خداحافظی اینترنت حجمی

۲۲ آبان ۱۳۹۶ طراحی

مدل غیرحجمی تعرفه اینترنت ثابت تصویب شد. این خبری بود که دیروز محمدجواد آذری‌جهرمی، وزیر ارتبه همراهطات و فناوری اطلاعات در حساب رسمی اینستاگرام خود منتشر کرد. آذری‌جهرمی به همراه بیان این‌که مدل غیرحجمی تعرفه اینترنت ثابت به تصویب رسیده، در حساب رسمی اینستاگرام خود نوشت: بعد از دوماه کار فشرده و انجام مطالعات اقتصادی و مذاکرات به همراه اپراتورها و نیز جمع‌بندی نظرات کاربران در جلسه کمیسیون تنظیم مقررات، مدل غیرحجمی تعرفه سرویس‌های ثابت به تصویب رسید.

خداحافظی اینترنت حجمی

وزیر ارتبه همراهطات درعین ‌حال تأکید کرد که جزییات طرح در روزهای گروه طراحی به اطلاع عموم خواهد رسید. اتفاقی که البته از مدت‌ها قبل در اغلب کشورهای دنیا رخ داده و حالا دولت در تلاش هست تا ایران از این قافله عقب نماند. مصوبه‌ای که به گفته مسئولان وزارت ارتبه همراهطات و فناوری اطلاعات، به همراه این هدف تصویب شده که دغدغه مردم در مصرف دیتا کمتر شود.

همچنین براساس این مصوبه، مشترکان اینترنت ثابت می‌توانند به همراه پرداخت هزینه ثابت در ماه مطابق به همراه سرعت درخوهستی، سرویس اینترنت دریافت کنند و به این طریق مصرف اینترنت خود را مدیریت کنند. آنگونه که کیوان نقره‌کار، تحلیلگر فناوری اطلاعات هم توضیح می‌دهد: این مصوبه در صورت اجرای کامل گام بزرگی در رهستای احقاق حقوق مصرف‌کنندگان اینترنت هست.

ایران در رتبه ٤٦ قیمت اینترنت

اما براساس آمار منتشرشده از سوی نت ایندکس که چند ماه پیش منتشر شد، متوسط سرعت اینترنت در جهان، ٢٣مگابیت بر ثانیه و سرعت آپلود نیز به‌طور متوسط ١٠,٧مگابیت بر ثانیه هست. کاربران در دنیا به‌طور متوسط به ازای دریافت هر مگابیت بر ثانیه ٥.٢٤دلار پرداخت می‌کنند. همچنین میانگین سرعت اینترنت موبه همراهیل در جهان ١٢.٢مگابیت بر ثانیه و سرعت آپلود ٥مگابیت بر ثانیه هست.

نت ایندکس متوسط سرعت اینترنت خانگی کاربران ایرانی را ٥.٦مگابیت بر ثانیه اعلام کرده هست. طبق این آمار، سرعت آپلود در ایران ٣.٥مگابیت بر ثانیه هست. متوسط مبلغ پرداختی کاربران ایرانی در ازای هر مگابیت بر ثانیه، ٥.٩٥دلار هست. براساس آمار نت ایندکس متوسط سرعت اینترنت موبه همراهیل در ایران ٤مگابیت بر ثانیه و سرعت آپلود به همراه موبه همراهیل ١.٤مگابیت بر ثانیه هست. این درحالی هست که در رتبه‌بندی قیمت اینترنت در جهان، در ابتدای لیست، بلغارستان به همراه قیمت ٠.٤٣دلار ارزان‌ترین اینترنت دنیا را عرضه می‌کند و ایران در رتبه ٤٦ قرار دارد. همچنین آفریقای جنوبی به همراه قیمت ١٩.٠٦ گران‌ترین اینترنت دنیا را ارایه می‌کند.

تصویب تغییر مدل فروش اینترنت چند روز مانده به پایان دولت یازدهم

اینترنت ثابت غیرحجمی که از زمان دولت قبلی تلاش‌های نصفه‌ونیمه‌ای برای تحقق آن انجام شد و در زمان وزارت رضا تقی‌پور، وزیر ارتبه همراهطات دولت احمدی‌نژاد وعده‌ها و حرف و حدیث‌هایی در مورد آن مطرح شد، درنهایت مسکوت ماند و اجرایی نشد، اما بعد از آغاز به کار دولت یازدهم، محمود واعظی وزیر وقت ارتبه همراهطات چند مرتبه‌ای در مورد اینترنت ثابت غیرحجمی و ضرورت‌های برچیده‌شدن اینترنت حجمی در رهستای حمایت از مصرف‌کنندگان صحبت‌هایی را مطرح کرد.

البته در آخرین روزهای وزارت او بود که تغییر مدل فروش اینترنت در کشور تصویب شد.  نخستین روز مردادماه امسال و در شرایطی که کمتر از دوهفته به آغاز کار دولت دوازدهم زمان به همراهقی مانده بود، واعظی از تصویب تغییر مدل فروش اینترنت در کشور خبر داد و دربه همراهره تغییرات قیمت اینترنت گفت: برای مثال اگر کاربران در گذشته اول ماه ۸‌هزار تومان پرداخت می‌کردند، اکنون ۱۰‌هزار تومان پرداخت می‌کنند، اما از سرعت، کیفیت و ترافیک بیشتری برخوردار می‌شوند.

او عنوان کرد که به همراهرها شاهد گلایه مردم و رسانه‌ها دربه همراهره نحوه محاسبه حجم صرفی کاربران بوده‌ایم که در مطالب نادرستی تصور کم‌‌فروشی وجود داشت که البته این‌طور نیست، اما به این دلیل تصمیم جدیدی اتخاذشده که سنت قبلی فروش اینترنت در کشور را تغییر می‌دهد. وزیر وقت ارتبه همراهطات درعین حال تأکید کرده بود که این مصوبه، یک‌ماه تا یک‌ماه‌ونیم دیگر یعنی شهریورماه اجرا می‌شود. البته بعد از این‌که آذری‌جهرمی وزیر جوان ارتبه همراهطات، در رأس این وزارتخانه قرار گرفت، عنوان کرد که مدل فروش حجمی اینترنت برای کاربران گران تمام می‌شود و تعیین تکلیف و ارایه اینترنت نامحدود را به‌عنوان اولویت این وزارتخانه در برنامه ١٠٠روزه دولت عنوان کرد.

توقف فروش اینترنت حجمی

در همین حال، دیروز رئیس سازمان تنظیم مقررات هم به همراه اشاره به مصوبه جدید تعرفه فروش اینترنت ثابت، از توقف فروش اینترنت به صورت حجمی خبر داد. حسین فلاح جوشقانی جزییات مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتبه همراهطات در مورد تعرفه‌گذاری جدید اینترنت ثابت را تشریح و عنوان کرد که این مصوبه به همراه هدف ترغیب مردم به هستفاده از سایت‌ها و محتوای داخلی فضای مجازی به تصویب رسیده هست.

او به همراه بیان این‌که در بخش مصرف اینترنت نیازمند تحریک تقاضای مردم برای هستفاده از سایت‌ها و محتوای داخلی بودیم، اضافه کرد: از آن‌جایی که به همراه مدل فروش اینترنت حجمی، تحقق این هدف ممکن نبود، طبق قول وزیر ارتبه همراهطات، مدل جدید تعرفه‌گذاری اینترنت را در ۱۰۰ روز اول آغاز به کار دولت نهایی کردیم. به گفته معاون وزیر ارتبه همراهطات و فناوری اطلاعات، به همراه این مصوبه دغدغه مردم در مصرف دیتا کاهش می‌یابد و فروش اینترنت بر مبنای فروش حجم متوقف می‌شود.

آن‌طور که فلاح جوشقانی عنوان می‌کند، براساس این مصوبه، مشترکان اینترنت ثابت می‌توانند به همراه پرداخت هزینه‌ای ثابت در یک ماه مطابق به همراه سرعت درخوهستی، سرویس اینترنت دریافت و به این طریق مصرف اینترنت خود را مدیریت کنند. او بر لزوم هستفاده بیشتر از محتوای داخلی مطابق به همراه این مصوبه جدید تأکید کرد و گفت: این مصوبه به همراه هدف تقویت هستفاده از سایت‌های داخلی به‌ویژه در حوزه ویدیوهای داخلی تعریف شده هست. به گفته فلاح جوشقانی، در این مصوبه از تجربه بقیه کشورها و همچنین نیازسنجی به همراهزار داخلی هستفاده شده و این موضوع درحالی رخ داده که مدل فروش اینترنت ثابت در همه جای دنیا غیرحجمی هست و ارایه‌کنندگان این خدمات به همراهید بدون محدودیت در حجم، بسته‌های اینترنت را بر مبنای سرعت تعریف کنند.

آن‌طور که معاون وزیر ارتبه همراهطات می‌گوید، اینترنت ثابت شامل تمام شبکه‌های اینترنتی ثابت ازجمله ADSL و فیبر می‌شود، اما مدل فروش اینترنت موبه همراهیل همچنان مانند گذشته براساس حجم هست، چرا که در کل دنیا نیز به دلیل محدودیت فنی در به همراهند فرکانسی امکان فروش غیرحجمی اینترنت موبه همراهیل وجود ندارد. به گفته فلاح جوشقانی، در حوزه اینترنت موبه همراهیل از نظر شاخص افوردبیلتی (این‌که مردم چقدر حاضرند به همراهبت یک سرویس هزینه پرداخت کنند)، ایران جزو ۱۰ کشور اول دنیا محسوب می‌شود، اما در حوزه اینترنت ثابت به دلیل مدل ساختاری موجود، وضع خوبی ندارد و به همین دلیل ناگزیر به تغییر مدل به روش غیرحجمی شدیم.

رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتبه همراهطات رادیویی به همراه اظهار امیدواری از این‌که این تعرفه‌گذاری مورد رضایت مشترکان قرار بگیرد و آنها را به سمت هستفاده از محتوای داخلی ترغیب کند، تأکید کرد که در صورت ایجاد به همراهزار رقابتی در حوزه اینترنت، اپراتورهای موبه همراهیل هم می‌توانند در چارچوب قوانین و مقررات، تعرفه‌های اینترنت خود را تنظیم کنند و محدودیتی در کاهش قیمت‌ها نخواهند داشت.

حقوق مصرف‌کننده احقاق می‌شود

اما کیوان نقره‌کار، کارشناس و تحلیلگر فناوری اطلاعات می‌گوید: امیدوارم که به همراه اجرای این مصوبه، سرعت اینترنت پایین نیاید و قیمت به همراهلا نرود و دسترسی‌ها محدودتر نشود، درعین‌حال به همراهید کیفیت سرویس حفظ شود. به گفته نقره‌کار، اگر قرار به همراهشد اینترنت غیرحجمی شود اما هزینه‌ها چند برابر شود، آسیب‌زننده هست.  آن‌طور که این تحلیلگر می‌گوید، ارایه اینترنت ثابت غیرحجمی قطعا در جهت احقاق حقوق مصرف‌کنندگان و کاربران هست و این درحالی هست که در سال‌های اخیر یکی از بحث‌های جدی وزارت ارتبه همراهطات، دسترسی آزاد به اطلاعات و چند برابر کردن محتوا بوده هست.

نقره‌کار در پاسخ به این سوال که چه راهکارهایی برای کاهش قیمت اینترنت وجود دارد، می‌گوید: اگر به سمت کیفیت و تحلیل نحوه مصرف مشتری برویم، اتفاق بسیار خوبی خواهد بود. البته برای این موضوع به همراهید مشتری آگاه شود که تا چه اندازه اینترنت مصرف می‌کند و به همان نسبت، اینترنت خریداری کند.  به گفته این کارشناس، اگر اینترنت متناسب به همراه مصرف کاربران به همراهشد، بسیار بهتر هست و کاربر می‌تواند بهترین مدل را به همراه قیمتی که مدنظرش هست، انتخاب کند. 

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم