بهترین خوراکی ها برای درمان سوختگی

۲۳ اسفند ۱۳۹۶ طراحی

یکی از مشکلات و نگرانی‌هایی که بعضی از خانواده‌ها در روزهای پایانی سال به همراه آن مواجه هستند، خطرات ناشی از آتش‌به همراهزی در شب چهارشنبه‌سوری هست. گاهی بعضی از افراد به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم دچار سوختگی ناشی از همین آتش‌به همراهزی‌ها می‌شوند.

 

 

بهترین خوراکی ها برای درمان سوختگی

 

هرچه که سطح و درجه سوختگی بیشتر به همراهشد، بیمار هم به مدت‌زمان بیشتری برای بستری در بیمارستان نیاز دارد و طول روند درمانی او هم طولانی‌تر خواهد شد.

 

یکی از عواملی که می‌تواند در تسریع روند بهبود درمان بیماران مبتلا به سوختگی بسیار موثر به همراهشد، تغذیه مناسب هست؛ یعنی اگر ما بتوانیم تغذیه بیمار مبتلا به سوختگی را کنترل کنیم، می‌توانیم روند بهبود زخم‌های او را سرعت ببخشیم و هزینه‌های درمان بیمار را کاهش دهیم. از این‌رو، در ادامه گفت‌وگویی به همراه دکتر حسین ایمانی،‌ متخصص تغذیه و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، انجام داده‌ایم تا بدانیم که بهترین برنامه غذایی برای یک بیمار مبتلا به سوختگی چیست.

اولین و مهم‌ترین نکته تغذیه‌ای که به همراهید دربه همراهره بیماران سوختگی در نظر داشت، چیست؟
وقتی که ما به همراه بیمار سوختگی مواجه می‌شویم، ابتدا سطح آلبومین Albumin که پروتئین اصلی خون هست را اندازه‌گیری می‌کنیم. اگر میزان آلبومین خون بیمار پایین به همراهشد، حتما به همراهید از منابع غنی از پروتئین برای او هستفاده کرد. بهتر هست بدانید که بیماران سوختگی بسته به سطح و درجه سوختگی خود، مقدار زیادی از آب و به همراهفت پروتئینی (در قسمت سوختگی) بدن خود را از دست می‌دهند. از این‌رو، بسیار مهم هست که ما برای بهبود شرایط بیمار، سطح پروتئین بدن او را در حد مناسبی نگه داریم.

یعنی به همراهید بیمار سوختگی هر روز غذاهای پروتئینی بخورد؟
بسته به شرایط بیمار و این‌که آیا می‌تواند تغذیه دهانی داشته به همراهشد یا نه، ما تجویزهایی برای او انجام می‌دهیم. اگر بیمار بتواند غذاهای جامد بجود، اولین و بهترین گزینه از نظر وجود پروتئین به همراهکیفیت برای او، پروتئین وِی هست که به‌ وفور در آب پنیر یافت می‌شود. سفیده تخم‌مرغ، گوشت قرمز، مرغ و ماهی، گزینه‌های پیشنهادی بعدی برای بیماران مبتلا به سوختگی هستند. پس از آن‌ها، پروتئین سویا در درجه بعدی قرار می‌گیرد که البته به همراهید این را در نظر داشت که همیشه ارزش پروتئین حیوانی از پروتئین گیاهی بیشتر هست.

اگر بیماری توانایی جویدن نداشته به همراهشد، چطور می‌توانیم پروتئین را به بدن او برسانیم؟
گاهی بعضی از بیماران که دچار درجات به همراهلایی از سوختگی هستند یا سوختگی در ناحیه سر و صورت آن‌ها رخ داده هست، قادر به جویدن یا بلعیدن غذا نیستند. معمولا برای این بیماران از تغذیه به همراه کمک لوله یا تغذیه وریدی هستفاده می‌کنند. این بیماران به همراهید محلول‌های پروتئینی و چربی را از طریق لوله یا سرم دریافت کنند.

کمی هم دربه همراهره پیشگیری از کم‌آب شدن بدن بیماران سوختگی می‌گویید؟
یکی از نکات مهم دیگر دربه همراهره بیماران سوختگی که معمولا درجه حرارت بدن‌شان هم به همراهلا می‌رود، خطر کم‌آب شدن بدن آن‌ها هست. از این‌رو، خانواده بیمار به همراهید حواس‌شان به همراهشد که ابتدا از طریق دهان، ‌مایعات فراوانی به این بیماران برسانند و اگر بیمار قادر به نوشیدن مایعات هم نبود، هستفاده از سرم را به صورت روزانه برای او فراموش نکنند.

آیا در بین غذاهای مختلف، مواد غذایی خاصی وجود دارند که بتوانند به بهبود زخم‌های ناشی از سوختگی کمک کنند؟
از مهم‌ترین نکاتی که اهمیت زیادی برای بیماران سوختگی یا خانواده آن‌ها دارد، این هست که چطور می‌توانند روند بهبود زخم را سرعت بخشند. ما در این مورد مصرف ماده معدنی زینک یا همان روی که تاثیر به‌سزایی در ترمیم زخم دارد را توصیه می‌کنیم.

 

از مهم‌ترین منابع روی می‌توان به انواع مغزهای خام مانند پسته، گردو، به همراهدام و فندق یا به ترتیب گوشت‌هایی مانند گوشت قرمز، مرغ و ماهی اشاره کرد. اولویت ما هستفاده از غذای کامل از طریق تغذیه دهانی هست، اما اگر بیمار قادر به تغذیه دهانی نبه همراهشد، مکمل‌های زینک به همراهید به همراه دوز مشخصی توسط متخصص تغذیه برای آن‌ها تجویز شود.

در میان ویتامین‌ها چطور؟ آیا ویتامین خاصی به بهبود سریع‌تر زخم‌ها کمک می‌کند؟
بله؛ خوش‌بختانه ویتامین C که منابع غذایی نسبتا فراوانی دارد، اگر در کنار زینک مصرف شود، می‌تواند تاثیر چشمگیری در بهبود روند درمان زخم‌های ناشی از سوختگی داشته به همراهشد.

 

ویتامین C به‌ وفور در پرتقال، نارنگی، گریپ‌فروت، فلفل دلمه‌ای، گوجه‌فرنگی و بعضی از سبزیجات نشهسته‌ای مانند سیب‌زمینی پیدا می شود. البته به خاطر داشته به همراهشید که هرچه میوه‌ها و سبزی‌های شما تازه‌تر به همراهشند، ویتامین C بیشتری دارند. از این‌رو، بهتر هست برای تهیه غذای بیماران سوختگی، از میوه‌ها و سبزی‌های بسیار تازه که در لحظه برای درست کردن غذا آن‌ها را برش می‌زنید، هستفاده کنید.

در بعضی از منابع، از ویتامین A به‌عنوان بهبوددهنده زخم یاد شده هست. آیا این ویتامین، تاثیری بر بهبود زخم‌های سوختگی هم دارد؟
خوش‌بختانه،‌بله. ویتامین A به‌عنوان یک ویتامین محلول در چربی، ‌نقش موثری در بهبود انواع زخم، ازجمله زخم‌های سوختگی دارد. منابع حیوانی مختلفی مانند جگر می‌توانند به‌عنوان منبع غنی از ویتامین A مطرح شوند. خوش‌بختانه جگر علاوه بر داشتن ویتامین A، حاوی پروتئین و روی فراوان هست و می‌تواند گزینه بسیار خوبی برای بیماران سوختگی به همراهشد.

 

اگر این بیماران قدرت جویدن جگر را نداشته به همراهشند، شما می‌توانید آن را پس از پختن برای بیمار خود به‌صورت پوره دربیاورید. سبزیجات زرد و نارنجی مانند کدو حلوایی، انبه و هویج هم حاوی سطح به همراهلایی از بتاکاروتن به‌عنوان پیش‌ساز ویتامین A در بدن هستند.

در یک کلام اگر بخواهید یک غذای مفید برای بیماران سوختگی مطرح کنید، چه پیشنهادی دارید؟
اطرافیان بیماران مبتلا به سوختگی به همراهید بدانند که هر روز به همراهید تمام این ریزمغذی‌ها و درشت‌مغذی‌هایی که به آن‌ها اشاره کردیم را در برنامه غذایی بیمار خود جای دهند و این‌طور گمان نکنند که یک روز ویتامین A به بیمار خود بدهند و روز دیگر پروتئین! به همراه این‌ حساب، می‌توان گفت که سوپ‌ها به‌عنوان یک غذای نرم که هر روز حاوی یک نوع سبزی مانند هویج، کدو حلوایی، گوجه‌فرنگی، آب مرکبه همراهت، سبزی‌های برگ سبز یا فلفل دلمه‌ای در کنار یک نوع پروتئین مانند گوشت قرمز، مرغ یا بوقلمون و مقداری مغزهای پودرشده مانند مغز گردو یا مغز به همراهدام به همراهشند، می‌توانند گزینه خوبی برای بیمار آنان محسوب شوند.

 

بیمارانی که قادر به جویدن غذا نیستند، ‌می‌توانند غذای خود را به‌صورت پوره‌شده و مایع صاف و نرم دریافت کنند تا شرایط جویدن و بلعیدن آن‌ها به مرور زمان فراهم شود.

منبع: سلامتیسم

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم