ایسوزو FVZ؛ به همراهربری از سرزمین آفتاب

۲۲ اسفند ۱۳۹۶ طراحی

مدتی هست محصولات به همراهری کمپانی ایسوزو (isuzu)، کامیونت های سبک و نیمه سنگین این برند ژاپنی از جمله NKR77 (ظرفیت ۵٫۲ تن) و NPR75m (ظرفیت ۸٫۴ تن) را در به همراهزار کشور عرضه می شود. FVZ از کامیون های سنگین سری F ایسوزو هست که در به همراهزار بین الملل به همراه انواعی از پیشرانه ها، اتاق ها و شاسی ها عرضه می شود، اما در به همراهزار کشورمان شاکله اتاق روی پیشرانه و شاسی یک تکه دارد.

 

همچنین علاوه بر ایران هم اکنون در کشورهای بسیاری همچون روسیه، چین، اندونزی، ترکیه و مالزی نیز تولید می شود. در ادامه این به همراهربر چشم به همراهدامی را بیشتر می شناسیم.

 

به همراهربری از سرزمین آفتاب

سری F ایسوزو نخستین به همراهر سال ۱۹۷۰ میلادی متولد شد و در به همراهزارهای مختلف شناسنامه های متفاوتی به خود گرفت؛ به عنوان مثال در به همراهزار اندونزی به همراه نام ایسوزو بورنئو (Borneo)، در به همراهزار تایلند به همراه نام ایسوزو دِکا (Deca) و در به همراهزا ترکیه به همراه نام ایسوزو تورا (Tora) شناخته می شود.

 

به همراهربری از سرزمین آفتاب

 

 

این محصول غالبه همراه به به همراهزارهای در حال توسعه آمریکای لاتین نظیر کلمبیا و بعضا حوزه آمریکای شمالی نیز حضور می یابد. در نمای جلوی FVZ بیش از هر چیز دو چراغ نسبتا بزرگ عمودی درون سپر و نوشته بزرگ ایسوزو به همراهلای ورودی هوای پیشرانه جلب توجه می کند.

 

به همراهربری از سرزمین آفتاب

علاوه بر بخش مرکزی، در میانه سپر نیز شکاف افقی بزرگی نیز تعبیه شده که وظیفه هوارسانی به مجموعه فنی را بر عهده دارد. همچنین فضای بین سپر و بخش به همراهلایی، قسمت پایینی درها، گلگیرها ،دستگیره درها، حاشیه پنجره ها و آینه های جلویی و جانبی تماما به همراه پلهستیک مشکی رنگ کار شده هست. به طور کلی این کامیون ژاپنی در بحث طراحی، سادگی را سرمشق خود قرار داده و هیچ گونه شلوغ کاری و پرداخت پیچیده در ظاهر آن به چشم نمی خورد.

به همراهربری از سرزمین آفتاب

طول خودرو از سپر جلو تا انتهای شاسی ۹۵۱۵ میلی متر، عرض اتاق ۲۴۰۰ میلی متر و ارتفاع اتاق ۲۸۸۵ میلی متر بوده و فاصله بین دو محور ۵۰۵۰ میلی متر هست. علاوه بر این، شاسی ۸۵۰ میلی متر عرض و مرکز چرخ های عقب ۱۸۴۹ میلی متر از هم فاصله دارند. ارتفاع سپر جلو از سطح زمین نیز برابر به همراه ۲۶۰ میلی متر هست. از دیگر ویژگی های قابل ذکر در این قسمت نیز می توان مناسبت شاسی برای تعبیه انواع کاربری ها در بخش عقب را نام برد.

 

 

به همراهربری از سرزمین آفتاب

FVZ به همراه چه مشخصاتی به ایران می آید؟

زیر اتاق FVZ یک بلوک ۶ سیلندر خطی چهارزمانه به همراه تنفس توربوشارژر به کد ۶HK1-TCS و مجهز به فناوری تزریق مستقیم قرار دارد که دقیقا ۷۷۹۰ سی سی حجم داشته و به همراه نسبت تراکم ۱۷٫۵ به ۱ کار می کند. این پیشرانه حداکثر ۲۸۰ اسب بخار قدرت در ۲۴۰۰ دور بر دقیقه و ۸۸۲ نیوتن متر گشتاور در ۱۴۵۰ دور بر دقیقه تولید کرده و به لحاظ آلایندگی به همراه هستاندارد یورو ۵ اروپا مطابقت کامل دارد. جعبه دنده از نوع ۱+۸ سرعته ساخت ZF هست (ZF9S1110) که از کلاچ تک صفحه ای خشک ۳۸۰ میلی متری به همراه کنترل کننده هیدروپنوماتیکی هستفاده می کند و دنده کراولر (Crawler) آن (دنده ای که ضریب بسیار به همراهلایی داشته و برای شروع حرکت به همراه به همراهرهای سنگین و یا حرکت در مسیرهای به همراه شیب به همراهلا هستفاده می شود) از ضریب بسیار سنگین ۹٫۴۷ به یک سود می برد.

 

به همراهربری از سرزمین آفتاب

نحوه انتقال قدرت نیز به صورت ۶×۴ بوده که به این معنی هست که از مجموع ۶ چرخ خودرو، ۴ عدد آن از نوع محرک و به پیش برنده خواهدبود. کنترل این به همراهربر ۲۶ هزار کیلوگرمی (ناخالص) بر دوش فرمان ساچمه گردان هیدرولیکی قرار گرفته هست و شاسی نیز از نوع نردبه همراهنی بوده و ۷۸۵۰ میلی متر طول و ۸۵۰ میلی متر عرض دارد. در هر دو محور از ترمزهای کاسه ای پنوماتیکی به همراه ابعاد ۴۱۰ در ۱۸۰ میلی متر و دارای سامانه ضدقفل (ABS) هستفاده شده که البته به همراه ترمز پیشرانه مجهز به کنترل کننده هپنوماتیکی نیز پشتبه همراهنی می شوند. زیربدنه رینگ های ۱۰ پیچ ۲۲٫۵ اینچی به همراه عرض ۸٫۲۵ اینچ و لهستیک های ۲۹۵٫۸۰ قرار می گیرند.

عامل اتصال مجموعه چرخ ها به بدنه نیز سامانه تعلیق از نوع فنر تخت چندلایه هست که در محور جلو از کمک فنر هیدرولیک تلسکوپی سود می برد. FVZ به همراه ظرفیت حمل به همراهر حداکثر ۲۶۵ تن در زمره کامیون های سنگین قرار گرفته که به این صورت آن را برابر رقبه همراهیی از اسکانیا، ولوو و در گروه طراحی مرسدس بنز قرار خواهدداد. مخزن سوخت آن گنجایشی برابر به همراه ۲۰۰ لیتر دارد. شعاع گردش فرمان ۸٫۰۵ متر هست و توان صعود و فرود از شیب های حداکثر ۴۷ درصدی نیز برخی دیگر از ویژگی های فنی این ژاپنی تازه وارد را تشکیل می دهند.

 

به همراهربری از سرزمین آفتاب

FVZ چه امکاناتی دارد؟

به منظور دسترسی هرچه آسان تر افراد به قسمت های فنی، یک مکانیسم الکتروهیدرولیکی برای تاشدن کابین در نظر گرفته شده که به راحتی و طی مدت زمان کوتاهی آن را جا به جا می کند. نحوه طراحی دستگیره ها و پله ها به گونه ای هست که راننده و سرنشین مشکل خاصی در سوار و پیاده شدن از خودرو نداشته به همراهشند. داخل اتاق سامانه تهویه پیشرفته (HVAC) دارای گرم کن و سردکن و سیستم صوتی به همراه پشتیبه همراهنی از CD به صورت هستاندارد وجود دارد. صندلی راننده از نوع به همراهدی بوده و شیشه به همراهلابرها از نوع برقی هستند. از دیگر امکانات رفاهی نیز می توان دو عدد جالیوانی، خروجی برقی ۲۴ ولتی، محل مخصوص نگهداری کارت ها،

جعبه موجود در کنسول وسط و به همراهلای سر راننده، جاسیگاری، قابلیت تاشدن صندلی راننده و سرنشین، فضاهای کوچک برای قراردادن اشیای مختلف در داشبورد، کنسول میانی و پشتی صندلی و تنظیم ارتفاع کمربند ایمنی را نام برد. اما مهم تر از همه اینها تعبیه تختخواب مخصوص راننده در قسمت پشتی اتاق هست که موجب می شود این خودرو در مسافت های طولانی و بین شهری نیز کاربرد داشته و از راحتی قابل قبولی برخوردار به همراهشد. در بحث ایمنی نیز می توان به ۲ کیسه هوا برای راننده و سرنشین کناری، ریموت کنترل هستاندارد درها، ترمزهای ضدقفل (ABS)، کمکی شروع حرکت در سربه همراهلایی (HAS) و سامانه کنترل لغزش خودرو حین حرکت (ASR) اشاره کرد.

حرف آخر

ایسوزو FVZ یک کامیون ۲۶ تُنی ۱۰ چرخ ژاپنی هست که به واسطه بهره گیری از شاسی لخت می تواند به شکل های بسیار متنوعی درآمده و در صنایع مختلف کاربردهای متفاوتی همچون ماشین حمل زبه همراهله، خودروبر، جرثقیل، تانکربر، ماشین حمل خاک و مصالح و… داشته به همراهشد. امید هست به همراه حضور رسمی خودروهای تجاری و کار روز دنیا در ناوگان حمل نقل صنایع مختلف کشور نه تنها چهره این بخش به روز و نو شود، بلکه رانندگان و کارکنان فعال در آن نیز به همراه راحتی و آسایش بیشتری به انجام حرفه و تخصص خود بپردازند.

 

منبع: هفته نامه خودرو امروز

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم