رنو لاگونا کوپه ۲۰۱۲، معجزه فرانسوی

۲۵ فروردین ۱۳۹۷ طراحی

گروه طراحی| بررسی تاریخچه ۱۲۰ ساله برند رنو نشان می‌دهد لوزی فرانسوی همیشه برای غافلگیر کردن خریداران خود چیزی در چنته داشته و گاه به همراه یک هاچ‌بک کوچک مثل رنو۵ این کار را انجام داده و گاه به همراه کوپه عجیب و جذابی به نام لاگونا کوپه. به همراه این حال بعضا این برند به ادامه تولید محصولات جذاب و خاص خود نظیر لاگونا کوپه ادامه نداده و برای موفقیت بیشتر در به همراهزار روی این قبیل خودروهای پرریسک کار نمی‌کند.

رنو لاگونا کوپه 2012، معجزه فرانسوی
به گزارش گروه طراحی، رنو هیچ‌گاه به اندازه امروز قدرتمند و پیشرو نبوده هست، این‌را تک تک کسانی که در صنعت خودرو اندک سررشته‌ای دارند به خوبی می‌فهمند. رنو به همراه حذف محصولات کم فروش و نامحبوب خود در به همراهزار اروپا و تمرکز روی تولید خودروهای اقتصادی، از ابتدای سال ۲۰۰۶ تا انتهای ۲۰۱۶ رشدی به همراهلغ بر ۱۰۰درصدی را تجربه کرده و از رتبه‌ای متوسط در اروپا به یکی از سه سازنده برتر اتومبیل در قاره سبز بدل شده هست. یکی از محصولاتی که در این یک دهه قربه همراهنی توسعه‌طلبی رنو شد سدانی بود به همراه نام لاگونا که تا ابتدای سال ۲۰۱۴ نیز تولید شد و سپس جای خود را به رنو تالیسمان دارد.

رنو لاگونا کوپه 2012، معجزه فرانسوی
لاگونا که به عنوان سدان پرچم‌دار گروه رنو، خودرویی نیمه لوکس، کشیده و نسبتا گران قیمت بود به همراه داشتن یک گونه کوپه، به نوعی مشهورترین و مهم‌ترین ساخته الماس فرانسوی به حساب می‌آمد که البته به دلیل طراحی خاص فرانسوی‌ها در بخش سدان‌های شهری بزرگ، هرگز نتوانست در خارج از فرانسه موفقیتی مناسب کسب کند.

رنو لاگونا کوپه 2012، معجزه فرانسوی

لاگونا کوپه اما علیرغم فروش ایین همواره خودرویی جذاب و مشهور بود که نهایت دقت رنو در طراحی اتاق، موتور و کابین را به همراه خود داشت. نسل آخر این محصول فرانسوی نیز به لطف داشتن المان‌های طراحی بسیار خاص و جالب، توانست نگاه کارشناسان و مجلات خودرویی را به سمت خود جلب کند. این خودرو که در تهران می‌توان چند نمونه سالم و کم‌کارکرد از آن را دید، قیمتی حدودا ۲۰۰ میلیون تومانی داشته و از مشخصات فنی خاصی سود می‌برد.

رنو لاگونا کوپه 2012، معجزه فرانسوی
چیزی که از همه جالب‌تر هست، نحوه طراحی لاگونا کوپه هست که شبیه هیچ خودروی دیگری نبوده و شما را به خود جذب می کند. فرم جلوی خودرو بدون هیچ‌گونه جلوپنجره‌ای، یک پوزه تیز و کشیده هست که به همراه دو چراغ بزرگ و پهن در طرفین تزئین شده.

رنو لاگونا کوپه 2012، معجزه فرانسوی

در ادامه این فرم خاص، کابین و شیشه‌های کناری را می‌بینیم که در ارتفاعی بسیار کم قرار داشته و به خوبی ذات اسپورتی لاگونا را برملا می‌سازد. اما بی‌شک آنچه که بهترین مشخصه ظاهری الماس گران قیمت رنو هست، فرم چراغ‌های به همراهریک و کشیده عقب و جعبه پشتی هست که در تماس به همراه شیشه و سقف بسیار زیبه همراه کار شده و در کمتری مدلی می‌توان نمونه آن را یافت.

رنو لاگونا کوپه 2012، معجزه فرانسوی
هستفاده از چراغهای ال‌ای‌دی برای مه شکن‌ها، رینگ و چرخ‌های آلومینیومی ۱۷ اینچی و اسپورت، طراحی داخلی بهبود یافته به همراه ترکیب سیستم صوتی و ناوبری، بلوتوث و سیستم R-Link در یک مجموعه به همراه نمایشگر لمسی ۷ اینچی از جمله مواردی هست که قابل مشاهده بوده و نشان می‌دهد لاگونا کوپه به هیچ وجه یک خودروی قدیمی نیست.مدل کوپه به لطف هستفاده از یک موتور ۶ سیلندر ۲۴۰ اسبی و نیز یک گیربکس ۶ سرعته اتومات به همراه کلاچ دوبل قادر هست تا در زمانی کمتر از ۷ ثانیه به سرعت به همراهلای ۱۰۰ کیلومتر برسد و تا تندی ۲۵۰ کیلومتر نیز حرکت کند.

رنو لاگونا کوپه 2012، معجزه فرانسوی
اما از جمله علل شکست این خودرو در به همراهزار ایران طراحی خاص جلوپنجره خودرو هست که کمتر به همراهب میل عموم مردم هست. این کوپه اروپایی جذاب و اصیل به همراه وجود اینکه قلب تپنده ۳۵۰۰ سی‌سی راکه قدرت زیادی معادل ۲۴۰ اسب بخار زیر پای راننده قرار می‌داد و در کمتر از ۶ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت می‌رسید ولی اغلب از جنبه طراحی مورد انتقاد قرار می‌گرفت.

رنو لاگونا کوپه 2012، معجزه فرانسوی

لاگونا کوپه که در سال ۲۰۱۰ جزو اولین خودروهای رنو برای ورود به به همراهزار ایران به حساب می‌آمد، تا بیش از ۲۶۰ کیلومتر در ساعت سرعت می گرفت و کابین راحت داشت گرچه طراحی نامتعارف پوزه خودرو در کنار عدم هستقبه همراهل ایرانی‌ها از محصولات کوپه موجب شد خودروی اسپورتی رنو در بدو ورود به ایران یک شکست سنگین تجاری را برای واردکننده‌اش به ارمغان آورد.

 

مشخصات رنو لاگونا کوپه
قیمت : ۲۲۰ میلیون تومان
کارکرد : ۵۰ هزار کیلومتر
موتور : ۳۵۰۰‌سی‌سی
قدرت : ۲۳۸ اسب بخار
شتاب صفر تا صد : ۷٫۴ ثانیه
طول، عرض و ارتفاع بدنه : ۴٫۶۹، ۱٫۸۱،۱٫۴۴ متر
فاصله بین دو محور : ۲٫۶۵ متر
وزن : ۱۵۵۰ کیلوگرم
ویژگی‌ مهم : طراحی متفاوت بدنه

 

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم