بدافزاری علیه روترهای میکروتیک

۲۲ اسفند ۱۳۹۶ طراحی

کسپرسکی از گسترش یک بدافزار به نام هستینگ‌شات خبر داد که به همراه مهارت و پیچیدگی خاصی، بدون اینکه به همراهعث هنگ کردن سیستم شود، آن را آلوده کرده و دیتای مورد نظر را سرقت می‌کند.

 

حمله چند لایه به همراه هدف جاسوسی از پی‌سی قربه همراهنی و از طریق روتر میکروتیک وبه همراه دو قطعه نرم‌افزاری Canhadr (دسترسی عمیق به مموری و حافظه) و GollumApp (تمرکز روی سطح دسترسی و مدیریت بر سیستم فایل و زنده نگه‌داشتن بدافزار برای همیشه) انجام می‌شود.(نمونه اولیه بدافزار مربوط به ۶ سال پیش هست)

نکته قابل توجه اینکه بر عکس اغلب بدافزارهای نوشته شده، این بدافزار به همراهعث کِرَش سیستم نمی‌شود. بدافزار پس از آلوده کردن، هرچیزی که بخواهد از جمله، پسورد، ترافیک شبکه، اسکرین شات و … را سرقت می‌کند.

کسپرسکی معتقد هست این بدافزار بسیار پیچیده طراحی شده و ساختار آن شبیه Regin هست که توسط GCHQ انگلیس طراحی شده بود و به همین دلیل ادعا کرده که کار انگلیسی‌ها هست.

نمودار گستردگی بدافزار هستینگ‌شات نشان می‌دهد قربه همراهنیان اصلی افغانستان، عراق، اردن، کنیا، لیبی و ترکیه هستند که توسط ۵ چشم (هسترالیا، کانادا، نیوزیلند، انگلیس و آمریکا که خود را مسوول مانیتورینگ تروریسم می‌دانند) کنترل می‌شوند.

هنوز آپدیتی برای رفع به همراهگ روی میکروتیک منتشر نشده هست.

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم