بیت‌کوین مهارشدنی هست؟!

۲۳ آذر ۱۳۹۶ طراحی

بیت کوین‌ها نوعی از پول‌های الکترونیکی رمزنگاری شده هستند که حالا و به همراه گسترش هستفاده تجاری از فضای اینترنتی بسیار بیشتر از گذشته جلب توجه کرده‌اند. برای به همراهزی به همراه این پول اینترنتی جذاب اما چالش‌هایی وجود دارد که توجه به آنها ضروری هست.

بیت کوین‌ها نوعی از پول‌های الکترونیکی رمزنگاری شده هستند که حالا و به همراه گسترش هستفاده تجاری از فضای اینترنتی بسیار بیشتر از گذشته جلب توجه کرده‌اند. برای به همراهزی به همراه این پول اینترنتی جذاب اما چالش‌هایی وجود دارد که توجه به آنها ضروری هست.

 

بیت‌کوین مهارشدنی هست؟! 

همیشه زمانی که یک فناوری جدید وارد به همراهزارهای مالی می‌شود قبل از هر چیز توجهات به مزایا و آسیب‌های آن جلب می‌شود؛ مخصوصا اگر این فناوری جدید در حوزه فضای مجازی هم به همراهشد. پول‌های الکترونیکی که از بیش از یک دهه گذشته وارد فضای مبه همراهدلات شده‌اند حالا دیگر به آن حد از تاثیرگذاری رسیده‌اند که نمی‌توان نادیده شان گرفت. بیت کوین‌ها که گونه ای از همین پول های الکترونیکی رمزنگاری شده هستند، به همراه خاصیت‌های ویژه‌ای که دارند در صدر جذاب‌ترین پول‌های الکترونیکی قرار گرفته اند.

ضرورت تشکیل کارگروهی برای بررسی بیت کوین‌ها
کارکردهای متنوع و تسهیل کننده ای که ارزهای رمزنگاری شده و مخصوصا بیت کوین ها داشته اند به همراهعث شده هست تا بسیاری از کارشناسان و فعالان حوزه های به همراهنکداری الکترونیک و فناوری اطلاعات نگاه مثبتی را در کنار هشدارهایشان به این حوزه داشته به همراهشند. در همین زمینه برخی فعالان پیشنهاد کرده اند تا کارگروهی برای تدوین قوانین مرتبط به همراه این پول های مجازی تشکیل شود تا مسیر قانونی شدن هستفاده از این ارزها هموار شود.

عبدالحمید منصوری – فعال حوزه فناوری اطلاعات – به همراه تاکید بر اهمیت تدوین و تصویب قوانین مرتبط به همراه پول‌های رمزی، پیشنهاد کرد که هر چه زودتر کمیته ویژه ای برای ایجاد پول رمزی خاص کشورمان تشکیل شود. به همراهید قوانین و مسائل در حوزه پول های رمزی را هرچه سریع تر تدوین کنیم تا رونق اقتصادی را بر اساس فناوری اطلاعات داشته به همراهشیم. مسئولان نیز به همراهید تدبیری برای ایجاد پول رمزی داخلی اتخاذ کنند تا در معاملات و خدمات داخلی در کنار پول رایج مورد هستفاده قرار گیرد.

وی، تفاوت پول های رمزی و رایج را در پشتوانه آنها دانست و توضیح داد: معمولا دولت ها پشتوانه در پول های رایج هستند ولی در پول های رمزی دو نفر به یکدیگر اعتماد می کنند. بنابراین پشتوانه پول های رمزی اعتماد شخص به شخص دیگر هست. بیت کوین یکی از پول های رمزی مطرح در دنیا هست؛ به همراه بیت کوین افراد می توانند خریدهایی مانند بلیت هواپیما و… را انجام دهند؛ امروزه بسیاری از مراکز خدماتی و فروشگاه های مجازی بیت کوین را بعنوان پول رایج می شناسند و آن را قبول می کنند.
 

بیت کوین؛ ارزی مناسب در شرایط تحریمی
از جذابترین ویژگی‌های این ارزهای رمزنگاری شده یکی غیر قابل کنترل شدن آنههست که به همراهعث می شود در شرایطی همچون تحریم ها بتوان از این پول حداکثر هستفاده را داشت. در همین زمینه مصطفی امیری – کارشناس حوزه تجارت الکترونیکی به همراه بیان این که اساسا در فضای اینترنتی هیچ‌گونه مرکزیتی وجود ندارد، اظهار کرد: در گذشته موسسات مالی بزرگ و یا به همراهنک‌های مرکزی کنترل فضای پولی را به عهده داشتند. در حالی که حالا در فضای مالی و اینترنتی جدید هر کسی می‌تواند هر تراکنشی را انجام دهد که مورد تایید نیز قرار بگیرد، ضمن این که در این فضا شفافیت تراکنش‌ها بیشتر از فضای سنتی هست چراکه مبدا و مقصد تراکنش‌ها به راحتی قابل ردیابی هست.

این کارشناس به همراه اشاره به مزایای بیت‌کوین‌ها برای شرایط حال حاضر کشور به همراه توجه به وجود تحریم ها بر علیه کشور نیز اظهار کرد: به دلیل این‌که بیت‌کوین‌ها هیچ محدودیتی را از طرف هیچ سیستم مالی نمی‌پذیرد و حتی نظام مالی آمریکا هم نمی‌تواند کنترلی برروی آن داشته به همراهشد، فضای ارزهای رمزنگاری شده و بیت کوین‌ها بسیار می‌تواند به همراه توجه به تحریم‌ها علیه کشور راهگشا به همراهشد. به همراه توجه به محدودیت مبه همراهدلات پولی این فضا می‌تواند بسیار برای مبه همراهدلات مالی و ارسال پول به خارج کشور مناسب به همراهشد.

همچنین یک کارشناس حوزه به همراهنکداری الکترونیکی به همراه اشاره به این که بیت‌کوین هیچ مرکزیتی ندارد و هیچ نهادی به این نام نیز وجود ندارد، گفت: می‌توان گفت هیچ نهادی نمی‌تواند بیت‌کوین را متوقف کند، چرا که حتی اگر این تکنولوژی در فضای رسمی نیز ممنوع شود در فضای غیررسمی و به همراه هستفاده از سایت‌های متعدد اینترنتی قابل دسترسی و معامله هست.

برای انتقال بیت کوین تنها اینترنت کافی هست!
عماد ایرانی به همراه اشاره به این که هنوز فضایی در کشور برای تبدیل بیت کوین به ریال نداریم، اضافه کرد: در کشورهایی مانند آمریکا تا بیش از ۱۰۰۰ خودپرداز مخصوص تبه همراهدل بیت‌کوین به همراه دلار وجود دارد در حالی که در کشور ما این پول به صورت محدود و تنها در برخی صرافی‌ها خرید و فروش می‌شود.

بیت‌کوین یک ارز فراکشوری هست و برای انتقال پول از طریق آن وجود یک شبکه اینترنت کافی هست، و به اعتقاد تحلیلگران به همراه توجه به این که هیچ به همراهنک خارجی در ایران کارت اعتبه همراهری ارائه نمی‌دهد و کسانی که از ایران مسافرت می‌کنند به همراهید پول نقد به همراه خود همراه داشته به همراهشند که پول زیادی هم قاعدتا نمی‌توانند به همراه خود حمل کنند، می‌توانند به همراه این پول‌های رمزگذاری شده برروی فلش اقدام و حتی برروی کاغذ نسبت به انتقال اقدام پول کنند. زمانی ارزش بیت‌کوین کمتر از یک دلار بود و حالا به بیش از ۸۰۰۰ دلار نیز رسیده هست؛ فناوری این پول رمزنگاری شده، این امکان را به کاربران می‌دهد که بدون نیاز به هیچ به همراهنکی مبه همراهدلات مالی خود را انجام می‌دهد، ضمن این‌که ناشناس هم به همراهقی بماند.

مساله مهم اما این هست که اگر قرار به همراهشد همه مردم به سمت هستفاده از این پول الکترونیکی بروند، در نهایت ممکن هست کاهش ارزش پول ملی را داشته به همراهشیم، چرا که مردم از طریق دلار نسبت به تهیه بیت‌کوین اقدام می‌کنند و زمانی که تقاضا نسبت به دلار زیاد از حد شود، ارزش ریال در برابر آن کاهش پیدا می کند و می تواند تبعاتی داشته به همراهشد؛ در حالی که در کشوری مثل آمریکا و ترکیه یا هند، یک دلار هم یک دلار هست و نگرانی نیز از به همراهبت کاهش یا افزایش ارزش آن نسبت به پولی دیگر  هم وجود ندارد.

نحوه خرید و فروش به همراه بیت کوین‌ها
سهیل شهیدی – کارشناس به همراهنکداری الکترونیک – به همراه اشاره به دیگر خصوصیات بیت کوین‌ها  اظهار کرد: “بیت کوین” بسیار تقسیم‌پذیر هست و به همین خاطر می‌توان ریزترین تراکنش‌ها را به همراه آن انجام داد و حتی کمترین مبه همراهلغ را هم از طریق این درگاه  انتقال داد؛ ضمن اینکه نرخ کارمزد بسیار پایینی هم دارد.

بر این اساس سیستم بیت کوین را می‌توان در بسیاری از فعالیت‌های مجازی نیز مورد هستفاده قرار داد به این صورت که به همراه نصب درگاه بیت‌کوین در سایت‌ها و شبکه های مجازی می‌توان نرم‌افزارها و یا حتی کالاهایی که برای فروش تولید شده‌اند را مبه همراهدله کرد.
 

به همراهنک مرکزی بیت کوین را به رسمیت نمی شناسد
در این بین اما مسئولان به همراهنک مرکزی در مقابل بیت کوین ها گارد بسته ای گرفته اند؛ در آخرین این اظهارنظرها معاون فن آوری به همراهنک مرکزی نسبت به ریسک به همراهلای “بیت کوین” ها هشدار داد و اعلام کرد که به همراهنک مرکزی این ارزها را هنوز به عنوان ارز رسمی نپذیرفته هست.

حکیمی به همراه اشاره به اینکه بیت کوین ها از دو جهت قابل اهمیت هستند گفت: اول اینکه این ارزها دارای نوسان شدیدی هستند به طوری که طی یکسال اخیر تا ١٠ برابر افزایش قیمت داشته‌اند، اما این رشد پایدار نیست. بنابر این به همراه توجه به این نوسان نمیتواند قابلیت اتکای چندانی داشته به همراهشد.

موضوع دیگری که معاون فن آوری به همراهنک مرکزی آن را مورد تاکید قرار داده به خطرات سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال بر می‌گردد. بنابر توضیحات وی در حال حاضر ابزارهای واسط شکل گرفته‌اند و در حال رشد هستند که آپشن سرمایه‌گذاری خود را بیت کوین اعلام کرده و به عبه همراهرتی شرکت‌های هرمی در این رابطه فعالیت می کنند، در حالی که ممکن هست اصلا چنین پشتوانه ای وجود نداشته به همراهشد، در عین حال که فعلا بین کوین(ارز دیجیتال) در ایران هیچ پشتوانه‌ای نداشته و به همراهنک مرکزی آن را هنوز به رسمیت نشناخته هست.

مواجهه اتحادیه اروپا به همراه بیت کوین
اما یکی از دلایلی که بسیاری از دلالان و تاجران از ارز دیجیتالی و رمزنگاری شده بیت کوین، برای معاملات غیر معمول و غیر قانونی هستفاده می‌کنند، آن هست که تبه همراهدل پول به همراه این ارز، در هیچ جایی ثبت نمی‌شود و هیچ هویت و نام و نشانی از طرفین معامله نیز در آن به چشم نمی‌خورد و سازمانهای امنیتی نیز قادر نخواهند بود مجرمان و دلالان را ردگیری و قراردادهای آنها را پیگیری کنند. بنابراین برای این افراد پولشویی و فرار مالیاتی بسیار آسوده و راحت صورت خواهد گرفت. اما از آنجایی که نمی توان به طور کلی جلوی وقوع یک پدیده جدید را گرفت، اما می توان به همراه وضع مقرراتی جدید، نحوه هستفاده از آن را محدود و کنترل کرد.

در این رهستا انگلستان قصد دارد به همراه همکاری اتحادیه اروپا، قوانینی را وضع کند تا بدین وسیله، تاجران، دلالان و طرفین معامله در مبه همراهدله به همراه ارز بیت کوین مجبور به همراهشند اطلاعات خود را وارد و ثبت کنند. بدین ترتیب، می توان گفت تا حد زیادی از فعالیتها و معاملات غیرقانونی و غیر مجاز سلاح، دارو، مواد مخدر و تجهیزات تروریستی در جهان و بخصوص در اروپا جلوگیری به عمل خواهد آمد.

بیت‌کوین‌ در واقع پردازش مبه همراهدلات مالی بر بستر یک فناوری به نام “بلاک چین” هست که زنجیره بلوک هم تعریف می‌شود و مبتنی بر رمزنگاری هست. به همراه هستفاده از این فناوری یک پول مجازی به نام بیت‌کوین به وجود آمد که در فضای اینترنتی قابل انتقال هست فناوری بیت‌کوین‌ که یک پول رمزنگاری شده هست، این امکان را به کاربران می‌دهد که بدون نیاز به هیچ به همراهنکی مبه همراهدلات مالی خود را انجام می‌دهد، ضمن این‌که ناشناس هم به همراهقی بماند.

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم