش گرا کاربر مجبور نخواهد شد که برای استفاده از وبسایت از طریق ابزار مورد علاقه خود اندازه آن را کوچک یا بزرگ و یا به جهات مختلف اسکرول کند.

۳- لینک سازی بهتر

هنگامی که یک وبسایت نسخه های دسکتاپ و موبایل مجزا داشته باشد، دو نشانی (URL) نیز وجود خواهد داشت. لینک دهی به سایت دسکتاپ کاربر را به سایت موبایل هدایت نخواهد کرد. در نتیجه رتبه صفحه به شدت تحت تاثیر قرار خواهد گرفت، زیرا برای هر دو نسخه باید لینک بسازید که این کار به نوبه خود هزینه ها را نیز افزایش می دهد.
اما در یک وبسایت واکنش گرا، نشانی برای هر دو نسخه وبسایت مشابه و یکسان است. هر لینکی که به سایت دسکتاپ داده می شود، به صورت خودکار کاربر را به سوی سایت موبایل نیز هدایت می کند. در نتیجه، می توانید بک لینک سازی مناسبی را انجام بدهید.

۴- کاهش نرخ پرش

هنگامی که کاربران یک وبسایت غیر واکنش گرا را در مرورگر موبایل خود باز می کنند، وبسایت یا کلا به هم می ریزد یا اینکه کل صفحه در کادر قرار نمی گیرد. در این شرایط، کاربر برای دسترسی به لینک مورد نظر خود باید به همه جهات اسکرول کند. این اغلب باعث می شود که مخاطب در میانه راه از سایت خارج شود و در نتیجه نرخ پرش را افزایش می دهد.

نرخ پرش به عنوان نشانه ای از نارضایتی کاربر از وبسایت در نظر گرفته می شود و بنابراین، باعث کاهش رتبه سایت در نتایج جستجو می شود.در طرف مقابل، یک وبسایت واکنش گرا مانع تعامل کاربر نمی شود و نرخ پرش را بیشتر نمی کند، زیرا عناصر طراحی با اندازه صفحه تطبیق پیدا می کنند و جابجایی در وبسایت آسان و به بهترین وجه ممکن انجام می گیرد. این باعث افزایش اعتبار وبسایت و بالاخره رتبه آن در موتورهای جستجو می شود.

۵- رتبه بهتر در جستجوی موبایل

عملکرد جستجوی موبایل به همان شیوه جستجوی معمولی است، اما برای گوشی های موبایل بهبود یافته است. گوگل در اطلاعیه بروزرسانی الگوریتم خود به این نکته نیز اشاره کرده است که واکنش گرا بودن سایت روی رتبه آن در جستجوهایی که از طریق موبایل انجام می شوند تاثیر خواهد گذاشت. گوگل از سال ۲۰۱۵ میلادی تصمیم گرفت تا بهینه سازی موبایل را به معیارهای خود برای رتبه بندی وبسایت ها اضافه کند.

با افزایش مستمر تعداد کاربران موبایل، امروزه تعداد جستجوهای موبایل به دو برابر جستجوهای دسکتاپ افزایش یافته است. استفاده از موتورهای جستجو در گوشی نسبت به رایانه یا لپ تاپ برای کاربران آسانتر است. چنانچه کاربر تجربه کاربری فوق العاده ای داشته باشد، بارها و بارها به وبسایت شما مراجعه خواهد کرد و این به نوبه خود، باعث افزایش رتبه شما در نتایج جستجو از طریق موبایل خواهد شد.

۶- اجتناب از محتوای تکراری

اگر برای وبسایت خود یک نسخه موبایل و یک نسخه دسکتاپ دارید، این به معنی تکرار محتوا در اینترنت است. الگوریتم پاندای گوگل سایت های حاوی محتوای تکراری را جریمه می کند؛

در نتیجه، طراحی واکنش گرا به شما کمک می کند تا درگیر این گونه مسائل نشوید. داشتن دو نسخه برای سایت می تواند باعث حذف محتوای شما از موتور جستجو و جریمه شدن به دلیل ارائه محتوای تکراری شود.

۷- سرعت بیشتر در بارگذاری صفحات

در حال حاضر، میانگین سرعت بارگذاری وبسایتهای موبایلی ۷ ثانیه است. این رقم از سرعت یک ثانیه ای مطلوب که توسط گوگل توصیه شده بسیار بیشتر است. هنگامی که دو نسخه از یک وبسایت وجود دارد، یک درخواست توسط مرورگر موبایل به سرور ارسال می شود و یک جستار (query) اجرا می شود که در واقع فراخوان نسخه موبایل صفحه مورد نظر است.

اما در مورد وبسایت های واکنشگرا به اجرای چنین جستاری نیازی نیست و در نتیجه، زمان بارگذاری صفحه به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می کند. گوگل سایت هایی که زمان بارگذاری کمتری دارند را نسبت به سایت های کندتر ترجیح می دهد.
مَخلَص کلام اینکه، طراحی واکنش گرا دو مزیت دارد. اولا با تسهیل استفاده از وبسایت شما برای کاربران موبایل، دامنه دسترسی به کسب و کار شما را گسترش می دهد، و دوم اینکه رتبه وبسایت شما در موتورهای جستجو را افزایش می دهد.

با اطلاع از این محاسن، عدم استفاده از طراحی واکنش گرا، یعنی سازگار نکردن وبسایت با طیف متنوعی از دستگاه های مختلف، مانند گوشی های هوشمند، تبلت ها، تلویزیون های هوشمند، لپ تاپ ها و سایر دستگاه های مشابه، اشتباه فاحشی به حساب می آید که لطمات سنگینی را متوجه سایت شما خواهد کرد.

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم