تیگوان موفق، کولئوس گمنام

۴ اسفند ۱۳۹۶ طراحی

گروه طراحی| نگاهی به عملکرد فروش مهم‌ترین خودروهای شاسی‌بلند به همراهزار ایران در قاره سبز  نن می‌دهدکه بین همه مدل‌های موجود در ایران عملکرد فولکس تیگوان، رنو کپچر و پژو ۲۰۰۸ بیش از همه تحسین برانگیز هست ضمن اینکه فروش رنو کولئوس بسیار ضعیف بوده و گویا این خودرو در اروپا طرفدار چندانی ندارد.

تیگوان موفق، کولئوس گمنام

به گزارش گروه طراحی، همچنین فروش بعضی خودروهای مشهور کراس اوور و کامپکت در اروپا در سال ۲۰۱۷ نشان می‌دهد جز در مواردی اندک، ذائقه خریداران ایرانی و اروپایی شبه همراههت آشکاری به همدیگر دارد. در عین حال رشد روزافزن فروش خودروهای شاسی بلند در ایران تابعی از فروش جهانی رو به رشد این کلاس هست که از قضا امسال هم در اروپا رشد داشته و سهم بیشتری را به خود اختصاص داده هست. ببینیم در سه کلاس کراس‌اوورهای کامپکت، کوچک و متوسط چه اتفاقی برای خودروهای حاضر در به همراهزار اروپا رخ داده هست.

تیگوان موفق، کولئوس گمنام

خودروسازان آلمانی و محصولات فرانسوی از جمله تولیدات بومی قاره سبز هستند که در ایران خریدار دارند. در عنی حال نمونه‌های کره‌ای و ژاپنی هم خریداران بسیاری داشته و تجربه ثابت کرده اعتماد اروپایی‌ها به این برندها به همراهلهست. البته همچنان پرفروش‌ترین شاسی‌بلند به همراهزار اروپا که در ایران هم حاضر هست فولکس واگن تیگوان بوده که به همراه فروش ۲۳۳ هزار دستگاه، توانسته در بین محصولات حاضر در به همراهزار ایران بیشترین فروش را تجربه کند. دو کراس‌اوور کامپکت فرانسوی یعنی رنوکپچرو پژو ۲۰۰۸ هم به همراه ۲۱۱ و ۱۸۰ هزار دستگاه در رتبه بعدی قرار دارند. توسان محصول هیوندای و کرمان موتور هم به همراه ۱۵۲ هزار دستگاه فروش در رتبه بعدی قرار دارد ضمن اینکه دهستر اس‌یووی زمخت رنو حدود ۱۴۵ هزار دستگاه فروش داشته هست.

تیگوان موفق، کولئوس گمنام

اسپورتیج ساخته کیا که د نسل قبل فروش عجیبی را در ایران تجربه کرد، در نسل جدید خود چندان توفیقی نداشته گرچه امسال در اروپا بیش از ۱۲۹ هزار دستگاه فروش داشته هست. سی-اچ آر خودروی عجیب و گران‌قیمت تویوتا هم به همراه ۱۰۸ هزار دستگاه فروش، در مقایسه به همراه سال قبل فروش خود را ۱۳۰۰ درصد اضافه کرده هست. نیسان جوک هم در سال آخر عرضه خود به اروپا سال خوبی را پشت سر گذاشت و توانست بیش از ۹۱هزار دستگاه فروش داشته به همراهشد.

تیگوان موفق، کولئوس گمنام

اما نکته جالب به همراهزار اروپا فروش نسبتا پایین تویوتا رافور هست که در سال ۲۰۱۷ به زحمت به مرز ۷۱ هزار دستگاه رسیده هست. نیسان ایکس تریل محصول موفق ژاپنی به همراهزار آمریکا هم مثل راو۴ نتوانسته چندان موفق عمل کند و تنها ۷۰هزار دستگاه فروش داشته هست. جالب هست که این ۲ خودرو امسال در آمریکا روی هم بیش از ۷۵۰ هزار دستگاه فروش داشته‌اند.

 تیگوان موفق، کولئوس گمنام

میتسوبیشی ای اس ایکس نیز در آخرین سال عرضه در اروپا به همراه فروش ۴۰هزار دستگاهی به همراهز هم منتقدان را غافلگیر کرد تا مجموع فروش خود را در اروپا در طول ۷ سال به بیش از ۲۸۵ هزار دستگاه برساند.  اوتلندر دیگر ساخته میتسوبیشی هم به همراه فروشی معادل ۳۶هزار دستگاه توانست در میان انبوهی از رقبه همراهی قدر سهم مناسبی را به خود اختصاص دهد گرچه سیر نزولی فروشش نسبت به سال ۲۰۱۵ همچنان ادامه دارد.

 تیگوان موفق، کولئوس گمنام

هوندا سی آر-وی هم که امسال توانست به همراه کسب انبوهی از جوایز در به همراهزار جهانی فروش موفقیت آمیزی را سپری کند، تنها در اروپا موفق شده ۳۴هزار دستگاه فروش داشته به همراهشد تا به این ترتیب همچنان یک شکاف گسترده بین ذائقه آمریکایی‌ها به همراه مشی اروپایی‌ها وجود داشته به همراهشد. عجیب‌ترین نکته دربه همراهره خریداران اروپایی اما به میزان فروش رنو کولیوس مربوط هست که علیرغم کیفیتی ساخت به همراهلا، طراحی زیبه همراه و قیمت مناسب تنها ۱۴هزار دستگاه در به همراهزار اروپا فروش داشته هست. آن گونه که رنو اعلام کرده کولئوس بیشتر در به همراهزارهایی همچون کره جنوبی، هسترالیا، ایران، حاشیه خلیج فارس، آفریقا و ترکیه عرضه می‌شود و کمتر تمرکزی روی توسعه سهم آن در اروپا صورت گرفته هست.

تیگوان موفق، کولئوس گمنام

از این بدتر هم سانتافه هست که کل فروشش در اروپا به زیر ۱۲ هزار دستگاه رسیده و کلا خریداری ندارد. جالب هست که همین اتومبیل در آمریکا امسال بیش از ۱۰۰ هزار دستگاه فروش داشت.

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم