اینترنت ایران و قیمت ٥‌برابری اروپا

۲۲ آبان ۱۳۹۶ طراحی

مردم از کم‌فروشی اینترنتی گلایه دارند و به‌همین‌دلیل به همراهید تنظیم مقررات در هستان‌ها نیز فعال شود و شکایات مردم را دریافت کند. این نیازمند این هست که نظارت مردم بر مردم فعال شود.

اینترنت ایران و قیمت ٥‌برابری اروپا 

 

کمتر از دو ماه از تصدی وزارت ارتبه همراهطات توسط محمدجواد آذری، جوان‌ترین وزیری که کشور تا به حال تجربه کرده، می‌گذرد و در این مدت مانند زمانی که او به‌عنوان مدیرعامل شرکت ارتبه همراهطات زیرساخت فعالیت می‌کرد، بحث‌هایی جدی دربه همراهره کاهش قیمت اینترنت مطرح هست، موضوعی که در سال‌های گذشته همواره یکی از مطالبه همراهت جدی شهروندان بوده و به همراه وجود صحبت‌هایی که مبنی بر کاهش‌ دائمی قیمت در این زمینه مطرح می‌شود، هنوز به اعتقاد ایرانیان اینترنت ارزان نیست.

 

پیش از این یکی از معضلات جدی که در این راه وجود داشت قراردادهای بلندمدتی بود که از سوی شرکت ارتبه همراهطات زیرساخت برای تأمین پهنای به همراهند بسته شده بود و مدت ١٥ساله این قراردادها شرایط را به سمتی می‌برد که هزینه‌های تأمین پهنای به همراهند رقمی به همراهلا را در بر گرفته و اجازه ارزانی اینترنت را ندهد.

 

محمدجواد آذری‌جهرمی به‌عنوان مدیرعامل شرکت ارتبه همراهطات زیرساخت به همراه تأکید بر اینکه اکنون دسترسی به‌ آمارهای بین‌المللی و یافتن وضعیت قیمت اینترنت در ایران امری بسیار ساده تلقی می‌شود، گفته بود: «قبول داریم قیمت‌های ما به همراه قیمت‌های جهانی فاصله دارد و شاید قیمت اینترنت ما پنج برابر اروپا به همراهشد و اگرچه ایران از نظر تعرفه‌ اینترنت موبه همراهیل چهارمین کشور ارزان دنیا محسوب می‌شود، اما اکنون مدل قیمت‌گذاری ما به دنیا نزدیک شده هست و در رتبه‌های جهانی شاید بیش از ۷۰ تا ۸۰ رتبه جایگاه ایران دستخوش تغییر شده به همراهشد.

 

البته قیمت در این حوزه به طور مستقیم به اندازه به همراهزار بستگی دارد و هرچه اندازه به همراهزار ما بزرگ‌تر به همراهشد، تعرفه‌های ما کمتر خواهد شد و سرمایه‌گذاری نیز دارای اهمیت بسیار هست».

اینترنت موبه همراهیل ایران در بین ١٠ کشور ارزان دنیا

او به‌تازگی هم روی اینستاگرام خود این‌گونه نوشت که اگرچه قیمت اینترنت موبه همراهیل در ایران، جزء ۱۰ کشور به‌صرفه دنیهست اما در شاخص قیمت اینترنت خانگی و ثابت، رتبه‌ای بهتر از ۹۰ نداریم. وزیر جوان ارتبه همراهطات و فناوری اطلاعات ایران در حاشیه مراسم معارفه خود بیان کرده بود:«تعرفه‌های اینترنت تا یک ماه گروه طراحی اصلاح می‌شوند».

 

او حتی وعده داده بود به‌عنوان بهترین راه نظارت، اسامی شرکت‌های کم‌فروش اینترنتی را رسانه‌ای خواهد کرد؛ اتفاقی که افتاد و لیستی بلندبه همراهلا از شرکت‌های مطرح و صاحب‌نام این حوزه را در اختیار مردمی قرار داد که در نهایت مجبور به انتخاب بین بد و بدتر هستند.

 

به گفته او «مردم از کم‌فروشی اینترنتی گلایه دارند و به‌همین‌دلیل به همراهید تنظیم مقررات در هستان‌ها نیز فعال شود و شکایات مردم را دریافت کند. این نیازمند این هست که نظارت مردم بر مردم فعال شود. من گفتم تمام شکایاتی که در رابطه به همراه کم‌فروشی اینترنت وجود دارد، به صورت رسانه‌ای منتشر شود تا روشن شود مردم از چه کسانی شکایت دارند.

 

این نظارت بهترین راه نظارت هست. هیچ ترسی هم از هیچ‌کسی نداشته به همراهشید و ملاحظه‌ای نکنید. شکایات را منتشر کنید تا اصحاب رسانه آن را به مردم منتقل کنند و مردم بدانند شکایات کجهست و از کیست و چه کسی رعایت نمی‌کند. نمی‌شود ما مدیون مردم به همراهشیم و مردم از ما طلب کنند و ما پاسخگو نبه همراهشیم».

فقط شش‌ درصد شکایات مربوط به اینترنت هست

حسین فلاح‌جوشقانی سرپرست وقت سازمان تنظیم مقررات و ارتبه همراهطات رادیويی نیز هم‌زمان به همراه انتشار این گزارش دراین‌به همراهره گفته بود: «حدود شش درصد مجموع شکایت‌های ثبت‌شده در سامانه ١٩٥ در سال ٩٥ مربوط به ارائه خدمات اینترنت پرسرعت بوده که در چهار بخش تحویل ترافیک کمتر از مقدار فروخته‌شده، تحویل سرعت کمتر از قرارداد، ‌گران‌فروشی و تعرفه خدمات در این سامانه ثبت شده هست.»

 

او افزوده بود: «درصد کمی از شکایت‌های ثبت‌شده مربوط به اینترنت هست به همراه این حال در کنار نظارت جدی رگولاتوری، به همراهید اطلاع‌رسانی کافی دربه همراهره هستفاده از خدمات این حوزه و روش‌های جلوگیری از سوء‌هستفاده‌های احتمالی، از سوی اپراتورها به مردم ارائه شود».

از این ارزان‌تر نداریم

اما در شرایطی از اینترنت موبه همراهیل ایران به‌عنوان یکی از ارزان‌ترین‌ها یاد می‌شود که شنیدن تجربیات ساکنان کشورهای دیگر کمی متفاوت به‌نظر می‌رسد؛ به همراه وجود اين محمد‌مهدی‌ عطوفی، معاون به همراهزاریابی و فروش همراه اول در گفت‌وگو به همراه «شرق» در پاسخ به این سؤال که در شرایط فعلی تا چه اندازه امکان کاهش تعرفه‌های اینترنت موبه همراهیل وجود دارد، بر این نکته تأکید دارد که بدون درنظرگرفتن تسهیلاتی از سوی دولت امکانی برای ارزانی بیش‌ از ‌این اینترنت موبه همراهیل نمی‌توان متصور شد.

 

او ادامه می‌دهد: «به طور معمول زمانی که برای ورود یک سرویس یا تکنولوژی جدید سرمایه‌گذاری می‌شود، در تمام دنیا شرایط این‌گونه هست که آن سرویس برای مدتی لوکس محسوب شده و در اختیار قشری‌ از جامعه که توان پرداخت هزینه‌های آن را دارند، قرار ‌می‌گیرد تا به این ترتیب هزینه‌های مربوط به سرمایه‌گذاری تأمین شود و پس از آن سایر افراد هم بتوانند به هستفاده از سرویس مربوطه بپردازند.

 

ما این نکته را در دولت قبل هم به وزیر وقت ارتبه همراهطات یادآور شدیم اما سیهست‌های وزارت ارتبه همراهطات و دولت به‌گونه دیگری بود و حساسیت‌هایی که روی قیمت وجود داشت مانع از انجام این کار شد و اپراتورها نتوانستند هزینه‌های خود را تأمین كنند و سرویس ارزان‌تری در اختیار مردم قرار دهند». او می‌گوید: «اکنون ما در مقطعی هستیم که قیمت‌های ما در کمترین حالت ممکن قرار داشته و اگر قرار به همراهشد قیمت‌ها حتی اندکی از‌ آنچه هست پايین‌تر بیاید، قطعا ما در سرمایه‌گذاری‌های خود به همراه مشکلات متعددي مواجه می‌شویم.»

 

او در پاسخ به این سؤال که به همراه این تعبیر به همراهید گفت که قیمت اینترنت موبه همراهیل ارزان‌تر از حد فعلی نخواهد شد، می‌گوید:

 

«به همراه توجه به قیمت‌های فعلی نمی‌توان چنین امکانی متصور شد مگر اینکه دولت تسهیلاتی در نظر گرفته و به‌عنوان مثال اعلام کند که هزینه‌های گمرکی ورود تجهیزات ما کاهش می‌یابد یا هزینه پهنای به همراهندی که به شرکت‌ها واگذار می‌شود را کاهش دهد چراکه در غیر این ‌صورت امکان کاهش بیش از این در قیمت‌های اینترنت موبه همراهیل وجود نخواهد داشت، حال نیز به همراه توجه به هدف‌گذاری وزیر جدید برای افزایش ٢,٥برابری اندازه به همراهزار ارتبه همراهطات و فناوری اطلاعات به‌نظر می‌رسد همکاری دولت و کاهش تعرفه‌ها لازم و ملزوم یکدیگر هست و طبق قاعده دولت به همراهید چنین رویکردی را مدنظر داشته به همراهشد».

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم