آلودگی؛ سرطان‌زای قطعی

۲۱ بهمن ۱۳۹۶ طراحی

آلودگی بر شهر‌های بزرگ، سایه انداخته؛ سایه‌ای بزرگ و قطور که تا به همراهدی نوزد و به همراهرانی نبه همراهرد، خیال رفتن ندارد. روز‌های شهر‌های آلوده مثل تهران در چند روز گذشته، از هجوم ذرات معلق سمج، مانند شب، تاریک هست و براساس اعلام مسئولان، شرایط آلاینده حداقل در شهر تهران، تا روز یکشنبه ادامه دارد.

 

 

 

آلودگی؛ سرطان‌زای قطعی

همین چند روز پیش بود که معاون بهداشت وزیر بهداشت، آمار تکان‌دهنده‌ای از مرگ‌ومیر ناشی از آلودگی هوا اعلام کرد و گفت که تنها در سال ٩٥، ٢٠‌هزار نفر به‌طور مستقیم و غیرمستقیم، به دلیل آلودگی هوا جانشان را از دست دادند و سهم تهران از این آمار، ٥‌هزار مرگ بود.

 

حالا عبه همراهس شاهسونی، سرپرست گروه سلامت هوای مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت که در پاییز، جزییاتی از بررسی آلودگی هوای تهران و چندین شهر دیگر را اعلام کرده بود، به قطعیت سرطان‌زابودن آلودگی هوا اشاره و آن را به بررسی موسسه وابسته به سازمان بهداشت جهانی، مستند می‌کند.

 

براساس اعلام این مسئول در وزارت بهداشت، شرایط آلاینده و آلودگی هوا تا روز یکشنبه ادامه دارد و به همین دلیل از مردم می‌خواهد تا در حد امکان، ترددشان در فضای به همراهز را محدود کنند، کودکان را به پارک‌ها و فضا‌های به همراهز نبرند، در صورت امکان از ماسک‌های ان ٩٥ یا پی ٢ هستفاده کنند. این را هم تأکید می‌کند که ماسک‌ها از داروخانه تهیه و درست مصرف شود. سرپرست گروه سلامت هوای مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، در گفت‌وگو به همراه «شهروند»، توضیح بیشتری دربه همراهره قطعیت سرطان‌زابودن آلودگی هوا می‌دهد.

اخیرا اعلام کرده‌اید که مواجهه طولانی‌مدت به همراه آلودگی هوا، سرطان‌زای قطعی هست و این حرف را هم به گزارش سازمان بهداشت جهانی هستناد کرده‌اید. منظور از سرطان‌زای قطعی چیست؟
سرطان‌زا‌ها چند دسته هستند، یکسری سرطان‌زاها، محتمل هستند، یکسری قطعی هستند، گروهی هم هستند که تنها روی حیوانات قطعیت پیدا کرده، آن دو برای انسان ثابت نشده‌اند. موسسه‌ای در جهان وجود دارد که زیرنظر سازمان بهداشت جهانی هست و سرطان‌های احتمالی را بررسی می‌کند. براساس اعلام این موسسه، برای سرطان‌زابودن آلودگی هوا، آن‌قدر شواهد وجود دارد که قطعیت آن اثبه همراهت شده هست. به‌طوری که گفته می‌شود آلودگی هوا قطعا منجر به سرطان می‌شود

.
بیشتر چه نوع سرطانی؟
قاعدتا سرطان ریه. البته اثرات کوتاه‌مدت آلودگی هوا، سرفه، سوزش چشم، فشارخون، افزایش موارد سکته‌های قلبی و مغزی هست. در طولانی‌مدت هم، افزایش خطر مرگ و همچنین افزایش سرطان ریه را همراه دارد. موسسه به همراهر بیماری‌های سازمان بهداشت جهانی می‌گوید که از هر ۱۰ مرگ در دنیا، یک مورد به علت مواجهه طولانی‌مدت به همراه آلودگی هوهست.

شما به موضوع مواجهه طولانی‌مدت اشاره کردید. دقیقا چه مدت زمانی، مواجهه طولانی‌مدت به شمار می‌رود؟
ببینید مواجهه کوتاه‌مدت، حدود ٢٤ ساعت هست و مواجهه طولانی‌مدت، حدود یک‌ماه تا یک‌سال؛ بنابراین به همراه تعریف شما، الان تهرانی‌ها یا ساکنان شهر‌های بزرگ، در مواجهه طولانی‌مدت به همراه آلودگی هوا قرار دارند. صددرصد، مواجهه ساکنان تهران و شهر‌های آلوده به همراه آلودگی هوا، مواجهه‌ای طولانی هست.

بیشتر هم همان گروه حساس، متاثر از این بیماری می‌شوند؟
بله، کودکان، به دلیل این‌که نرخ تنفس‌شان بیشتر از بزرگسالان هست، افرادی که بیماری‌های تنفسی، ریوی و قلبی دارند و بیماران مبتلا به دیابت و دارای نقص ایمنی، بیش از همه در معرض ابتلا به سرطان ناشی از آلودگی هوا قرار دارند.

آنطور که مشخص هست، امسال بیشتر از سال قبل، به همراه معضل آلودگی هوا مواجه هستیم. این را بررسی‌های شما هم نشان داده؟
بله، میزان آلایندگی امسال، بیشتر از سال قبل هست. وضع بدتر شده، آن‌هم به دلیل وضع جوی و وارونگی هوهست. زمانی که ما پایداری جوی داریم به همراه همان منابع آلاینده، وضع وخیم‌تر می‌شود. به هرحال امسال میزان به همراهرش‌ها هم کم بوده و این پایداری جوی را طولانی کرده هست.

به نظر شما تعطیلی کامل شهر در روز‌های آلوده، پیشنهاد بهتری نیست تا این‌که تنها گروه‌هایی مثل دانش‌آموزان، تعطیل شوند؟
در کشور‌هایی مانند چین و هند که آلودگی دارند، هیچ‌وقت کار به این‌جا نمی‌رسد که کل شهر تعطیل شود. این تعطیلی کامل هم مشکلی را حل نمی‌کند.

یعنی الان تعطیلی مدارس، به همراهر آلودگی را کمتر نکرده؟
بله کمتر کرده، ما به همراه کاهش غلظت مواجه هستیم، شرایط ما در روز سه‌شنبه، ناسالم بود و حتی مرز هشدار را هم رد کرد. در برخی از مناطق، وضع در سطح اضطرار پایین و در برخی دیگر، اضطرار به همراهلا بود. در این روز‌هایی که مدارس تعطیل بودند، منابع آلودگی کم شدند، به‌طورکلی در شرایط آلوده هوا، به همراهید کمتر از خودرو‌ها هستفاده شود و دستگاه‌های آلاینده خاموش شوند.

 

البته ما انتظار داریم که ساعت کاری اداره‌ها هم دوساعت کاهش یابد، دلیلش هم این هست که مواجهه مردم به همراه آلاینده‌های هوایی کمتر شود و به این ترتیب تبعات آن هم کمتر خواهد بود. در هرحال در کمیته اضطرار آلودگی هوا، نظر نهایی را به همراهید هستاندار اعلام کند.

در ابتدای صحبت‌هایتان اشاره کردید که قطعیت سرطان‌زابودن آلودگی هوا، از سوی موسسه‌ای به اثبه همراهت رسیده هست، درحال حاضر وضع کشور ما در ارتبه همراهط به همراه ابتلا به سرطان ناشی از آلودگی هوا چطور هست؟ آماری دراین زمینه دارید؟
بله. آمار‌هایی وجود دارد، اما بهتر هست در این شرایط اعلام نشود.

از آمار ٢٠‌هزار مرگ ناشی از آلودگی هوا که بیشتر نیست، چرا اعلام نمی‌شود؟
نه بیشتر نیست، اما شاید به همراهید در شرایط بهتر و از سوی معاون بهداشت وزیر بهداشت اعلام شود.

آمار جهانی از مرگ‌ومیر ناشی از آلودگی هوا در چه وضعی قرار دارد؟
بررسی سازمان بهداشت جهانی از کشور‌های درگیر آلودگی هوا نشان می‌دهد که ٢٤،٧‌درصد مرگ‌های ناشی از عفونت حاد تحتانی تنفسی، ١٧.١‌درصد مرگ‌های ناشی از ایسکمیک قلب، ١٤.٢‌درصد مرگ‌ها در اثر سکته‌های مغزی، ١٦.٥‌درصد مرگ‌های ناشی از سرطان‌های ریه، به دلیل آلودگی هوا رخ می‌دهد. همه این‌ها مواجهه به همراه ذرات آلاینده کمتر از ٢.٥ میکرون هست.

چندی پیش که معاون وزیر بهداشت، آمار مرگ‌ومیر‌ها ناشی از آلودگی هوا را ٢٠‌هزار نفر در سال ٩٥ اعلام کرد، اشاره‌ای به جزییات نوع بیماری‌هایی که منجر به مرگ شده، نکرد، این بیماری‌ها چه بوده؟
این اطلاعات در دست معاون وزیر بهداشت هست و از طرف او به همراهید اعلام شود.

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم