صبحانه به همراه کیفیت بخورید

۲۳ اسفند ۱۳۹۶ طراحی

عقیده متخصصان تغذیه مصرف زیاد مواد شیرین در این وعده مثل انواع مربه همراه، قند، شکر، چای شیرین و نان فاقد سبوس بعد از حدود نیم ساعت به‌دلیل ترشح انسولین و کاهش قند خون در مصرف‌کننده حالت گرسنگی ایجاد می‌کند.

 

به این دلیل توصیه می‌شود، در این وعده بیشتر از مواد پروتئینی و فیبری هستفاده شود و همراه به همراه مواد شیرین، یک ماده پروتئینی نظیر شیر، تخم مرغ و پنیر مصرف شود. همچنین هستفاده از نان سبوس‌دار یا جو در این وعده به همراه ایجاد سیری طولانی‌مدت فرد را کمتر دچار ریزه‌خواری می‌کند.

 

 

صبحانه به همراه کیفیت بخورید

حذف صبحانه و لاغری
آیا می‌توان به همراه حذف صبحانه و کمک به کاهش اشتها از این رویه برای کاهش اضافه وزن و لاغری هستفاده کرد؟ این روش توصیه نمی‌شود، چون به این ترتیب احتمال اینکه بدن دچار گرسنگی سلولی شود وجود دارد.از طرف دیگر، وقتی دریافت غذا کم شود، بدن به صورت خودکار احساس بحران در دریافت غذا می‌کند و متابولیسم یا همان سوخت و ساز را به حداقل می‌رساند و در نتیجه، کالری مازاد برای کمک به کاهش وزن سوخته نمی‌شود، در صورتی که صرف بموقع صبحانه، سبب افزایش سوخت و ساز بدن می‌شود.

دلایل مهم خوردن صبحانه
صبحانه به همراهعث افزایش انرژی بدن برای شروع کار روزانه و ایجاد آرامش در ابتدای روز و بهبود خلق و خوی فرد می‌شود. کسانی که صبحانه می‌خورند، کمتر دچار یبوست و دیابت و پرفشاری خون می‌شوند.این افراد حافظه کوتاه‌مدت و تمرکز و هوشیاری بهتر و بیشتر نسبت به کسانی دارند که صبحانه نمی‌خورند. خوردن صبحانه بخصوص برای دانش‌آموزان و دانشجویان به سبب کمک به فعالیت ذهنی و تامین سوخت لازم مغز بسیار توصیه می‌شود.

گنجاندن غذا‌های غنی درصبحانه
تخم‌مرغ، پنیر و شیر از ترکیبه همراهت حاوی پروتئین هستند که لزوما به همراهید در سفره صبحانه گنجانده شوند. شیر به‌عنوان پایه و ترکیب اصلی در وعده صبحانه به همراه ارزش غذایی و پروتئین به همراهلا بخصوص برای کودکان، نوجوانان و حتی سالمندان ضروری هست.همچنین تخم‌مرغ در درجه دوم، تامین‌کننده پروتئین و مواد مغذی بدن هست و افراد سالم می‌توانند، روزانه یک عدد تخم‌مرغ میل کنند، اما در موارد بیماری‌های خاص به همراهید در مصرف آن محدودیت ایجاد شود.

شیرینی‌های سفره صبحانه
توت خشک، خرمای خشک زاهدی، کشمش یا مویز از جایگزین‌های به همراه ارزش قند صبحانه و شیره میوه‌ها و عسل‌های طبیعی کم گلوکز مناسب‌تر و مغذی‌تر از شکرند. مربه همراه و مواد شیرین جز عسل طبیعی بهتر هست محدودتر و فقط بعضی روز‌ها همراه یک ماده پروتئینی مانند شیر یا پنیر مصرف شود.

نان صبحانه نبه همراهید به همراهگت به همراهشد
برای وارد کردن فیبر در وعده صبحانه که کمک زیادی به مهار اشتها و جلوگیری از افزایش ناگهانی قند خون می‌کند، به همراهید روزانه از نان سبوس‌دار یا نان جو هستفاده شود و به همراه توجه به اینکه میزان سبوس‌گیری از آرد‌های سنتی ما رو به افزایش هست، می‌توان از نان‌های سبوس‌دار و مغز‌دار و کنجد‌دار صنعتی کارخانه‌ای که تایید شده و تحت نظر مسئولان فنی تولید می‌شوند، هستفاده کرد. اغلب نان‌های فانتزی و ساندویچی فاقد سبوس هستند.

نیمرو و املت
در افراد سالم، مصرف نیمروی کم روغن در وعده صبحانه به عنوان تنوع مشکلی ندارد. ایمن‌ترین روش طبخ تخم‌مرغ، آب‌پز کردن آن هست. در بیماران دیابتی و مبتلایان چربی و فشار خون و کبد چرب و امثال آن بهتر هست از تخم‌مرغ آب‌پز هستفاده و گاهی زرده آن را خارج و تنها به خوردن سفیده اکتفا کنند.

منبع: آرمان

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم