توزیع غذاهای خانگی در خیابه همراهن

۲۱ بهمن ۱۳۹۶ طراحی

در اغلب خیابه همراهن‌های شهر شاهد مغازه‌های اغذیه فروشی در قالب فست فود، کترینگ، رستوران و… هستیم. این در حالی هست که در بین اغذیه فروشی‌های ثبت شده در کشور مشکلات متعدد همچون عدم رعایت بهداشت، ارائه غذاهای بی‌کیفیت و دیگر نارسایی‌ها مشاهده می‌‎شود. از سوی دیگر مصرف خوراکی‌هایی همچون فست فود، نوشابه، پفک و … به‌دلیل نداشتن ارزش غذایی از سوی پزشکان و متخصصان تغذیه نهی می‌شود.

 

 

توزیع غذاهای خانگی در خیابه همراهن

 

در حالی که روزبه‌روز بر تعداد کارخانه‌های تولیدی، تنوع و تعدد این محصولات افزوده می‌شود. از سوی دیگر شاهد کار آفرینی برخی افراد بدون ثبت و شناسنامه در تهیه و توزیع غذا هستیم. این اقدام به ظاهر ساده را که در بسیاری موارد بوی غذاهای خانگی می‌دهد، می‌توان منشأ بروز انواع بیماری‌ها و مسمومیت دانست.

امروزه بیماری‌های شایع همچون کلسترول به همراهلا، افزایش فشار خون، کبد چرب، چاقی، پوکی هستخوان و … سلامت افراد را تهدید می‌کند. این در حالی هست که به همراه مراجعه به پزشک اولین موضوع مورد تاکید او تغییر سبک زندگی و نحوه تغذیه هست. هم‌اکنون نیز در بیلبوردهای تبلیغاتی سطح شهر به همراه بیان مضرات مصرف فست فود، غذاهای آماده، چربی‌های ترانس به همراهلا و … اقداماتی دربه همراهره تغییر سبک تغذیه انجام شده هست، اما تا وقتی افراد در جامعه ما به تغذیه سالم و فواید آن به همراهور نداشته به همراهشند، نمی‌توان کاری از پیش برد.

نظارت بر مراکز اغذیه‌فروشی به شیوه‌های مختلف
در شهریور سال‌جاری، قائم مقام وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: به‌علت محدودیت‌های موجود امکان نظارت ماهانه بر تمام اغذیه فروشی‌ها اعم از رستوران‌ها و فست فودها وجود ندارد، البته نظارت‌های دوره‌ای به این مراکز از طرف وزارت بهداشت، صنف مربوطه و نهادهای دیگر انجام می‌شود. ایرج حریرچی دربه همراهره میزان و نحوه نظارت وزارت بهداشت بر اغذیه فروشی‌ها و فست فودها به‌ویژه به همراه توجه به خطر هستفاده از روغن‌های سوخته و مواد اولیه ناسالم افزود: وضعیت اغذیه‌فروشی‌ها به‌طور کلی نامطلوب نیست، اما نمی‌توان گفت وضعیت آنها مناسب هست.

 

به گزارش ایرنا، او ادامه داد: نظارت بر این مراکز به شیوه‌های مختلف انجام می‌شود، از یک طرف صنف مربوطه بر اساس قوانین کشور بر این اماکن نظارت دارد، وزارت بهداشت و وزارت به همراهزرگانی نیز بر این مراکز نظارت دارند و وزارت بهداشت در به همراهزرسی‌هایی که انجام می‌دهد، تذکرات لازم را به اماکن مساله‌دار گوشزد می‌کند.

رعایت بهداشت به‌میزان وجدان افراد بستگی دارد
ساعت ۱۲حوالی میدان ونک یک راننده جوان صندوق عقب خودرو را به همراهز کرده هست. پرس‌های غذا مرتب چیده شده و قیمت تمامی آنها مشخص هست. پسر جوانی مسئول فروش غذاها هست. به‌گفته او اغلب راننده‌ها، نیروهای خدماتی و کارگرها از او خرید می‌کنند و هر روز کارش همین هست.

 

میلاد دربه همراهره چگونگی طبخ این غذاها می‌گوید: به‌همراه مادر، عمو و پسر عمه‌اش مراحل خرید، طبخ و توزیع غذا انجام می‌شود. این پسر ۲۵‌ساله می‌افزاید: در منزل، مادرم غذاهایی همچون لوبیا پلو، قیمه و قرمه سبزی را درست می‌کند و عمویم هم در حیات منزل برنج دم کرده و انواع کبه همراهب‌ها را درست می‌کند.

 

این پسر جوان دربه همراهره سود این کار می‌افزاید: بنده تاکنون کارهای فراوانی را امتحان کرده‌ام، اما به‌دلیل دیسک کمر توانایی انجام بسیاری از کارها را ندارم، به همراه بررسی میزان کار و سودش به همراهید گفت تهیه و توزیع غذا مناسب هست. هم‌اکنون به‌واسطه این کار چهار نفر امرار معاش می‌کنند. او دربه همراهره چگونگی رعایت بهداشت در طبخ غذا می‌گوید: هر کس می‌داند به همراه وجدانش، چون کوچک‌ترین آلودگی و مسمومیت در غذا به قیمت جان یک فرد تمام می‌شود.

 

 

 

توزیع غذاهای خانگی در خیابه همراهن

 

به همراه وجود اینکه نظارتی از سوی هیچ‌سازمانی انجام نمی‌شود، سعی می‌کنیم در این کسب‌و‌کار خانگی رعایت بهداشت در اولویت قرار گیرد. این در حالی هست که در بسیاری از رستوران‌ها رعایت بهداشت چندان اولویت ندارد. این پسر جوان دربه همراهره چگونگی فعالیتش در این عرصه می‌گوید: تاکنون هیچ‌فردی « ناظر از سوی یک سازمان مسئول» به همراهعث اختلال در کار او نشده و حتی بسیاری از کارمندان شماره تماسش را داشته و به او سفارش می‌دهند. به‌گفته او غذای ما خانگی هست و هر کسی به همراه یک به همراهر امتحان مشتری می‌شود.

وقتی پارکینگ آشپزخانه می‌شود
در بین بروشورهای غذای رها شده در گوشه یکی از کشوهای تحریریه برگه‌ای به همراه انواع غذاهای ارزان قیمت نظرم را جلب کرد. بر روی برگه فقط فهرست غذاها، قیمت و تلفن تماس درج شده بود. به همراه کترینگ تماس گرفتم بعد از گذشت کمتر از ۱۰ دقیقه غذا آورده شد.

 

از مسئول پیک دلیل سرعت در غذا آوردن را جویا شدم. به‌گفته او ما همسایه شما هستیم و در یکی از پارکینگ‌ها پخت و پز انواع غذاها انجام می‌شود. این پسر جوان دربه همراهره کارش می‌گوید: هر روز از ساعت هشت صبح تا ۱۲ چهار نفر از دوستانم به پخت و پز انواع خورش‌، غذاهای خانگی و کبه همراهب‌ها می‌پردازند و از ساعت ۱۲ تا ۱۵ هم کارهای مربوط به توزیع غذا انجام می‌شود. به‌گفته او این کار در مقایسه به همراه بسیاری از کارها به همراه حقوق ماهانه ‌یک میلیون و ۲۰۰ پر سودتر هست، چون وقتی فرد برای خودش کار کند سود بیشتری را کسب می‌کند.

 

 

توزیع غذاهای خانگی در خیابه همراهن

 

این پسر جوان دربه همراهره آشپزخانه محل طبخ غذا می‌گوید‌: آشپزخانه که نه در گوشه پارکینگ به وسیله چند قابلمه و گاز کل کار پخت و پز انجام می‌شود. به همراه توجه به حرف‌های این مرد جوان یک ضرب المثل قدیمی مبنی بر اینکه هیچ گرانی بی‌حکمت و هیچ‌ارزانی بی‌علت نیست، به یادم افتاد. این اقدام به ظاهر مناسب و کار آفرین در صورت نبود نظارت‌های مناسب می‌تواند تبعات مخربی برای سلامت افراد جامعه به‌دنبه همراهل داشته به همراهشد.

رقابت بر سر سلامتی مردم
در حوالی خیابه همراهن ستارخان تهران در میان مغازه‌های اغذیه متنوع و متعدد یک کترینگ به‌تازگی فعال شده هست. این مغازه در گذشته عروسک فروشی بود، اما هم‌اکنون به اغذیه فروشی کرایه داده شده هست. یکی از کارگرهای آنجا می‌گوید: در شرایط اقتصادی کنونی سود در اغذیه هست.

 

برای مثال می‌توان به همراه برنج‌های هندی و مخلوط آن به همراه دیگر برنج‌های ارزان قیمت، گوشت‌ها و مرغ‌های ارزان به همراه کمترین هزینه غذا تهیه و سود کرد. هم‌اکنون دیگر اغلب مردم وقتی برای غذا درست کردن ندارند و همین مساله به همراهعث شده که مشتری این مراکز بیشتر شود. درضمن در هر خیابه همراهن تعداد فراوانی اغذیه فروشی در قالب فست فود و غذاهای ایرانی مشاهده می‌شود که همین مساله به همراهعث رقابت و کاهش قیمت در بین تولیدکنندگان شده هست.

مردم ناظر وزارت بهداشت به همراهشند
یک عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس دربه همراهره کم‌وکیف نظارت ناظران وزارت بهداشت بر روند فعالیت اغذیه فروشی‌ها به خبرنگار «آرمان» می‌گوید: در وزارت بهداشت و درمان بخشی به‌عنوان بهداشت محیط وجود دارد که یکی از وظایف آنها نظارت بر محل‌ها توزیع مواد غذایی هست. بهروز بنیادی می‌افزاید: رسیدگی به نحوه توزیع اغذیه در سطح شهر یک مقوله صنفی هست و بخش قابل توجهی به این موضوع بر می‌گردد که این نهاد بدون هیچ‌مجوزی اقدام به این کار می‌کند. به‌گفته او مقوله اغذیه از حساسیت ویژه‌ای برخوردار هست و هر گونه توزیع بدون مجوز آن به همراهید از سوی مردم پیگیری و به نهادهای مسئول در وزارت بهداشت اطلاع‌رسانی شود.

 

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان تاکید می‌کند: نمی‌توان مقوله نظارت در وزارت بهداشت و درمان را زیر سوال برد، چون این سازمان از تهیه و توزیع بی‌ضابطه غذا بی‌اطلاع هست، طبیعتا نمی‌تواند از افزایش این نوع توزیع اغذیه در جامعه جلوگیری کند. برای مثال وقتی هر یک از شهروندان، در این زمینه مسئولان امر را از طریق سامانه وزارت بهداشت مطلع کنند و آنها نیز از طریق مراجع قضائی برای رسیدگی به آن ورود پیدا کنند، مسائل مورد پیگیری قرار می‌گیرد.

 

به‌گفته او بنده و دیگر اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس می‌توانیم گزارشی را به وزارت بهداشت و درمان مبنی بر اینکه بر اساس گزارشات مردمی در سطح شهر شاهد توزیع بی‌ضابطه اغذیه هستیم، ارسال کنیم تا مسئولان و ناظران این وزارتخانه توزیع‌کننده خارج از صنف و شناسنامه را مورد پیگیری قرار داده و اقداماتی در زمینه پلمب این اماکن انجام دهند. بنیادی می‌افزاید: هر اقدامی در این زمینه به اطلاع‌رسانی مربوط می‌شود.

 

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس دربه همراهره توجه به مقوله نظارت در وزارت بهداشت می‌گوید: مسائل مربوط به مواد غذایی پیچیده هست. قبل از هر اقدامی به همراهید به این امر توجه داشت که در سال چند طغیان بیماری‌های ناشی از اغذیه در کشور اتفاق افتاده هست. برای مثال در سال گذشته در مراسم‌های جمعی مذهبی همچون عاشورا و تاسوعا چند مورد مسمومیت دسته جمعی گزارش شده هست، اما در سایر روزهای سال آماری مبنی بر مسمومیت غذایی دسته جمعی گزارش نشده هست.

 

این در حالی هست که شاید در بین برخی افراد مسمومیت‌های ناشی از مصرف غذاهای رستورانی گزارش شده، اما این موضوع عمومیت نداشته هست. به‌گفته او همین که تاکنون گزارشی مبنی بر طغیان بیماری و مسمومیت‌های غذایی دسته جمعی گزارش نشده به این معنهست که کار نظارت از سوی مسئولان وزارت بهداشت به شکل مناسب در حال انجام هست. به‌گفته او امروزه مردم به سلامتشان توجه می‌کنند. همچنین برای مدیریت چگونگی فعالیت اغذیه فروشی‌ها در کشور بیشترین کمک را مردم به همراهید انجام دهند، آنها می‌توانند به همراه اطلاع‌رسانی‌ از بروز هر گونه بیماری در جامعه جلوگیری کنند.

 

منبع: روزنامه آرمان

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم