ترسناک ترین فیلم های خارج از ژانر وحشت تاریخ سینما را بشناسید

۱۵ آذر ۱۳۹۶ طراحی

برای ترسناک بودن یک فیلم لازم نیست که حتماً مولفه هایی مانند ارواح خبیثه، روانی های تبر به دست یا خون آشام ها و زامبی ها در آن وجود داشته به همراهشند. در واقع برخی فیلم ها وجود دارند که اگر چه نمی توان آن را در زیر فهرست فیلم های ژانر وحشت طبقه بندی کرد اما به دلیل داشتن مولفه هایی خاص از بسیاری فیلم های ژانر وحشت ترسناک تر هستند.

برای ترسناک بودن یک فیلم لازم نیست که حتماً مولفه هایی مانند ارواح خبیثه، روانی های تبر به دست یا خون آشام ها و زامبی ها در آن وجود داشته به همراهشند. در واقع برخی فیلم ها وجود دارند که اگر چه نمی توان آن را در زیر فهرست فیلم های ژانر وحشت طبقه بندی کرد اما به دلیل داشتن مولفه هایی خاص از بسیاری فیلم های ژانر وحشت ترسناک تر هستند.

برخی از آن ها فیلم هایی مستند، برخی فیلم هایی مربوط به کودکان و برخی نیز روایت کننده یک دهستان واقعی هستند. پس اگر به دنبه همراهل فیلم های ترسناک می گردید لازم نیست به سراغ فیلم های ژانر وحشت بروید زیرا در ادامه ی این مطلب می خواهیم فیلم هایی را به شما معرفی کنیم که اگر چه در رده فیلم های ژانر وحشت قرار نمی گیرند اما تا سرحد مرگ شما را خواهند ترساند.

۱-مرثیه ای برای یک رویا (۲۰۰۰)

ترسناک ترین فیلم های خارج از ژانر وحشت تاریخ سینما را بشناسید

اعتیاد دردی بسیار ترسناک و واقعی هست که میلیون ها نفر از مردم جهان به صورت روزانه به همراه آن دست و پنجه نرم می کنند. در این میان هیچ فیلمی به خوفناکی «مرثیه ای برای یک رویا» (Requiem for a Dream) وحشت ناشی از اعتیاد به مواد مخدر و عواقب دردناک آن را در اعماق وجود شما نخواهد کاشت.

دهستان این فیلم بر روی چهار شخصیت تمرکز دارد و مراحل مختلف اعتیاد به مواد مخدر از جمله متامفتامین و هروئین را به همراه وضوحی رعب آور به تصویر می کشد. این فیلم در به تصویر کشیدن مراحل ابتدایی اعتیاد، اثرات جانبی که همراه آن خواهد بود، نشانه های خماری کشیدن و تلاش برای پاک شدن و شکست خوردن ثابت قدم هست.

یکی از شخصیت های فیلم پس از اعتیاد شدید یکی از دست هایش را از دست می دهد و یکی دیگر تحت درمان شوک برقی قرار می گیرد. یکی دیگر از آن ها نیز در اثر اعتیاد پای به مرحله ی جنون دائم می نهد. آرونوفسکی هیچ تلاشی برای ملایم کردن تصاویر ذاتاً ترسناک فیلم خود نکرده هست، همه چیز واقعی هست، همه چیز دردناک هست. هر لحظه از فیلم یادآوری پر از درد در مورد اعتیاد هست. اگر چه این فیلم به همراه فیلم های ژانر وحشت شبه همراههتی ندارد اما از بسیاری از فیلم هایی به همراه مضامین قاتلین سریالی و ارواح ترسناک تر هست.

۲- دغل به همراهز (۲۰۱۲)

ترسناک ترین فیلم های خارج از ژانر وحشت تاریخ سینما را بشناسید

فیلم «دغل به همراهز» (The Imposter) اگر به این اندازه دقیق و منظم ساخته نمی شد نیز تنها به خاطر دهستانش ترس را بر شما مستولی می ساخت. این مستند به به همراهزگویی دهستان واقعی گم شدن یک پسربچه در تگزاس می پردازد که ناگهان سه سال بعد در اسپانیا ظاهر می شود. خانواده ی او به همراه مهربه همراهنی تمام او را می پذیرند اما خیلی زود متوجه می شوند که شخصی که به عنوان پسر گمشده شان به خانه خود راه داده اند در واقع پسر خودشان نیست.

به تمامی این ماجرای ترسناک این را اضافه کنید که سازندگان فیلم و کارآگاهان بر این به همراهورند که این خانواده فرد دغل به همراهزی که خود را پسر آن ها جا می زند به این دلیل پذیرفته اند که خود در مرگ پسر واقعی شان دست داشته و به همراه این کار می خوهسته اند از مجازات قتل پسرشان فرار کنند.

سازندگان این فیلم برای ترسناک تر کردن فیلم شان یک قدم نیز جلوتر رفته و به همراه خود شخصی که ادعا می کند پسر گمشده تگزاسی هست و در واقع یک دغل به همراهز حرفه ای و خلافکاری شناخته شده به نام فردریک بوردین هست مصاحبه می کنند. در تمام طول مصاحبه او به دوربین خیره شده هست و خیلی آرام در مورد تصمیمش برای جا زدن خود به عنوان پسر بچه گمشده و دلیل این کار حرف می گوید. شیوه به همراهزگویی ماجرا از طرف وی چنان تاثیرگذار هست که تماشاگر هیچ راهی برای فرار از احساس ترس و وحشت ندارد. کمتر فیلمی مانند «دغل به همراهز» توانسته ذهنیت یک جنایتکار سریالی را به تصویر بکشد.

۳- کشوری برای پیرمردها نیست (۲۰۰۷)

ترسناک ترین فیلم های خارج از ژانر وحشت تاریخ سینما را بشناسید

در قلب اقتبه همراهس خوفناک برادران کوئن از رمان «کشوری برای پیرمردها نیست» (No Country for Old Men) شخصیت آنتون چیگور (خاویر به همراهردم) قرار دارد، یک مرد قوی هیکل جانی قرار دارد که ماموریت مرگ و آشوب او توسط هیچ کسی به همراه هیچ وسیله ای قابل توقف نخواهد بود. به همراهزی خیره کننده او در این فیلم برای او یک اسکار را در پی داشت و به همراهعث شد که یکی از شخصیت های شرور مطلق سینما شکل گیرد.

وی در درون خیابه همراهن های شهر تعقیب و گریزی بی پایان و بی امان را برای به قتل رساندن لولین ماس (جاش برولین) انجام می دهد و در راه انجام این ماموریت از هیچ تلاش و جنایتی فروگذار نمی کند. علی رغم ظاهر آرام و کم حرفش، چیگور یک ماشین کشتار بیرحم و خوفناک هست و برای رسیدن به ماس هر کسی که سر راهش قرار بگیرد را از بین می برد.

وی شبه همراههت کمی به انسان دارد و بیشتر مانند یک نیروی طبیعی ویرانگر هست. لولین ماس به محض این که در می یابد قاتل خوفناک فیلم نام او را می داند در می یابد که کارش تمام هست اما ترس او و بیننده زمانی به تصویر کشیده می شود که وی تلاش می کند از سرنوشتی فرار کند که هم خود او و هم تماشاگر می دانند که اجتناب ناپذیر بوده و دیر یا زود رخ خواهد داد.

۴- به همراهزگشت به شهر اُز (۱۹۸۵)

ترسناک ترین فیلم های خارج از ژانر وحشت تاریخ سینما را بشناسید

معلوم نیست چه کسی تصویرسازی وحشتناک الکتروشوک درمانی یا فرستادن دوروتی جوان به یک آسایشگاه روانی را ایده ی خوبی برای ساختن فیلم «به همراهزگشت به شهر اُز» (Return to Oz) دانسته هست. چیزی که فیلم به نمایش می گذارد بسیار به آن چیزی که در ذهن کارگردانی مانند خودوروفسکی می گذرد شبیه هست.

شخصیت های فیلم «به همراهزگشت به شهر اُز» ساخته ی والتر مورچ بسیار ترسناک از شخصیت های فرعی ترسناک به همراه سرهایی شبیه کدو تنبل تا موجودات شروری هست که عمداً ترسناک طراحی شده اند و زمانی که در می یابیم شخصیت های کمتر ترسناک فیلم به سنگ تبدیل شده اند اوضاع دشوارتر نیز می شود.

به همراه این وجود فیلم «به همراهزگشت به شهر اُز» را نمی توان فیلم بدی دانست. شخصیت های ترسناکی که ذکر شد بسیار به همراه دقت و جزییات طراحی شده و به حرکت در می آیند. این فیلم را در ژانر خود نوعی فیلم کالت می نامند که به همراهعث تولید فیلم های دیگری در این سبک در سال های بعد از اکران خود شد. در واقع این فیلم توانست خود را به عنوان معیار و شاخصی برای فیلم های کودکانه ای که طرف تاریک دنیا را به کودکان نشان می داد معرفی کند.

۵- پسر پیر (۲۰۰۳)

ترسناک ترین فیلم های خارج از ژانر وحشت تاریخ سینما را بشناسید

از فیلم «پسر پیر» (Oldboy) ساخته ی پارک چان ووک دو پیام را می توان دریافت کرد: انتقام غذایی هست که بهتر هست سرد سرو شود و در مقابل اختاپوس غذایی هست که به همراهید خیلی خیلی تازه سرو شود. فیلم «پسر پیر» یک فیلم بسیار مخرب هست و در همان حال یک تریلر انتقامی اکشن، یک دهستان عاشقانه و از مسیری دیگر یک فیلم ترسناک یک شبه در مورد یک تاجر مست به نام او دائه سو که به همراه خشونت دزدیده شده و در اتاقی در یک هتل حبس می شود.

وی پس از ۱۵ سال آزاد شده و به سرعت هدف خود را پیدا کردن کسی که او را دزدیده و دلیل این کار تعیین می کند. این فیلم بسیار ترسناک هست هم به دلیل تصویر پردازی خوفناکش از جمله صحنه ای که در آن شخصیت اول فیلم یک اختاپوس را زنده زنده می بلعد و هم به خاطر پایان مشمئز کننده اش. وی در نهایت در می یابد که زندانی شدن او تنها بخش اول تنبیه اش بوده که توسط یک همکلاسی قدیمی در حق او انجام شده هست.

تنبیه بعدی او زمانی مشخص می شود که همکلاسی او فاش می کند زنی که او دائه سو عاشقش شده و به همراه او رابطه برقرار کرده در واقع دختر خودش بوده که در طول زندانی شدن ۱۵ ساله پدرش بزرگ شده هست. فیلم به همراه بریدن قسمت هایی از بدن، خودکشی و ابهام ترسناک اخلاقی شخصیت اول فیلم به پایان می رسد.

در همین حال تماشای دوبه همراهره این فیلم به لطف دهستان پردازی و شیوه ی نقل منحصر به فرد آن و تسلسل های اکشن نفس گیرش همچنان لذت بخش هست و همزمان در لایه های زیرین دهستان ترسی غیراخلاقی وجود دارد که برای تماشاگران بسیار آزار دهنده خواهد بود و این احساس ناخوشایند در هر به همراهر تماشای این فیلم شما را آزار خواهد داد.

۶- دهستان بی پایان (۱۹۸۴)

ترسناک ترین فیلم های خارج از ژانر وحشت تاریخ سینما را بشناسید

فیلم «دهستان بی پایان» (The NeverEnding Story) تصویر پردازی های ترسناکی دارد که در بسیاری از فیلم های کودکانه دیگر نیز دیده می شود اما این فیلم در صدر چنین فیلم هایی قرار خواهد گرفت و آن هم به یک دلیل خاص: شخصیت شرور فیلم، یک آواتار رعب آور از پوچ گرایی. قهرمان های جوان دهستان به همراهستین و آتریو سعی دارند سرزمین فانتزیا را از دست هیچ نجات دهند که در واقع نوعی عدم وجود و نابودی وجودی مطلق هست. هیچ یک هیولا نیست و چنگال و دندان یا قدرت های وحشتناکی ندارد. هیچ که در فیلم یک ماهیت هست در واقع پوچی خاصی هست که در سراسر سرزمین فانتزیا پراکنده می شود.

هیچ در صورت تماس به همراه هر چیز موجودی آن را به ورطه پوچی و نابودی کامل می کشاند. هیچ و پوچی مفهوم غریب و البته ترسناکی برای شخصیت شرور یک فیلم می به همراهشد به خصوص در فیلمی که برای کودکان ساخته شده هست. اما تحمیل کردن چنین مفهوم سنگینی به شخصیت جوان دهستان چنان ترسناک هست که برای نسل های گروه طراحی نیز قابل درک خواهد بود.

۷- کورپسی (۲۰۰۹)

ترسناک ترین فیلم های خارج از ژانر وحشت تاریخ سینما را بشناسید

افسانه های شهری از کجا می آیند؟ برای یافتن جواب، سازندگان فیلم مستند «کورپسی» (Cropsey) به سر منشأ بوگی مَن (boogeyman) مشهور شهر نیویورک سیتی پرداخته اند، ملغمه ای از اسطوره های اصیل ترسناکی مانند زندانیان فراری و یا مردان ترسناک تنهایی که در جنگل زندگی می کنند.

در فیلم به طور کامل مشخص نمی شود که آیا شخصیت کورپسی وجود داشته یا نه اما به بررسی تعدادی از آدم ربه همراهیی های مرموز در دهه ی ۸۰ و ۹۰ میلادی در این شهر پرداخته می شود و هر به همراهر که جواب سوالی مشخص می شود از لابلای آن چندین سوال جدید بیرون می آید. نتیجه ای که آن ها در نهایت آشکار می سازند عجیب تر از افسانه نیست اما بدون شک بسیار مشمئز کننده و ترسناک هست.

یک جنایتکاری فراری به نام آندره رند در ربودن دو پسر بچه مقصر شناخته شده و در زندان به سر می برد اما چون اجساد این دو پیدا نشده هیچگاه به قتل آن ها محکوم نشده هست. کورپسی نگاهی نیشدار و تراژیک به رابطه ی بین واقعیت و افسانه هست و اگر چه رند در زندان به سر می برد اما روح جنایات وحشتناک او همچنان در بیرون از زندان پرسه می زنند.

۸- آکیرا (۱۹۸۸)

ترسناک ترین فیلم های خارج از ژانر وحشت تاریخ سینما را بشناسید

فیلم «آکیرا» (Akira) ساخته ی بی نقص کاتسوشیرو اوتومو به خاطر انیمه سازی فوق العاده، طرح و عمق شماتیک خود مورد تحسین منتقدان قرار گرفته هست. در این میان چیزی که همواره نادیده گرفته شده این بوده که فیلم «آکیرا» فیلمی فوق العاده ترسناک هست. این فیلم به همراه دهستان یک جنگ اتمی ویرانگر که شهر توکیو را به همراه خاک یکسان می کند دهستان دار و دسته ای موتور سوار، کودکان روانی و شیاطین ساکن در یک مجموعه صنعتی نظامی را به تصویر می کشد. دهستان فیلم به اندازه کافی خوفناک هست اما چیزی که آن را بیش از پیش ترسناک می سازد جلوه های بصری دهشتناک آن هست.

چهره کودکانی که بدون طی کردن دوران جوانی مستقیماً به دوران پیری رسیده اند و آهنگ متن فیلم در ترسناک بودن فیلم نقش زیادی دارند. انیمیشن «آکیرا» محصولی بی نظیر در زمینه ی انیمیشن و ژانر علمی تخیلی هست اما ترسناک بودن آن ممکن هست خواب را بر شما حرام کند. در ترکیب به همراه دیدگاهی نهیلیستی نسبت به گروه طراحی انسان و بشریت و تصویر سازی گرافیکی بی نظیر، دهستان انیمیشن «آکیرا» شما را را تا مغز هستخوان خواهد ترساند.

۹- ماتیلدا (۱۹۹۶)

ترسناک ترین فیلم های خارج از ژانر وحشت تاریخ سینما را بشناسید

چرا فیلم «ماتیلدا» (Matilda) را در این فهرست قرار داده ایم؟ جواب سه کلمه هست: مدیر آگاتا ترانچبول. وقتی که جنبه ی شرورانه فیلم را کنار بگذاریم، فیلمی مفرح در مورد یک دختر جوان بسیار به همراههوش به همراه قدرت های روانی را شاهد هستیم که در دنیایی سیر می کند که او را درک نخواهد کرد.

اما وقتی نوبت آگاتا ترانچبول می رسد تماشاگر به همراه شخصیتی بسیار تاریک تر روبرو خواهد شد. ترانچبول یک واقعیت سادیستیک، به همراههوش و تقریبه همراهً حیوانی در درون خشونت او علیه دانش آموزانش به خصوص ماتیلدا هست. همچنین او پدر خانم هانی، هستاد ماتیلدا و تنها کسی که به نظر می رسد او را درک می کند را به قتل می رساند.

هر گاه که یکی از این نوجوانان در برابر شخصیت شرور و به همراهلغ فیلم بپا می خیزد شرایطی پیش می آید که مو بر تن تماشاگر سیخ خواهد شد. تفاوت های شخصیتی بسیار واضح و شدید بین شخصیت ماتیلدا و ترانچبول چیزی هست که بیننده را در وحشت فرو می برد. برای مثال صحنه ای که در آن ماتیلدا به صورت مخفیانه وارد خانه ترانچبول می شود و تا مرز گیر افتادن پیش می رود، بیننده را از روی صندلی خود نیم خیز خواهد کرد.

۱۰- توستر کوچولو شجاع (۱۹۸۷)

ترسناک ترین فیلم های خارج از ژانر وحشت تاریخ سینما را بشناسید

قبل از این که انیمیشن «دهستان اسبه همراهب به همراهزی» (Toy Story) یک فرانچایز چندین میلیون دلاری را بر اساس زندگی بخشیدن به اشیاء بی جان در برابر چشم انسان بسازد، فیلمی به نام «توستر کوچولو شجاع» (The Brave Little Toaster) وجود داشت که همه را متحیر کرده بود. و اگر به همراه خود فکر کنید که چرا در حالی که اولی به این موفقیت چشمگیر رسیده ولی دومی به یک نوستالژی فراموش شده تبدیل شده هست به همراهید این فیلم را تماشا کنید تا به همراهر دیگر به یاد بیاورید که این فیلم یک کابوس رنگی هست که هیچ بچه های تحمل تماشای آن را نداشته و ندارد. در حالی که این فیلم دهستانی ترسناک را به تصویر می کشد به سراغ وسایل خانه نیز می رود.

وسایل الکترونیکی پیشرفته کرده و بسیار بروز شده اند اما سازندگان این فیلم همچنان بر این نکته اصرار دارند که یک پسر جوان که به دانشگاه می رود نیز به دلیل علاقه ی وافر خود به توستر دوران کودکی اش، به جای انجام یک کار منطقی و بروز کردن توسترش همچنان از آن هستفاده می کند. دلقک های آتشنشان بدجنس، توهمات شکل گرفته در اثر وحشت و ترسی که ابزارهای خانه در هنگام یافتن خود در یک مرکز اوراق حس می کنند تجربه ی ترسناکی از لحاظ روانشناسی را حتی برای افراد بزرگسال به وجود می آورد.

۱۱- به همراهید در مورد کوین صحبت کنیم (۲۰۱۱)

ترسناک ترین فیلم های خارج از ژانر وحشت تاریخ سینما را بشناسید

آیا انسان ها بد به دنیا می آیند یا در طول زندگی بد می شوند؟ و اگر بد می شوند عامل آن چه کس یا چه چیزی هست؟ فیلم «به همراهید در مورد کوین صحبت کنیم» (We Need to Talk About Kevin) تلاش دارد به این سوالات پاسخ دهد- هم برای شخصیت های فیلم و هم تماشاگران و البته در پایان پاسخی متفاوت و نامطمئن به هر کدام از آن ها می دهد.

به همراه به تصویر کشیدن رابطه ی بین یک پسربچه که در گروه طراحی به یک قاتل سریالی تبدیل می شود و مادرش که در تمام طول عمرش او را ترسانده و تحقیر می کند، این فیلم تماشاگر را در زندگی کودکی بیگناه که زندگی اش به همراه تراژدی گره خورده و رابطه ی دقیق و درستی که هیچگاه بین این کودک و مادر برقرار نمی شود غوطه ور می سازد.

در پایان ناگوار فیلم هیچ شکی وجود ندارد و این موضوع تماشای فیلم را برای تماشاگر سخت خواهد کرد. تمامی اتفاقات ناخوشایند دوران کودکی کوین به مثابه یک پرچم قرمز خطر برای تماشاگر ایفای نقش می کند و تماشاگر از همان ابتدا می فهمد که تمامی تلاش های مادر و اطرافیان کوین برای اصلاح او بی نتیجه خواهد ماند. این فیلم عمیقاً تاثیرگذار و دردناک هست بخصوص برای کسانی که صفحات حوادث روزنامه ها و یا اخبه همراهر مربوط به قتل های سریالی را دنبه همراهل می کنند.

منبع: وب سایت روزیاتو

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم